Nyt kun itse joutui puolustamaan läheistään oikeudessa näkee miten sumeilelemattomia ja taloudellisen hyödyn tavottelijoita on kun paikka aukee. Isäni sairasti alshaimeria vuosikaudet, ennen diagnoosia lääkäri oli jo todennut pahoja muistikatkoksia ja muistihäiriöitä. No, vanhempani erosivat 80 luvun lopussa, olivat käyneet pitkään keskustelua että jos löytävät uudet kumppanit kumpikaan ei mene naimisiin jotta minun perintöni varmistetaan. No, isä löysi naisen joka sai puheilla varmistettua että pääsee käsiksi isäni omaisuuteen ja rahoihin, isä ei ollut enää päivissä mukana ja nainen "tehtaili" parit testamentit ja sai vielä vihkimisen päälle, isä ei ollut edes tajunnut mitä tapahtui. Kun pallo alkoi purkautua tein tutkintapyynnön poliisille joka tutki ja johti nimikkeeseen törkeä petos. Nainen oli vienyt isältä koko omaisuuden pikku hiljaa kun isä oli jo täysin kyvytön ymmärtämään asioita eikä kyse mistään pienestä summasta, kokonaisuus noin 130 000 euroa. No, käräoikeuden tuomari mitätöi naisen tekemät testamentit ja alkuperäinen jäi voimaan, naisen tekemä petos on nyt syyttäjän pöydällä odottamassa päätöstä. Opetti että jos läheinen eroaa on pysyttävä jatkuvasti kartalla koska on ihmisiä jotka tavoittelee vain rahallista hyötyä ja vasinkin jos läheinen sairastaa muistisairautta.
VAROKAA IHMISIÄ
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tosi on ihmiskunta on tätä.
Onnenonkijoita riittää, raha kiinnostaa muu ei.
Mitä sinä aloittaja tavoittelet? Perintöä?
Tilaisuus tekee varkaan monesta, valitettavasti. Naiset tuntuvat olevan näissä häikäilemättömämpiä. Miehet eivät uskalla, kun ennakoivat kiinni jäämisen riskin liian suureksi tai mahdollisuuden hyötyä pieneksi? Sama monessa muussakin syyttelyssä, jossa mahdollisuus saada korvauksia.
Uhriutuminen kannattaa aina, koska uhrin asema turvaa aina saatavan. Ison kärsimyskorvauksen haku mahdollistaa kohtuullisen korvauksen liian usein, että kannattaa yrittää vaatia isoja. Valitettavan totta.
Näitä tapauksii tulee valitettavan usein esille kun muistisairaita huijataan ja viedään omaisuus, ymmärrän jos joku terveenä tai oikeustoimikelpoisena muuttaa testamenttia mutta kun ei enää ymmärrä mitä tekee silloin pitää puuttua asiaan. Itse jouduin myös tekee ilmoituksen poliisille ja poliisi pyysi lääkäriltä lausunnon muistisairaan ihmisen oikeustoimikelpoisuudesta, lääkäri sanoi sen olevan pahasti puutteellinen joten poliisi päätti tehdä tutkinnan ja viedä asian syyyttäjän pöydälle.