Miehinen vs. naisinen ajattelu

2504
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mä en kyllä oikeen ymmärrä tätä väitettä (lainaus tosta linkistä):

"Miehet haluavat typistää ongelmat mahdollisimman selvärajaisiksi, useimmiten matemaattisiksi tehtäviksi, jotka voidaan ratkaista hyväksikäyttäen omaksuttuja kaavoja. Mikäli tehtävän ratkaisu vaatii täysin uuden aihealueen tai aineksen oppimista, jää tehtävä useimmiten ratkaisematta. Se ohitetaan.

Naiset haluavat pohtia ongelmia mahdollisimman monelta eri kantilta. He ovat valmiita omaksumaan ja oppimaan uusia ratkaisumalleja, usein jo ennen kuin ovat edes kaikkia siihen mennessä osaamiaan menetelmiä kokeilleet."

Miten näiden teorioiden esittäjät selittää sitten sen, että suurinosa IT-alalla esim ohjelmoijina toimivista työntekijöistä on miehiä? Näissä hommissa nimittäin ei todellakan pärjää alkuunkaan, jos ei ole jatkuvasti valmis oppimaan uutta, etsimään ja kokeilemaan uusia ratkasumalleja jne. Itse olen tehnyt ohjelmoijan hommia, ja niissä töissä on todellakin oltava jatkuvasti valmis oppimaan uutta tai sitten on parempi vaihtaa alaa.

Vastaavia esimerkkejä voitas hakea monelta muultakin allalta missä vaaditaan luovuutta ja uuden oppimista.

Eli on kyllä aika rankkoja yleistyksiä tommoset.

Äänestä
  • kannattaa lukea koko viestiketju, johon tuo ekan kirjoittajan linkki vie.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Erojako? kirjoitti:

http://www.nakokulma.net/keskustelu/index.php?topic=6736.0

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu