Neljä ruusua tänään ostin, kaksi valkoista ja kaksi punaista.
Neljä ruukkuruusua ostin, on joka kevät tähän aikaan tapana ruusuja ostaa.
Pussin kesäkukkuamultaa myöskin ostin, multaa ostin tänään myös.
Istutuslapion mukaan otin, otin istutuslapion muovisen mukaan.
Autolla lähdin ajamaan kauppaan ajoin ja 4 ruukkuruusua ostin ja ostin psussin 30 litraa kesökukkamultaa.
Varalta otin kanisterin vettä mukaan, ei meinanut pysyä autossa pystyssä, piti antaa tukea ja kerran kaatui kurvissa ja vettä auton lattialle meni.
Haudalle menin, haudalle menin, vanhat mullat pois otin ja uudet mullat tilalle.
Äitienpäivä huomenna on ja haudalla sitä ennen käydään, se on tapana, että sinne ruusuja viedään, mutta voi viedä muutakin kukkaa.
Juu kellekään muulle ei sitten kukkia viedä, kun ei ole kenelle viedä, hyvää yötä.....
Neljä ruusua ostin...
4
96
Vastaukset
- Anonyymi
Minäkin ostin pari ruusua, vien ne äitienpäivänä äidin ja mummon haudoille ja laitan kynttilät palamaan lyhtyihin. Rankka on yhä tuo äidin haudalla käynti, vaikka poimenosta on jo muutama vuosi. Mummon haudalla käyn, kun se oli äidille tärkeää, ett käytiin sinne aina ruusut viemässä. Kummankin hautapaikat on kauniissa paikassa, toisen haudan lähettyvillä kasvaa koivu, jonka runko on muita vaaleampi, toisen hauta on keskellä mäntyjä kasvavaa aluetta, aina tulee rauhaisa olo, kun heidän haudoilla käy. Hyvää Äitienpäivää sulle äiti sinne jonnekin, olet yhä muistoissani ja jotenkin tunnen, ett olet yhä läsnä.
- Anonyymi
Kauniisti tehty🌹 ja Hyvää kesää! Eihän sitä koskaan tiedä tulevaa.
- Anonyymi
Jospa sinulla vielä joskus on joku jolle viedä kukkia. Ihan sellainen elossa oleva ihminen.
- Anonyymi
Kylläpä kirjoitit kauniisti. Tuli kyynel silmään. Äitini hauta on kaukana. Ehkä kuitenkin lähden sinne huomenna ajamaan.
Voi kun löytäisin tuollaisen miehen, joka noin kauniisti ajattelee ja tekee ❤️
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482493
- 1801718
- 921588
- 691543
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k6945- 80938
- 68871
- 60840
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes186823- 61808