Ihan järjetöntä toimintaa maksattaa veronmaksajilla yksityisteiden kunnossapito tuossa laajuudessa. Varsinkaan kun ei ole määrärahoja. Tämä on sitten pois lasten leikkipaikkojen ja puistojen kunnossapidosta tai jostain muusta. On kirjoittamaton laki, että kun johonkin lisätään, niin jostakin otetaan pois. Kunhan vain hoidetaan tie vaikka 20 km yhdelle taloudelle. Päätöksen pyörtäminen vei viimeisetkin aikeet äänestää Keskustaa.
Yksityisteiden kunnossapito
12
766
Vastaukset
- Anonyymi
laittakaas kunnon koiran haukku ja paskavero niin syntyy monet tiet
- Anonyymi
Ja Palkisentie kuntoon?
- Anonyymi
Mahdatko sinä oikeasti tietää mitä tarkoitetaan yksityistiellä?
Minulla on pitkältä ajalta kokemusta. Valtio rakennutti tien kylän läpi. Kiersi monen talon ohi ja kunnossapito sekä auraus hoidettiin talojen asukkaiden toimesta, vuorovuosin isännät aurasivat sen. Niin pitkään se onnistui, kun taloissa isännät työikäisiä ja joka talossa oli koululaisia. Nyt kaikissa taloissa asuu enää hyvin iäkästä väkeä. Maanviljelijöitä ei enää tuon tien varressa ole, elikkä ei ole tarvetta maitoauton eikä rehuntuojien kululle. Kunta maksoi pientä aurausavustusta.
Nyt iäkäs väki on vähän niin kuin oman onnensa nojassa. Kehotetaan perustamaan tiekuntia. Ei nämä tiet ole mitään kaupunkilaisten kesämökiteitä vaan oikeita kyläteitä. Eivät edes yksityisten perustamia/rakentamia.
Näissä taloissa asuu enimmäkseen ihmisiä jotka työllään rakentaneet hyvinvointivaltion ja kasvattaneet nykypäivän veronmaksajia valtavat määrät. Ennen nääs oli perheissä paljon lapsia. Kylillä ei ole enää kauppaa, postia, koulua eikä mitään ja pelko on, että sinne umpihankien taakse jäävät.
Täytyypä oikein juurtajaksain selvittää asiaa etten olisi aivan väärien tietojen varassa.
Mutta näin tämän tien varrella on eletty. - Anonyymi
Sellanen provo
- Anonyymi
Provokyttääjä ilmaisee olemassaolonsa. Voi sentään sinuakin..
- Anonyymi
Kenelle kuuluu tien kunnossapito, kun
Talous A käyttää ainoastaan tietä, jonka omistaa
talous B, jolla ei ole tarvetta tien käyttöön lainkaan, vaan B:n pihalle menee oma tie.
A:lla on oikeus rasittaa B:n tontin reunassa kulkevaa tietä(lukee A:n kauppakirjassa ja lainhuudatustodistuksissa).- Anonyymi
AB-piimä on hyvää.
- Anonyymi
Rovaniemi on laaja kaupunki. Kaikille samat oikeudet palveluihin asuinpaikasta riipumatta.
Näin se menee. - Anonyymi
Kyllä tie kuuluu kunnostaa siellä asuvat maksaa kiinteistövero ja tiemaksut se kuuluu myös valtiolle hoitaa ihmisoikeuksia .
- Anonyymi
Yhdistymissopimiksessa sovittiin kohdeltsvan yksityisteitä kaavateinä, tarkoittaa kaVaalueen teitä. Kaava-aluiden tiet jsupunki on aina velvollinen pitämään kaavatiet kunnossa.
- Anonyymi
Kyllä maaseudun teit on pidettävä kunnossa ja olisitte äänestäneet konstaapeli evp Aarne Jänkälän valtuustoon, mutta ei, ette halunneet kylien puolustajaa ja jäi 2 varasijalle. Harmittaa!
Kiinteitöverolla ja yksityisteillä ei ole mitään merkitystä toisiinsa,se kuka asuu maksaa otakaa laista selvää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1066852- 954361
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista473678Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483482- 513398
- 1843373
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242889- 672594
- 432431
- 131814