miksi.. poikaystäväni, jonka kanssa olen kohta ollut puoli vuotta yhdessä..erittäin tiiviisti.. nukutaan kaikki yöt yhdessä jne... ei kerro tutuilleen että seurustelee.. varsinkin miespuolisille kavereille, ja messanger tutuille... jättää mainitsematta tai sanoo kaveriksi... ei tosin tee tätä minun kuulleni, lähinnä vain kirjoituksissaan.
ei kerro perheensä asioista.. kuulen kaikki jutut aina hänen siskojensa kautta..
ei lähde helposti tapaamaan ystäviäni..
mutta kaksin ollessamme on enkeli ja kultainen rakastaja...'kunnon poikaystävä'...
voisko olla kyse epävarmuudesta...tavalla, että ei vielä kerro/näytä koko maailmalle tunteitaan..koska ei ole varma ja on varovainen..?
asiallisia vastuksia, kaunis kiitos =)
ei kerro perheensä asioista.. kuulen kaikki jutut aina hänen siskojensa kautta..
ei lähde helposti tapaamaan ystäviäni..
mutta kaksin ollessamme on enkeli ja kultainen rakastaja...'kunnon poikaystävä'...
voisko olla kyse epävarmuudesta...tavalla, että ei vielä kerro/näytä koko maailmalle tunteitaan..koska ei ole varma ja on varovainen..?
asiallisia vastuksia, kaunis kiitos =)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minkä ikäisiä olette? Olisiko nyt niin, että hän toisaalta pitää sinusta ja seurastasi, mutta kuitenkin myös vähän on sitoutumisongelmaa ja halua olla jonkunlainen sinkku.
26 vuotiaita.
eräät tuntemani tyypit käyttäytyy vastaavasti sen takia ettei halua kavereiden tietävän kenen kanssa seurustelee koska ne saattaa hävetä muijaansa jos se on hieman läski tai ei muuten ole kovin tavallisenkaan näköinen.
Toisena syynä voi tietty olla se että ei halua tutustuttaa kavereita vaimokkeeseen ettei synny mitään peliä näiden välille vahingossakaan, eli hiukka mustasukkaisuutta. Tuosta kertoisi myös se ettei hän halua lähteä kavereidensa kanssa minnekään vaan haluaa olla sinua ns. vahtimassa.. miltä suhde muuten tuntuu onko luottumus kunnossa?
En ole vielä puolta vuotta tapaillut (n. 3kk), mutta itsessäni on samoja piirteitä. Se etten mainosta suhdettamme johtuu yksikertaisesti siitä, että haluan olla varma siitä, että todella seurustelemme. Mielestäni ensimmäiset kuukaudet suhteessa vasta tapaillaan. Vasta sen jälkeen, kun olen oppinut tuntemaan toisen paremmin, ja voin jo varovasti tunnustaa rakastavani, pystyn kertomaan ulkopuolisille seurustelustamme. Tietenkin ensisijaisen tärkeää on olla varma myös toisen tunteista.
Eiköhän niille messenger -tutuille sun muille ole kuitenkin jonkinmoinen mielikuva suhteestanne muodostunut, mikäli kaikki illat ja yötkin olette yhdessä. Tuskin mikään kaverisuhde vastakkaisen sukupuolen kanssa kuitenkaan niin tiivis on. ;) Eri asia on sitten se, jos heille ei ole selvinnyt kumpaa sukupuolta edustat.
Harvemmin chattaillessa kuitenkaan tulee edes esille sellainen, että se kenen kanssa keskustelee, ei olisikaan yksin - joten tuskin silloin kannattaa loukkaantua, jos läsnäolosi ei tule ilmi. (Mistä muuten tiedät, että hän on maininnut sinut vain kaveriksi - oletko kurkkinut olan takana hänen kirjoitellessaan?)
Omassa kaveripiirissäni (monet - ei tosin kaikki) tiedetään, että tapailen tätä 'uutta' tuttavaa, mutta jos joku erehtyy kutsumaan sitä seurusteluksi korjaan, ettei kyse ole vielä mistään niin vakavasta. Tunnustan kyllä kysyttäessä pitäväni hänestä - minkä pitäisi olla sanomattakin selvää.. :)
Vaikea näin paremmin tuntematta tilannetta antaa mitään yleispätevää apua - mutta jos tilanne liippasi edes hivenen läheltä omaa suhdettani niin ehdottaisin olemaan huolestumatta vielä tässä vaiheessa - puoli vuotta on kuitenkin aika lyhyt aika. Malttia siis. :)
Niin ja mitä perheeseen tulee niin kaikki ei yksinkertaisesti tunne tärkeäksi kertoa kaikkea, mitä perheen sisällä sitten tapahtuukin - miksi pitäisi? Onko ne asioita, jotka on ehdottoman tärkeää tietää? Omassa perheessäni tapahtuu niin harvoin mitään niin kiinnostavaa, että katsoisin tarpeelliseksi jakaa 'kaikki' käänteet tuttavani kanssa - varmaan nukahtaisi sohvalle kesken jutun. Se on kaikkea muuta kuin kauniit ja rohkeat -meininkiä. Ja yksi mahdollisuushan on, että hän on tietoinen siitä, että juttelet kuitenkin hänen siskojen kanssa - joten miksi pitäisi toistaa jo muuten mitä todennäköisimmin puituja aiheita.
Samassa veneessä ollaan. Mekin seurusteltu puoli vuotta eikä poikaystävä myöskään mainosta seurusteluamme. Minäkin melkein asun hänen luonaan. Jos olen oikein ymmärtänyt, niin hänen vanhempansakaan ei tiedä seurustelustamme... Itse olen kertonut ystäville ja vanhemmille.
Ollaan kuitenkin molemmat 24 v.
Tuskinpa tuosta mitään tulee...? Jos hän ei ota asiaa vakavasti, niin miksi minäkään?