Pilaako miehen lapset perhe elämänne

Anonyymi

Meillä tenavat on silloin kun heitä huvittaa, ei koskaan sovitusti. Heidän äitinsä pelaa peliä jota me emme ymmärrä, omien menojensa mukaan, ihan kuin meillä ei oolisi menoja itsellämmekin. Niinhän sen pitäisimennä että äitipuoli päättää koska tulee ylimääräiset lapset ja koska lähtee, sen verran pitäisi äitipuolta kunnioittaa. Koskaan en edes teidä kakaroiden asioista en koulusta nkä muusatakaan ei ne mulle puhu eikä apua pyydä vaan äina isä isä isä sisä.. ja äiti. Olen sanonut että olen heidän uusi äiti joten asiat puhutaan myös mulle, mutta ei.
Olen kuin näkmätäön kavattaja, vaikka kaikkeni teen niin olen joku vaan.
Onngelmia on heilä erittäin paljon ja eivät osaa mitään tehdä. En pääse heidän kotiaan tarkastamaankaan kun ei sa mennä, koska en päästä heidän äitiä meillekkään sotkemaan.
On kauheeta olla uusioperheen pyörittäjä kun aina pyörii väärään suuntaan, eikä komentaminenkaan auta. Pois jos lähtisin, mikä olisi mulle hyvä asia silloinsaivat nähdä miten tulevat ilman mua toimeen, ei mitenkään. Muta en voi jättää heitä pulaan kuka heitä sitten kasvattaisisi jos en minä. Pakko olla, tääsä, vaikka viakeeta oon. Kovasti yritän mutta palkkaa en saaa. Olen eriinomainen ihminen mutta kakarat ei sitä ymmärrä. Huomenna snaon heille että siivoisivat pihan mutta eivät tehneet sitäkään, laiskojakin ovat. mitä teen?

1

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä jos ensimmäisenä miettisit omaa käytöstäsi? Itsekkin sinänsä samassa tilanteessa että miehelläni kaksi lasta aiemmasta suhteesta jotka vuoro viikonlopuin meillä plus sitten pitempiä aikoja lomillaan jne. Itseäkin ärsyttää että mies ei koskaan osaa sanoa lastensa äidille vastaan kun hän muuttaa suunnitelmia ja meidän pitäisi aina hänen pillin mukaan mennä, nuorempi lapsista käy pahasti hermoilleni ja ärsyttää joka kerta kun lapset ovat tulossa.

      MUTTA, en ikinä ole ajatellut että minun pitäisi määrätä tahti koska lapset saavat tulla tai ei, kyllä se asia on heidän isänsä päätettävissä. Kannattaa muistaa että lapset ovat kuitenkin hänen, eivät sinun. En tiedä onko teillä siis myös yhteisiä lapsia? Mutta jos on niin ajatteleppa tilanne toiste päin, hyväksyisitkö itse sen että erotilanteessa miehen uusi puoliso alkaisi päättää koska lapsenne saavat nähdä isäänsä tai että uusi äitipuoli sanoisi lapsillesi että hän on nyt heidän uusi äitinsä!? Tuskinpa katsoisit sitä hyvällä.
      Sinun on vain hyväksyttävä se tosi asia että sinä olet se ulkopuolinen heidän perheessään, ei miehesi lasten asiat kuulu sinun päätettäväksi ellei asioista ole niin sovittu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      25
      2686
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      109
      2616
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      204
      1404
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      127
      1327
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      94
      1291
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      308
      1285
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      49
      1092
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      14
      1034
    9. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      999
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      65
      954
    Aihe