e-pillerit pilaavat seksielämän

Anonyymi

Oon nyt tässä jonkin aikaa katsonut kumppanini käyttätymistä ja sen huomaa että sitä ei haluta ja päivä kuluu normaalisti muuten mutta ainakun se ottaa e-pillerin illalla niin jonkun 1-2tunnin päästä taas on niin masentunut ja haukkuu itseään ja olen ottanut esille että ne sen e-pillerit vievät sen seksihalut ja vaikuttaa sen mielialaan mutta sieltä tulee kaiken näkösijä syitä miksi ei voisi lopettaa... Ehkäisy voi hoitua kyllä minunkin puolesta mutta ei suostu lopettamaan pillereitä enkä ala painostamaan lopettamaan mutta ne helvetin pillerit pilaavat seksielämän ja sen näkee kyllä ihan kaiken läpi.. Että jos naiset voisivat kertoa että vaikuttavatko pillerit kun otat sen illalla niin sitten hetken kuluttua negatiivisesti vai onko se sitten vain silleen että se tulee seuraavana päivänä vasta. Kun tyttöystävä on ihan täysin normaali ja päivällä ja tosi rakastava mutta illalla pillerin jälkeen käyttäytyy aina negatiivisesti itseään vähättelemällä ja alakuloisesti

6

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja lisään tuohon vielä että ennenkun alettiin seurustelemaan hänellä ei ollut epillereitä enkä ikinä kuullut että olisi kutsunut itseään rumaksi ja otti kaiken kehun vastaan ja häntä halutti normaalisti mutta nyt sanoo että pillerit ei ole syy mutta en tahdo uskoa ja olemme tosi avoimia ja kyllä sanotaan asiat suoraan jos tekee väärin ja haittaa niin nyt ei voi vastata että minussa olisi jokin vikana

    • Anonyymi

      Nehän vaikuttaa suoraan hormonitoimintaan. Jos olen myös oikein ymmärtänyt niin estävät kuukautiset tai jotain? Voisiko olla että hänellä olisi niin voimakkaat kivut sitten että syö pillereitä välttääkseen ne. Tosi vaikea mitään korvaavaa tässä ehdottaa, kun kierukkakin vaikuttaa käsittääkseni kuukautiskiertoon, mutta olisiko sitten vähemmän paha mielialalle. Netistä varmaan löytyy naisten kokemuksia ja paljon parempia neuvoja, niin suosittelen Googlea.

      Kannattaa suhtautua varauksella tähän kommenttiini, sillä miehenä en tosiaan tiedä paljoakaan.

      • Anonyymi

        Ei sillä ole niin pahoja menkkakipuja enkä ole koskaan kysellyt mitään vakavempia mutta menkkojen takia kuulemma niitä käyttää mutta on sanonut että kivut ei ole niin pahat mutta ei edes halua ”niin pahoja kipuja”


    • Anonyymi

      Tuota. Ei ne e-pillerit sillä tavalla toimi, että kaksi tuntia ottamisesta tulisi jotain vaikutuksia. Kun alkaa pillereitä syömään niin ehkäisyteho alkaa n.kahdessa viikossa ja päivittäiset pillerit vaan pitää sitä tehoa yllä.

      Hormoneja ne tosiaan on ja vaikuttaa eri naisiin eri tavoin, useimmiten ikäviä on nuo sivuvaikutukset; tunteiden ailahtelua, lihomista, halun puutetta.

      Esim.kuparikierukka on hormoniton vaihtoehto, mutta niitä kai laitetaan mieluummin synnyttänneille naisille.

      • Anonyymi

        Ja yleensä pillereitä syödessä on aina yhden viikon tauko jolloin tulee menkat. Nykyään on kai sellaisiakin, joissa vuotopäiviä ei ole ollenkaan, mutta minusta se kuulostaa luonnottomalta.
        Katopa aloittaja niiden pillereiden merkki ja googlaa mitä niistä sanotaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja yleensä pillereitä syödessä on aina yhden viikon tauko jolloin tulee menkat. Nykyään on kai sellaisiakin, joissa vuotopäiviä ei ole ollenkaan, mutta minusta se kuulostaa luonnottomalta.
        Katopa aloittaja niiden pillereiden merkki ja googlaa mitä niistä sanotaan.

        Kiitos tästä vastauksesta pitänee tässä sitten ottaa lopullisesti tää puheeks mikä mättää ja selvittää asia pahalta tuntuu nähdä hänet alakuloisena


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4670
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      112
      3870
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      190
      3700
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      70
      2113
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1182
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      154
      1131
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe