Ihan järjetöntä toimintaa maksattaa veronmaksajilla yksityisteiden kunnossapito tuossa laajuudessa. Varsinkaan kun ei ole määrärahoja. Tämä on sitten pois lasten leikkipaikkojen ja puistojen kunnossapidosta tai jostain muusta. On kirjoittamaton laki, että kun johonkin lisätään, niin jostakin otetaan pois. Kunhan vain hoidetaan tie vaikka 20 km yhdelle taloudelle. Päätöksen pyörtäminen vei viimeisetkin aikeet äänestää Keskustaa.
Yksityisteiden kunnossapito
12
807
Vastaukset
- Anonyymi
laittakaas kunnon koiran haukku ja paskavero niin syntyy monet tiet
- Anonyymi
Ja Palkisentie kuntoon?
- Anonyymi
Mahdatko sinä oikeasti tietää mitä tarkoitetaan yksityistiellä?
Minulla on pitkältä ajalta kokemusta. Valtio rakennutti tien kylän läpi. Kiersi monen talon ohi ja kunnossapito sekä auraus hoidettiin talojen asukkaiden toimesta, vuorovuosin isännät aurasivat sen. Niin pitkään se onnistui, kun taloissa isännät työikäisiä ja joka talossa oli koululaisia. Nyt kaikissa taloissa asuu enää hyvin iäkästä väkeä. Maanviljelijöitä ei enää tuon tien varressa ole, elikkä ei ole tarvetta maitoauton eikä rehuntuojien kululle. Kunta maksoi pientä aurausavustusta.
Nyt iäkäs väki on vähän niin kuin oman onnensa nojassa. Kehotetaan perustamaan tiekuntia. Ei nämä tiet ole mitään kaupunkilaisten kesämökiteitä vaan oikeita kyläteitä. Eivät edes yksityisten perustamia/rakentamia.
Näissä taloissa asuu enimmäkseen ihmisiä jotka työllään rakentaneet hyvinvointivaltion ja kasvattaneet nykypäivän veronmaksajia valtavat määrät. Ennen nääs oli perheissä paljon lapsia. Kylillä ei ole enää kauppaa, postia, koulua eikä mitään ja pelko on, että sinne umpihankien taakse jäävät.
Täytyypä oikein juurtajaksain selvittää asiaa etten olisi aivan väärien tietojen varassa.
Mutta näin tämän tien varrella on eletty. - Anonyymi
Sellanen provo
- Anonyymi
Provokyttääjä ilmaisee olemassaolonsa. Voi sentään sinuakin..
- Anonyymi
Kenelle kuuluu tien kunnossapito, kun
Talous A käyttää ainoastaan tietä, jonka omistaa
talous B, jolla ei ole tarvetta tien käyttöön lainkaan, vaan B:n pihalle menee oma tie.
A:lla on oikeus rasittaa B:n tontin reunassa kulkevaa tietä(lukee A:n kauppakirjassa ja lainhuudatustodistuksissa).- Anonyymi
AB-piimä on hyvää.
- Anonyymi
Rovaniemi on laaja kaupunki. Kaikille samat oikeudet palveluihin asuinpaikasta riipumatta.
Näin se menee. - Anonyymi
Kyllä tie kuuluu kunnostaa siellä asuvat maksaa kiinteistövero ja tiemaksut se kuuluu myös valtiolle hoitaa ihmisoikeuksia .
- Anonyymi
Yhdistymissopimiksessa sovittiin kohdeltsvan yksityisteitä kaavateinä, tarkoittaa kaVaalueen teitä. Kaava-aluiden tiet jsupunki on aina velvollinen pitämään kaavatiet kunnossa.
- Anonyymi
Kyllä maaseudun teit on pidettävä kunnossa ja olisitte äänestäneet konstaapeli evp Aarne Jänkälän valtuustoon, mutta ei, ette halunneet kylien puolustajaa ja jäi 2 varasijalle. Harmittaa!
Kiinteitöverolla ja yksityisteillä ei ole mitään merkitystä toisiinsa,se kuka asuu maksaa otakaa laista selvää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061