Neljä ruusua tänään ostin, kaksi valkoista ja kaksi punaista.
Neljä ruukkuruusua ostin, on joka kevät tähän aikaan tapana ruusuja ostaa.
Pussin kesäkukkuamultaa myöskin ostin, multaa ostin tänään myös.
Istutuslapion mukaan otin, otin istutuslapion muovisen mukaan.
Autolla lähdin ajamaan kauppaan ajoin ja 4 ruukkuruusua ostin ja ostin psussin 30 litraa kesökukkamultaa.
Varalta otin kanisterin vettä mukaan, ei meinanut pysyä autossa pystyssä, piti antaa tukea ja kerran kaatui kurvissa ja vettä auton lattialle meni.
Haudalle menin, haudalle menin, vanhat mullat pois otin ja uudet mullat tilalle.
Äitienpäivä huomenna on ja haudalla sitä ennen käydään, se on tapana, että sinne ruusuja viedään, mutta voi viedä muutakin kukkaa.
Juu kellekään muulle ei sitten kukkia viedä, kun ei ole kenelle viedä, hyvää yötä.....
Neljä ruusua ostin...
4
126
Vastaukset
- Anonyymi
Minäkin ostin pari ruusua, vien ne äitienpäivänä äidin ja mummon haudoille ja laitan kynttilät palamaan lyhtyihin. Rankka on yhä tuo äidin haudalla käynti, vaikka poimenosta on jo muutama vuosi. Mummon haudalla käyn, kun se oli äidille tärkeää, ett käytiin sinne aina ruusut viemässä. Kummankin hautapaikat on kauniissa paikassa, toisen haudan lähettyvillä kasvaa koivu, jonka runko on muita vaaleampi, toisen hauta on keskellä mäntyjä kasvavaa aluetta, aina tulee rauhaisa olo, kun heidän haudoilla käy. Hyvää Äitienpäivää sulle äiti sinne jonnekin, olet yhä muistoissani ja jotenkin tunnen, ett olet yhä läsnä.
- Anonyymi
Kauniisti tehty🌹 ja Hyvää kesää! Eihän sitä koskaan tiedä tulevaa.
- Anonyymi
Jospa sinulla vielä joskus on joku jolle viedä kukkia. Ihan sellainen elossa oleva ihminen.
- Anonyymi
Kylläpä kirjoitit kauniisti. Tuli kyynel silmään. Äitini hauta on kaukana. Ehkä kuitenkin lähden sinne huomenna ajamaan.
Voi kun löytäisin tuollaisen miehen, joka noin kauniisti ajattelee ja tekee ❤️
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101094Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019880- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198705