Kuinka suuren ikäeron

Anonyymi

Olet valmis hyväksymään, jos hän vaikuttaa sopivalta. Saa sydämen sykkimään ja jutut sopii yhteen sekä elämäntavat.

22

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      30 vuotta

    • Anonyymi

      Jos nuo kaikki asiat tosiaan osuisivat kohdalleen niin en mä sitä ikäeroa silloin miettisi.En vaanusko, että nuo asiat osuisivat oikeasti kohdilleen suuren ikäeron kera.

      • Anonyymi

        Ei ne voisikaan osua. Ei voisi kuvitellakaan olevansa oman lapsensa ikäisen kanssa parisuhteessa. Suunnilleen samanikäisillä on yhtä paljon elämää koettuna ja mieluummin niin että kummallakin olisi kokemus kauan kestäneestä parisuhteesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ne voisikaan osua. Ei voisi kuvitellakaan olevansa oman lapsensa ikäisen kanssa parisuhteessa. Suunnilleen samanikäisillä on yhtä paljon elämää koettuna ja mieluummin niin että kummallakin olisi kokemus kauan kestäneestä parisuhteesta.

        Tämän kirjoittaja oli sitten nainen.


    • Anonyymi

      Muutama vuosi vain ikäeroa. Ei kiinnosta kovin paljon nuoremmat.

    • Anonyymi

      Meillä on 12v ikäero, tuntuu täydelliseltä.

      • Anonyymi

        10-12 vuotta on kattoraja. Kyllä, siinä voi mennä vielä hyvin.


      • Anonyymi

        Minulla ikäero on max. 15 vuotta vanhempi mies tai max. 10 nuorempi mies. (Olen nainen.)


    • Anonyymi

      Maksimissaan 14. Vuotta voisi mennä ikäeroa. Ei enempää.

    • Anonyymi

      Meni ajatus ihan solmuun kun luin tuon kysymyksen. Sitten tajusin että tarkastelen tätä ongelmakenttää niin päin, että kuinka pienen ikäeron olisin valmis hyväksymään. Jos ihan kaikkki sattuu täydellisen ihanasti niin se olisi 40 vuotta.

    • Anonyymi

      Ei kaadu ikäeroon ainakaan oma elämä, jos toinen on sopiva ja se on vastakaikuista niin ei ole ikäero este. Kokeilemallahan se vain selviää ollaanko siinä loppuelämä yhdessä vai ei.

      • Anonyymi

        Samaa mieltä tuosta 🙂


    • Anonyymi

      Minkä verran ikäeroa on aapeellä ja kaivatullaan? Uskallatko kertoa? 😉

      • Anonyymi

        En tiedä ehkä 10 max 12


    • Anonyymi

      Maksimi olisi 20 vuotta. (sivusta tämä).

      • Anonyymi

        Olen samoilla tiimoilla 20 vuotta ok


    • Anonyymi

      Vanhempaan viisivuotta ja nuorenpaan voi olla joustavampi.

    • Anonyymi

      5-vuotta. Ei yhtään enempää..

      • Anonyymi

        Suunnilleen tuon verran. Korkeintaan kymmenen vuotta nuorempi.


    • Anonyymi

      Jos vaikuttaa sopivalta niin en ikää mieti.

      • Anonyymi

        Näin se menee kaikilla puhutaan sitten mitä tahansa. Toki suuren ikäeron ihmiseen ei yhtä helposti ihastuta.


    • Pitää olla hyvin rajoittunut mieli, että alkaa edes miettiä kiinnostavan ihmisen ikää. Tiedän eläkeikäisiä naisia, jotka eivät ajattele, kuin itseään ja projisoivat kaiken ajatuksenvaihdon itseensä ja olen hämmästynyt joidenkin parikymppisten naisten poikkeuksellisesta kyvystä nousta keskustelussa poikkeuksellisen aistikkaalle tasolle, mikä saa kokeneenkin ihmisen mielenkiinnon heräämään älylliseen kilvoitteluun mielikuvituksen maailman valloittamisesta. Ikä ei kykene määrittelemään yhtäkään oikeasti tärkeää asiaa ihmissuhteessa, mutta määrittelee kyllä paljon sellaista, joka ei jaksa kiinnostaa vähääkään. Rakastava intohimoinen ihminen, jolla on lämmin sydän sekä avara mieli, on kultaa romuraudan keskellä, eikä aika sen arvoa laske, vaan oikeastaan nostaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      131
      1364
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      102
      881
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      713
    4. 51
      605
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      13
      521
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      484
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      417
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      389
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    Aihe