Olen siis alle 18-vuotias nuori Nurmijärven alueelta. Haluaisin käydä ulkoilemassa ja muutenkin viettämässä aikaa yksinäisten vanhusten kanssa. Se on pitkään ollut haaveenani, koska olisi kiva päästä keskustelemaan vanhusten kanssa ja piristää heidän arkeaan. Ongelmanahan on se, etten löydä mistään itselleni sopivaa toimintaa asian tiimoilta. Olisi kiva jos antaisitte mulle vinkkejä/neuvoja :)
Haluan olla vanhuksen ystävä
5
99
Vastaukset
- Anonyymi
Ota yhteyttä SPR-toimintaan.
- Anonyymi
Hyvällä asialla olet, olet esimerkillinen nuori. Kannattaa olla yhteydessä
Vanhustyön keskusliittoon, sieltä osaavat kertoa onko sinun lähellä paikkoja, jossa voisit olla ystävä heille. Samoin voit saada heidän kauttaan koulutuksia ym.
vtkl.fi- sivuilta löytyy aiheesta enemmän, heistä löytyy myös wikipedia- sivut. - Anonyymi
Kansalaisareena. [email protected]
otappa tuohon yhteyttä. Kekittäytyy ainoastaan vapaaehtoistoimintaan maan laajuisesti. - Anonyymi
Ja seurakunta. Hienoa toimintaa sinulta 👍
- Anonyymi
Vielähän on koronarajoituksetkin päällä ja tapaamiset sen takia minimissä.
Normaalioloissakin vanhukset ovat tulleet aika varovaisiksi, koska heihin kohdistuu niin paljon erilaisia huijauksia ym. On hyvä, että on joku seula, kuten järjestö, jonka kautta järjestellään tapaamisia. Silloin joku muukin tietää, että vanhuksella käydään kylässä ja vaarat pienenevät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3945917- 805288
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484316- 523921
- 523709
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1623400Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1003164Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky503148- 432269
- 492195