Vanha äitini tilasi Puhelinmyynnin seuraksena ylihintaiseen vitamiinipaketin, tuli lasku samassa ja se maksettiin. Vajaan kuukauden päästä tuli 34 euron maksukehoitus maksamattomasta laskusta.
Olin heihin yhteydessä sähköpostilla asiasta, mitään ei kuulunut. Toisen kerran uhkasin kuluttajaviranomaisella. Tämän jälkeen tuli pahoittelu väärästä maksukehoituksesta.
Onko muilla vastaavia kokemuksia, että yritetään huijata vanhuksia turhilla laskuilla?
Kokemuksia Terveyspisteen toiminnasta
13
5011
Vastaukset
- Anonyymi
Puhukaa! Seuraan
- Anonyymi
hei suomen terveysravito ja apteekkiyhtiöt sama kaveri toimitusjohtajana samaa huijari firmaa ovat sanon minä älkää tilatko mitään!
- Anonyymi
Täällä samoja kokemuksia. Olen soittanut kolme kertaa heille ja perunut vanhalle isälleni huijattuja tuotteita. Mikään ei vain muutu. Lähettää ainavaan ja maksumuistutuksia myös. Enkä muka saa perua, hänen tytär, näitä laskuja.
- Anonyymi
Täällä ihan samanlaista hommaa ja sama kaava toistunut kuin noissa parissa muussakin kommentissa. Toivottavasti mahdollisimman moni laittaisi firmasta ja sen uskomattomasta toiminnasta ilmoitusta kuluttaja-asiamiehelle. Nykypäivänä on myös hyvä huomioida tämä suoraan kuluttajaneuvonnan sivuilta kopioitu teksti:
Puhelinmyynnissä yrityksen on puhelinkeskustelun jälkeen toimitettava tekemänsä tarjous kirjallisesti tai muulla pysyvällä tavalla kuluttajalle.
Elinkeinonharjoittajan on toimitettava tarjous esimerkiksi sähköpostiosoitteeseesi tai henkilökohtaiseen asiakaskansioosi siten, että saat tarjouksen puhelinkeskustelun jälkeen henkilökohtaisesti. Tarjous voidaan toimittaa myös esimerkiksi henkilökohtaisesti tekstiviestitse, jolloin tarjouksen on kokonaisuudessaan mahduttava tekstiviestiin, eikä esimerkiksi tekstiviestissä oleva linkki elinkeinonharjoittajan verkkosivustolle ole riittävä.
Sinulla on oltava tosiasiallinen mahdollisuus tallentaa ja kopioida tarjous.
Sinun on hyväksyttävä tarjous puhelinkeskustelun jälkeen kirjallisesti tai muulla pysyvällä tavalla, jotta sopimuksesta tulisi sitova. Sinulle on tarjouksen toimittamisen yhteydessä ilmoitettava myös siitä, että jos et hyväksy kyseistä tarjousta pysyvällä tavalla, et tule sidotuksi sopimukseen eikä sinulla ole velvollisuutta maksaa hyödykettä tai palauttaa tai säilyttää sitä.
Riitatilanteessa yrityksen pitää todistaa, että tarjous on toimitettu sinulle laissa säädetyllä tavalla ja olet saanut edellä mainitun ilmoituksen.
Jos et ole puhelinkeskustelun jälkeen hyväksynyt elinkeinonharjoittajan tarjousta, et tule sidotuksi sopimukseen eikä sinulta tällöin saa vaatia maksua, tuotteen palauttamista, tuotteen säilyttämistä tai muuta toimenpidettä.
Jos olet omasta aloitteestasi ottanut yhteyttä elinkeinonharjoittajaan tai jos elinkeinonharjoittaja on ottanut sinuun yhteyttä nimenomaisesta pyynnöstäsi, kirjallista vahvistusta sopimuksen syntymiseksi ei vaadita. Esimerkiksi jos elinkeinonharjoittaja soittaa sinulle nimenomaisen yhteydenottosi tai soittopyyntösi vuoksi. Kirjallista vahvistusta ei edellytetä myöskään silloin, kun on kyse sähköisen viestinnän palveluiden, eli esimerkiksi puhelin- tai internet-liittymien, puhelinmyynnistä. - Anonyymi
Törkein firma mitä ikinä olen kokenut .täys nolla ja karsee asiakaspalvelu . Minäkin uhkailin kuluttujasuojaviraston yhteen ottamisesta ja jopa rikosilmotuksesta uhkailin Onneksi sain koko homman peruttua . Älkää hyvät ihmiset ostako mitään tuolta firmasta
- Anonyymi
Ei kohteena ole ainoastaan vanhat. Minä tilasin kerran. Seuraavan kerran he laittoivat uuden tilauksen ilman lupaani ja vielä kolmannenkin kerran ja vanhaan osoitteeseen joten laskutkaan eivät tulleet perille kuin myöhässä ja sen takia sateli karhukirjeitä. Nyt ne on pommittanut puhelimella jopa 7 kertaa päivässä(en ole vastannut) ja jotain on postilaatikkoon tullut. En ehtinyt katsoa mitä, mutta vaikutti valitettavasti heidän paketilta. Saad nähdä mitä muka tällä kertaa olen tilannut.
- Anonyymi
Tuttua touhua on tämän saman yrityksen kanssa,olen jo monta kertaa ilmoittanut ettei meille tarvitse lähettää yhtään uutta pilleri pakettia.
- Anonyymi
Selitä äidillesi että hänelle määrää lääkäri vitamiinit jos hänellä niistä on puutetta, kaikki mitä puhelin myyjät myyvät ovat ainoastaan humbuukia .
Narrataan vanhoja ihmisiä ostelemaan milloin mitäkin . Kuka muuten yleensä mitäön ostaaitselleen puhråelin myynnin kanssa, ei varmaan kukaan .- Anonyymi
Minä olen 87 v isälleni, nykyään Alzheimer-potilaalle, selittänyt asiaa viimeiset kolme vuotta.
On samaa mieltä.
Kun sitten joku soittaa ja juttelee mukavia, niin ei ymmärrä, että samalla tekee tilauksen.
Eli, ei auta, vaikka kuinka selittäisi.
- Anonyymi
Mitään vitamiineja tai muita terveystuotteita on aivan hullua ostaa puhelinmyynnistä tai verkosta, sillä kaikkea saa halutessaan lähikaupasta, kun muutenkin siellä asioi.
- Anonyymi
Tietoisesti tämä firma kusettaa vanhuksia.. Myyvät yksitellen vitamiinit.Ensin monivitamiini 30€/kk,sitten esim.sinkki lisää 30€/kk,sitten esim. c vitamiini jne.. Meillä vanhukselle tuli maksua120€/kk vitamiineista,mitkä saa kaupasta 10€:lla ennen kun huomasimme asian..
Tuommosilta rosvo-firmoilta pitäs ottaa y-tunnus pois,ikävä kyllä suomessa täysin laillista toimintaa tämmönen.. - Anonyymi
Haluan TULLA joukkoonne , jossa kommentoidaan
TERVEYSPISTE Oy TOIMINTAAAA!!!
Tilaamatta NYT mitään HEILTÄ , tulikin melkoinen kasa TABLETTEJA!!!
Mm. monivitaaa, omegaaaa ja B12.vitamiinia !!!
????!!!!!
Jos KERRAN on "erehtynyt mainitun tablettien lähettämiseen NIIN pysyn vastedes erossaTÄMÄN TETVEYSPISTEEN TUOTTEIDEN LÄHETTÄMISEEN!! HUOM. - Anonyymi
joo täysin huijari porukkaa , kerätään vanhuksilta rahat pois eikä uskota markkinointikiueltoo.Maksumuistutuksia satelee siiten uuvan kautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1431859
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir280977- 35838
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.78797Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31729Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta10692Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44671Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse48656- 43640
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos58634