Suomellakin olisi varmaan ylijäämäaseita,joita voisi luovuttaa gaazan puolustamiseen?
Gazalle sotilasapua heti?
12
82
Vastaukset
- Anonyymi
Israelille apua noiden terroristien tuhoamiseksi
- Anonyymi
Kevyttä ohjusta sinne tarvitaan voitaisiin laittaa keräys pystyyn antaa rahaa alueelle
- Anonyymi
Voimme lähettä vas.liiton kansanedustaja Anna Kontulan viemään aseita Palestiinaan. Hän on käynyt siellä jo aiemmin hohtimet mukanaan piikkilalkaa katkomassa.
- Anonyymi
Kapsäkkiin parisataa ballistista ohjusta eli yhden päivän annos terroristeille.
Israel käy puolustus sotaa. https://www.debka.com/mivzak/locations-abutting-on-gaza-strip-on-special-alert/
- Anonyymi
Terroristijärjestö voisi käydä rehellistä sotaa, eikä ampua siviilien keskuudesta rakettejaan Israeliin.
Häpeällistä on pitää siviilejä suojakilpenään, ja kerätä myötätuntoa kun heitä mahdollisesti kuolee vastaiskuissa.. - Anonyymi
Alkaako raketit loppua?
- Anonyymi
Marin soittaa patrialle että lahjoittavat tykkejä jotta sota ei lopu.
- Anonyymi
Täytyy harkita hyvää toimintaa suomalaisten parhaaksi. Mutta olen taas karanteenissa, joten en voi päättää mitään. terv. pm S
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täytyy harkita hyvää toimintaa suomalaisten parhaaksi. Mutta olen taas karanteenissa, joten en voi päättää mitään. terv. pm S
Suomen hallitus voisi antaa Gazaan elvyttävän muutaman kymmenen miljardin euron tukipaketin, johon kuuluisi sekä rahaa että aseita.
Rahoitus olisi helppo järjestää Antti Rinteen,sd, talousoppien mukaan eli kiristetään hyväosaisten verotusta, myydään valtion omaisuutta sekä otetaan lisää lainaa, jota ei tarvitse maksaa takaisin.
STM voisi lisätä apteekkarien ansin pienentämisen.
Aseiden viennille Gazaan ei varmasti perustuslakivaliokuntakaan puh. johtajansa Antti Rinteen,sd, johdolla näe mitään estettä.
Myös ihmisoikeusprofessori varmaan näkisi aseiden viennin suurena humanistisena tekona kaikkia militaristisia, uusimperialistisia ja orjuuttavia taantumusvoimia vastaan..
Lisäksi voisi ajatella, että pres. Tarja Halosen Suomessa kieltämät jalkaväkimiinat purkamisen sijasta lähetettäisiinkin gazalaisten käyttöön patoamaan siionistien invaasiota.
Tuskin Halosella olisi mitään sitä vastaan.
- Anonyymi
Gaza työnnetään mereen puskutraktoreilla 24h sisällä. Se olisi pitänyt tehdä heti ensimmäisen iskun jälkeen, eikä leikkiä ilmavoimilla, niinkuin tehty tähän asti.
- Anonyymi
EU voisi painostaa palestiinalaisia järkiintymään useita sukupolvia kestäneestä vihankylvöstään, vähentämällä suunnattomia avustuksiaan.
Taloudellinen painostus olisi keino saada neuvotteluratsaisu, lähes ikuiseen tuhoamiseen.
Ei ne raketitkaan ilmaisia ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o4064910Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit4923093Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1292621Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2412584Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1942578"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –841704Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6191597Huumeliika mellastaa Suomussalmella
Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki161424Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4791375Ihana sinä (m)
Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v461151