On huomattavissa selvästi se, että teiden yhtäkkinen kunnosyustarve johtuu yksinomaisesti siitä, että uusien asfalttikerrosten tekemisessä tapahtuu laatuvirhe, mikä aiheuttaa paikoin tehdyn uuden asfalttikerroksen irtautumista vanhasta kerroksesta Tämä tilanne johtunee siitä, ettei uuden kerroksen liiimaamiseen vanhaan kerrokseen käytetä riittävästi bitumia. Ne kohdat, joissa bitumiliima puuttuu, irtoavat talven pakkasisda perustaltaan. Mitä pitäisi tehdä säästöjen saavuttamiseksi? On sovittava laadunvarmistustyö, joka jälkikäteen vaikuttaa laadullisten toimijoiden elinkelpoisuuteen asfaltyibisneksessä.
Tieinvestoinnit
Anonyymi
251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Keskisauman aukeaminen ja asfaltin huono vedenpitävyys ovat ilmeisiä syitä pakkasvaurioihin.
Välillä näkee uusissa asfaltoinneissa kuinka uutta asvalttia on kaulittu niin paljon, että pinta on jo uutena täynnä rakoja, joista vesi pääsee uuden ja van han asfaltin väliin. Keskisauma on myös monesti niin huonosti kiinni, että sen voi arvata olevan seuraavana keväänä jo auki paikka paikoin...ja niin se onkin.
Taitaa vika olla sekä tekijöissä, tilaajissa, että vastaanottotarkastuksessa...onko sellaista edes? Niin usein näkee arvelluttavan laatuista asfaltointityötä jota korjataan sitten ensimmäisen kerran 3 vuoden päästä, vaikka ensimmäisen talvenkin jäljiltä pinta on kauheaa katsottavaa...juuri niistä paikoista, joista sen näki uudessakin asfalttipinnassa pettävän. Ilmeisesti vastaanottotarkastus ei kuulu kunta- tai valtiotilaajan tehtäviin.
Muuttuneet ilmasto-olosuhteet kuluttavat asfalttia enemmän kuin takavuosina. Vesi jäätyy ja sulaa ja jäätyy ja sulaa ja eroosio vie päällysteestä melko nopeasti murusia pois. Myös liikennetiheys kasvaa vuosi vuodelta, joka rasittaa päälystettä. . On myös totta, että reikäpaikkaukset tehdään ohuella budetilla, siihen lätätään vain joku möykky ja vähän saappaan pohjalla tasoitetaan.