Sairaalahuoneen vangit

Anonyymi

Lähiomainen sairastui vakavasti yllättäen. Kahden eri sairaalan väliä on siirrelty. Aiemmin omatoiminen, yksin kotonaan asunut vanhus on monien eri vaivojen tähden vuoteessa odottamassa tutkimuksia ja toimenpiteitä.

Radiota huoneessa ei ole. Televisio ilmeisesti on, mutta kaukosäätimestä ei tietoa. Ehkä televisio on siellä vain ärsykkeenä, mutta olisi varmasti mukavampaa jos pystyisi vähän vaikuttamaan siihen, mitä sieltä tulee.

Aikoinaan sairaaloissa oli tyynyradioita. Eikö niitä enää ole käytössä ollenkaan? Onko hygienia syynä, vai varasteltiinko niitä?

Jos itse olisin potilaana, niin haluaisin kuunnella radiota mieluummin. Toisaalta, jonkinlainen kännykkä tai älypuhelin yleensä jokaiselta löytyy. Jos on kuulokkeet, niin niillä voi kuunnella puhelimen radiota.

Mutta kun iäkäs potilas tuodaan nopeasti hoitoon, niin siinä kiireessä jää silmälasitkin kotiin - kuten äidiltäni. Eikä äiti osaa käyttää älypuhelinta muuta kuin soittamiseen. Kuulokkeita hänellä ei varmaan olekaan.

Ymmärrän kyllä hoitohenkilökunnan kiireet, mutta joku vanha ihminen - kuten äitini - ei kehtaa pyytää apua vaikka sitä tarvitsisi. Huoli omasta terveydestä on jatkuvasti mielessä. Liian lämmin huone, nesterajoitus. Ei kuulosta mukavalta olotilalta. Alkaa ilmetä sekavuuttakin. Vanhus ei halua jäädä sänkyyn liikuntakyvyttömänä makaamaan, mutta pitäisi saada apua sängystä ylös nousemiseen ja sängyn laidan laskemiseen, että pääsisi rollaattorin avulla muutaman kävelyaskelen ottamaan.

https://www.lansivayla.fi/paakirjoitus-mielipide/4052352#kommentit

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Taisin tehdä virheen

        Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
        Ikävä
        102
        4742
      2. Hyvä että lähdit siitä

        Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
        Ikävä
        49
        3212
      3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

        Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
        Ikävä
        85
        2959
      4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

        Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
        Ikävä
        80
        1710
      5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

        Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
        Ikävä
        41
        1490
      6. 450 000 ulosotossa

        Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
        Perussuomalaiset
        102
        1294
      7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

        Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
        Ähtäri
        16
        1019
      8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

        En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
        Ikävä
        40
        961
      9. Miehen taloudellinen tilanne ja

        halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
        Ikävä
        29
        953
      10. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

        Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
        Maailman menoa
        105
        936
      Aihe