Heinäpellolla ja perunan nostotalkoissa nuoruudessa oltiin

Meikäläisen nuoruudessa oltiin vielä heinäpellolla ja perunan nostotalkoissa vielä, kun vaari ja mummo maata viljelivät, mutta siitä on jo iäisyys, eivätkä enää ole olleet elossa kohta yli 20 vuoteen.
Silloin laitettiin heinät heinäseipäille kuivumaan ja heinäladossa poljettiin heiniä, mutta siinä mielessä ikävää hommaa, kun heinänuha aina tuli ja kauhea pärskiminen koko ajan.
Eväät otettiin heinöpellolle mukaan ja kuumana päivänä paarmat olivat kimpussa, ei olleet paarmat mukavia ja välillä sitten alkoi mahdoton ukkonen.
Heinäpellolle kun mentiin, niin vaarilla oli aina kotikaljapullo mukana ja laittoi sen sitten läheiseen vesiojaan, jossa pysyi viileänä.
Oi että, kyllä se vaan kotikalja on parasta janojuomaa kovalla helteellä, kun on vähän makeaa.
Perunan nostotalkoissa ei kylmää kotikaljaa kaivannut, kun silloin oli yleensä niin viileää ja lämmin siinä tuli, kun perunoita pellolta keräsi ja niitä sitten kymmeniä laatikoita tuli ja piti kellariin ne sitten saada, että selkä oli kyllä kipeä sen jälkeen.
Enää ei ole perunan nostotalkoita ollut yli 6 vuoteen, kun suku on vanhentunut ja pienentynyt ja perunaa ei enää syödä niin paljon, että kaupasta saa ostetta mitä syö, eikä ole edes perunakellaria enää, missä säilyttää.
Sima on myös hyvä janojuoma ja maistui hyvälle, kun näin keväällä metsänharvennus töitä tehtiin ja metsässä oli vielä lumipälviä, vaikka ilma olikin lämmin, niin mukavasti sima pysyi raikkaan kylmänä, kun laittoi sen lumipälveen.

6

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Päivänä kuuman heinäkuun
      me istuttiin aivan lähekkäin
      ja juotiin kahvit kahden aikaan
      Ylitse suuren koivupuun
      mä ilmassa kummallista näin
      ja vannon: uskonut en taikaan

      No, sieltä se saapui kuitenkin
      ja heinältä tuoksui kaikki maa
      ja kahvin jälkeen käytiin työhön
      Seipäille heinää heittelin
      ja rauhassa päätin odottaa,
      tää päivä että joutuis yöhön

      Niin päättyi työ ja alkoi yö
      ja jostain kummasta hänkin
      saapui samaan aikaan
      Kun päättyi yö ja alkoi työ
      niin jostain kummasta syystä
      uskoin siihen taikaan..

      Rakkaus alkaa juuri niin,
      aika jos sattuu kohdalleen,
      kun aistii tietynlaiset tuoksut
      Ehkä se alkaa juuri niin,
      vuodesta vuoteen uudelleen,
      alkavat tietynlaiset juoksut

      (Hector - Heinäpellolla) 🌾🌾🔱🔱

    • Anonyymi

      "Myös Minnalla on hyviä muistoja maalaiselämästä ja lehmistä. ”Monesti oltiin heinäpellolla. Ilma oli todella kuuma. Sain laittaa seipäisiin tappeja. Homma alkoi jossakin vaiheessa tuntua tylsältä ja sain luvan nostaa heinähangolla seipäälle heiniä. Joskus heinien seasta putkahti sammakko, joskus kaninpoikanen. Sain myös viedä kahvia pellolle koska työtätekeviä sukulaisia oli joskus jopa kymmenen. Veli ajoi traktoria vaikka oli ehkä 10-vuotias. Eväitä sain olla myös välillä valmistamassa äidin kanssa. Leikimme usein piiloa seipäiden takana ja kuvittelimme niiden olevan peikkoja. Toinen asia mistä tykkäsin oli ötökät ja laitumelle ajetut lehmät. Olin itse kuljettamassa lehmät usein laitumelle. Rakastan lehmiä sen takia vielä tänäkin päivänä. Vaikka matkaa tietä pitkin lehmien laitumelle oli kaksi kilometriä saatiin ne aina kunnialla navetasta sinne siirrettyä. Lehmät pomppivat iloisina kun pääsivät ulos. Ikinä en niitä pelännyt vaikka isoja olivatkin. Muistan myös vasikat, etenkin pikkupyrrit.”

      https://aikamatkalla.fi/paivakodit/kesaretkella/

    • Anonyymi

      🙂☕🍞🌾🌾🔱

    • Anonyymi

      ♥️🌾

    • Anonyymi

      Sama juttu. Siellä se vitsa väännettiin ja kunnon ihmisiksi kasvettiin. Työllä se piti elanto hankkia eikä pelejä pelaamalla

    • Anonyymi

      Ja voi saakeli niitä päiviä,perunankin osalta,kun sattui sateinen kesä,eikä syksykään ollut sen parempi.
      Rämmi siellä siellä perunamaalla,kun sattui syksyn ainoa sateeton päivä,perkule se mitään auttanut,vaikka ei taivaalta tullutkaan vettä,kun perunamaa oli yhtenä lätäkkönä,juuri ja juuri saappaanvarsi riitti,ettei mennyt kuravesi saappaaseen ja pelto oli niin pehmeä , ettei traktorilla voinut ajaa perunavakoa auki.
      Juu,oli ne niin hienoja ne perunannosto talkoot,saamari sitä rähjäämistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      120
      6820
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3757
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      186
      2565
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      279
      2436
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2091
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1800
    7. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1775
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      132
      1324
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1275
    10. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1234
    Aihe