e-pillerit pilaavat seksielämän

Oon nyt tässä jonkin aikaa katsonut kumppanini käyttätymistä ja sen huomaa että sitä ei haluta ja päivä kuluu normaalisti muuten mutta ainakun se ottaa e-pillerin illalla niin jonkun 1-2tunnin päästä taas on niin masentunut ja haukkuu itseään ja olen ottanut esille että ne sen e-pillerit vievät sen seksihalut ja vaikuttaa sen mielialaan mutta sieltä tulee kaiken näkösijä syitä miksi ei voisi lopettaa... Ehkäisy voi hoitua kyllä minunkin puolesta mutta ei suostu lopettamaan pillereitä enkä ala painostamaan lopettamaan mutta ne helvetin pillerit pilaavat seksielämän ja sen näkee kyllä ihan kaiken läpi.. Että jos naiset voisivat kertoa että vaikuttavatko pillerit kun otat sen illalla niin sitten hetken kuluttua negatiivisesti vai onko se sitten vain silleen että se tulee seuraavana päivänä vasta. Kun tyttöystävä on ihan täysin normaali ja päivällä ja tosi rakastava mutta illalla pillerin jälkeen käyttäytyy aina negatiivisesti itseään vähättelemällä ja alakuloisesti
6146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ja lisään tuohon vielä että ennenkun alettiin seurustelemaan hänellä ei ollut epillereitä enkä ikinä kuullut että olisi kutsunut itseään rumaksi ja otti kaiken kehun vastaan ja häntä halutti normaalisti mutta nyt sanoo että pillerit ei ole syy mutta en tahdo uskoa ja olemme tosi avoimia ja kyllä sanotaan asiat suoraan jos tekee väärin ja haittaa niin nyt ei voi vastata että minussa olisi jokin vikana

Äänestä

Nehän vaikuttaa suoraan hormonitoimintaan. Jos olen myös oikein ymmärtänyt niin estävät kuukautiset tai jotain? Voisiko olla että hänellä olisi niin voimakkaat kivut sitten että syö pillereitä välttääkseen ne. Tosi vaikea mitään korvaavaa tässä ehdottaa, kun kierukkakin vaikuttaa käsittääkseni kuukautiskiertoon, mutta olisiko sitten vähemmän paha mielialalle. Netistä varmaan löytyy naisten kokemuksia ja paljon parempia neuvoja, niin suosittelen Googlea.

Kannattaa suhtautua varauksella tähän kommenttiini, sillä miehenä en tosiaan tiedä paljoakaan.

Äänestä
  • Ei sillä ole niin pahoja menkkakipuja enkä ole koskaan kysellyt mitään vakavempia mutta menkkojen takia kuulemma niitä käyttää mutta on sanonut että kivut ei ole niin pahat mutta ei edes halua ”niin pahoja kipuja”

    Äänestä

Tuota. Ei ne e-pillerit sillä tavalla toimi, että kaksi tuntia ottamisesta tulisi jotain vaikutuksia. Kun alkaa pillereitä syömään niin ehkäisyteho alkaa n.kahdessa viikossa ja päivittäiset pillerit vaan pitää sitä tehoa yllä.

Hormoneja ne tosiaan on ja vaikuttaa eri naisiin eri tavoin, useimmiten ikäviä on nuo sivuvaikutukset; tunteiden ailahtelua, lihomista, halun puutetta.

Esim.kuparikierukka on hormoniton vaihtoehto, mutta niitä kai laitetaan mieluummin synnyttänneille naisille.

Äänestä
  • Ja yleensä pillereitä syödessä on aina yhden viikon tauko jolloin tulee menkat. Nykyään on kai sellaisiakin, joissa vuotopäiviä ei ole ollenkaan, mutta minusta se kuulostaa luonnottomalta.
    Katopa aloittaja niiden pillereiden merkki ja googlaa mitä niistä sanotaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja yleensä pillereitä syödessä on aina yhden viikon tauko jolloin tulee menkat. Nykyään on kai sellaisiakin, joissa vuotopäiviä ei ole ollenkaan, mutta minusta se kuulostaa luonnottomalta.
    Katopa aloittaja niiden pillereiden merkki ja googlaa mitä niistä sanotaan.

    Kiitos tästä vastauksesta pitänee tässä sitten ottaa lopullisesti tää puheeks mikä mättää ja selvittää asia pahalta tuntuu nähdä hänet alakuloisena

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Oon nyt tässä jonkin aikaa katsonut kumppanini käyttätymistä ja sen huomaa että sitä ei haluta ja päivä kuluu normaalisti muuten mutta ainakun se ottaa e-pillerin illalla niin jonkun 1-2tunnin päästä taas on niin masentunut ja haukkuu itseään ja olen ottanut esille että ne sen e-pillerit vievät sen seksihalut ja vaikuttaa sen mielialaan mutta sieltä tulee kaiken näkösijä syitä miksi ei voisi lopettaa... Ehkäisy voi hoitua kyllä minunkin puolesta mutta ei suostu lopettamaan pillereitä enkä ala painostamaan lopettamaan mutta ne helvetin pillerit pilaavat seksielämän ja sen näkee kyllä ihan kaiken läpi.. Että jos naiset voisivat kertoa että vaikuttavatko pillerit kun otat sen illalla niin sitten hetken kuluttua negatiivisesti vai onko se sitten vain silleen että se tulee seuraavana päivänä vasta. Kun tyttöystävä on ihan täysin normaali ja päivällä ja tosi rakastava mutta illalla pillerin jälkeen käyttäytyy aina negatiivisesti itseään vähättelemällä ja alakuloisesti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu