Neljä ruusua ostin...

Neljä ruusua tänään ostin, kaksi valkoista ja kaksi punaista.
Neljä ruukkuruusua ostin, on joka kevät tähän aikaan tapana ruusuja ostaa.
Pussin kesäkukkuamultaa myöskin ostin, multaa ostin tänään myös.
Istutuslapion mukaan otin, otin istutuslapion muovisen mukaan.
Autolla lähdin ajamaan kauppaan ajoin ja 4 ruukkuruusua ostin ja ostin psussin 30 litraa kesökukkamultaa.
Varalta otin kanisterin vettä mukaan, ei meinanut pysyä autossa pystyssä, piti antaa tukea ja kerran kaatui kurvissa ja vettä auton lattialle meni.
Haudalle menin, haudalle menin, vanhat mullat pois otin ja uudet mullat tilalle.
Äitienpäivä huomenna on ja haudalla sitä ennen käydään, se on tapana, että sinne ruusuja viedään, mutta voi viedä muutakin kukkaa.

Juu kellekään muulle ei sitten kukkia viedä, kun ei ole kenelle viedä, hyvää yötä.....

4

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minäkin ostin pari ruusua, vien ne äitienpäivänä äidin ja mummon haudoille ja laitan kynttilät palamaan lyhtyihin. Rankka on yhä tuo äidin haudalla käynti, vaikka poimenosta on jo muutama vuosi. Mummon haudalla käyn, kun se oli äidille tärkeää, ett käytiin sinne aina ruusut viemässä. Kummankin hautapaikat on kauniissa paikassa, toisen haudan lähettyvillä kasvaa koivu, jonka runko on muita vaaleampi, toisen hauta on keskellä mäntyjä kasvavaa aluetta, aina tulee rauhaisa olo, kun heidän haudoilla käy. Hyvää Äitienpäivää sulle äiti sinne jonnekin, olet yhä muistoissani ja jotenkin tunnen, ett olet yhä läsnä.

    • Anonyymi

      Kauniisti tehty🌹 ja Hyvää kesää! Eihän sitä koskaan tiedä tulevaa.

    • Anonyymi

      Jospa sinulla vielä joskus on joku jolle viedä kukkia. Ihan sellainen elossa oleva ihminen.

    • Anonyymi

      Kylläpä kirjoitit kauniisti. Tuli kyynel silmään. Äitini hauta on kaukana. Ehkä kuitenkin lähden sinne huomenna ajamaan.

      Voi kun löytäisin tuollaisen miehen, joka noin kauniisti ajattelee ja tekee ❤️

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5900
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      118
      1395
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      183
      1064
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe