Eli mun hiuksiin ei meinaa tarttua väri mistä tämä johtuu? Kannattaisiko kampaamolla värjääminen? Ja paljonko maksaa 2 kuukauden kestoinen väri kampaajalla, koska en käytä kestovärejä mutten silti mitään 8 pesun värejä.
Väri ei tartu... :(
B>)
6474
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eipä tollasta kahdenkuukaudenkestoista väriä ole olemassakaan. Värihuuhtelut peseytyy hiuksista melko nopeasti, kestoväri taas "kasvaa ulos", eli kahdessa kuukaudessa on parin sentin tyvikasvu olemassa.
Siis toivomaasi väriä ei ole kampaamoissakaan, koska sitä ei ole vielä keksitty.
Kampaamoissa saa pari kuukautta kestävän värin jota kutsutaan kevytväriksi. Ei jätä rajaa tyveen.
Sekin riippuu hiuksesta
Jos käytät shampoota ja hoitoainetta, joissa on silikoneja niin ne tekevät hiukseen sellaisen suojakalvon, jonka takia värit eivät välttämättä tartu. Tee juuri ennen värjäystä hiusten syväpuhdisdistus syväpuhdistavalla shampoolla!
Mutta paljonko tämä suurin piirtein maksaa jos tällaista kevytväriä saa laitettua kampaajalla.
jos hiuksesi on hyvin huonokuntoinen, on mahdollista, ettei väri enää kunnolla tartu siihen. Tai jos vedessäsi on metalleja (esim. rauta) niin ne ovat tarttuneet hiuksiisi jolloin värjäys ei välttämättä onnistu. jos taas olet koittanut värjätä hiuksesi vaaleammalla kestovärillä kuin nykyinen värisi, et huomaa lopputuloksessa mitään eroa, koska väri ei vaalenna väriä. suosittelen sinua kääntymään kampaajan puoleen.