Kertokaahan.. Tiedän tottavie, että iso osa pettäjistä väittää jälkikäteen, ettei muista miksi petti tai paljon muutakaan koko asiasta. Mutta miten yleistä / todennäköistä on, että asiat oikeasti voivat niin vain unohtua tai pyyhkiytyä pois mielestä, ettei pysty edes puolisolle tunnustamaan mitä on tapahtunut? Erityisesti pettäjät, voisitteko kertoa oman näkemyksenne? Onko asiat unohtuneet ja jos niin miksi tai miten?
Vai onko koko unohtaminen aina yhtä valhetta?
Pettäjän muistinmenetys???
3
122
Vastaukset
- Anonyymi
Eikö oikeesti pettäjillä ole ensi käden tietoa siitä miten unohtaa asioita / seikkoja pettämisestään?
- Anonyymi
Ehkä tällä palstalla ei ole ketään, joka olisi ikinä pettänyt? Toisinaan niitä kyllä vaikuttaa löytyvän.. :)
- Anonyymi
Uskon tähän osittain, jos pettämisestä on pitkä aika.
Aivolohko stressinsietokykyä ylläpitämällä suodattaa asiat pois mielestä, ikään kuin niitä ei olisi tapahtunutkaan. Pettäjä haluaa unohtaa, mutta ei välttämättä tunne katumusta.
Tai sitten vaan asiat olivat pettäjälle niin merkityksettömiä loppupeleissä, ettei niitä vaan muista. Varsinkin yksityiskohdat tapahtumista ovat hämärtyneet.
Pettäjän on kuitenkin liian helppo halutessaan sanoa, ettei muista asioista. Välttyy tunnustamiselta. Taustalla voi olla pelko tai häpeä, katumuskin.
Kuitenkin toiselle osapuolelle asioiden läpikäyminen voi olla ensisijaisen tärkeää trauman käsittelyssä ja sen ylipääsemiseksi. Joten pettäjän pitäisi yrittää avautua rehellisesti teoistaan kuinka kipeältä se sitten tuntuukaan.
Nämä siis minun mielipiteitäni. Ja en ole pettäjä, mutta vastasin silti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017443
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?815037- 794859
- 1324268
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103058- 522689
- 402596
- 532247
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102221Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211850