e-pillerit pilaavat seksielämän

Anonyymi

Oon nyt tässä jonkin aikaa katsonut kumppanini käyttätymistä ja sen huomaa että sitä ei haluta ja päivä kuluu normaalisti muuten mutta ainakun se ottaa e-pillerin illalla niin jonkun 1-2tunnin päästä taas on niin masentunut ja haukkuu itseään ja olen ottanut esille että ne sen e-pillerit vievät sen seksihalut ja vaikuttaa sen mielialaan mutta sieltä tulee kaiken näkösijä syitä miksi ei voisi lopettaa... Ehkäisy voi hoitua kyllä minunkin puolesta mutta ei suostu lopettamaan pillereitä enkä ala painostamaan lopettamaan mutta ne helvetin pillerit pilaavat seksielämän ja sen näkee kyllä ihan kaiken läpi.. Että jos naiset voisivat kertoa että vaikuttavatko pillerit kun otat sen illalla niin sitten hetken kuluttua negatiivisesti vai onko se sitten vain silleen että se tulee seuraavana päivänä vasta. Kun tyttöystävä on ihan täysin normaali ja päivällä ja tosi rakastava mutta illalla pillerin jälkeen käyttäytyy aina negatiivisesti itseään vähättelemällä ja alakuloisesti

6

145

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja lisään tuohon vielä että ennenkun alettiin seurustelemaan hänellä ei ollut epillereitä enkä ikinä kuullut että olisi kutsunut itseään rumaksi ja otti kaiken kehun vastaan ja häntä halutti normaalisti mutta nyt sanoo että pillerit ei ole syy mutta en tahdo uskoa ja olemme tosi avoimia ja kyllä sanotaan asiat suoraan jos tekee väärin ja haittaa niin nyt ei voi vastata että minussa olisi jokin vikana

    • Anonyymi

      Nehän vaikuttaa suoraan hormonitoimintaan. Jos olen myös oikein ymmärtänyt niin estävät kuukautiset tai jotain? Voisiko olla että hänellä olisi niin voimakkaat kivut sitten että syö pillereitä välttääkseen ne. Tosi vaikea mitään korvaavaa tässä ehdottaa, kun kierukkakin vaikuttaa käsittääkseni kuukautiskiertoon, mutta olisiko sitten vähemmän paha mielialalle. Netistä varmaan löytyy naisten kokemuksia ja paljon parempia neuvoja, niin suosittelen Googlea.

      Kannattaa suhtautua varauksella tähän kommenttiini, sillä miehenä en tosiaan tiedä paljoakaan.

      • Anonyymi

        Ei sillä ole niin pahoja menkkakipuja enkä ole koskaan kysellyt mitään vakavempia mutta menkkojen takia kuulemma niitä käyttää mutta on sanonut että kivut ei ole niin pahat mutta ei edes halua ”niin pahoja kipuja”


    • Anonyymi

      Tuota. Ei ne e-pillerit sillä tavalla toimi, että kaksi tuntia ottamisesta tulisi jotain vaikutuksia. Kun alkaa pillereitä syömään niin ehkäisyteho alkaa n.kahdessa viikossa ja päivittäiset pillerit vaan pitää sitä tehoa yllä.

      Hormoneja ne tosiaan on ja vaikuttaa eri naisiin eri tavoin, useimmiten ikäviä on nuo sivuvaikutukset; tunteiden ailahtelua, lihomista, halun puutetta.

      Esim.kuparikierukka on hormoniton vaihtoehto, mutta niitä kai laitetaan mieluummin synnyttänneille naisille.

      • Anonyymi

        Ja yleensä pillereitä syödessä on aina yhden viikon tauko jolloin tulee menkat. Nykyään on kai sellaisiakin, joissa vuotopäiviä ei ole ollenkaan, mutta minusta se kuulostaa luonnottomalta.
        Katopa aloittaja niiden pillereiden merkki ja googlaa mitä niistä sanotaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja yleensä pillereitä syödessä on aina yhden viikon tauko jolloin tulee menkat. Nykyään on kai sellaisiakin, joissa vuotopäiviä ei ole ollenkaan, mutta minusta se kuulostaa luonnottomalta.
        Katopa aloittaja niiden pillereiden merkki ja googlaa mitä niistä sanotaan.

        Kiitos tästä vastauksesta pitänee tässä sitten ottaa lopullisesti tää puheeks mikä mättää ja selvittää asia pahalta tuntuu nähdä hänet alakuloisena


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      107
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      766
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe