Äitini vihaa minua

Anonyymi

Enkä tiedä miksi. Meitä on kaksi tyttöä, minä esikoinen. Nuorempi on aina ollut äidilleni tärkeämpi. Äitini on lapsuudestani saakka kertonut mikä lahja taivaasta siskoni on, minusta ei mitään hyvää. En muista että äitini olisi ikinä halannut minua, sanonut rakastavansa minua, pitänyt minua sylissään, tms. Yksi ainoa valokuva löytyy jossa olen hänen sylissään; hän vaihtaa vaatteitani kun olin vauvaiässä. Sen sijaan muistoja lyönneistä, haukkumisesta ja häpäisemisestä on useita. Esimerkkinä voin kertoa että kuukautiseni alkoivat kun olin 13-vuotias. Kerroin tämän äidilleni, hänen reaktionsa oli alkaa huutaa että minussa on jotain vialla, hänen kuukautiset alkoivat vasta 16-vuotiaana. Kun olin parikymppinen, tuntematon narkkimies hakkasi minut baari-illan päätteeksi. Kun pääsin sairaalasta ja äitini näki naamani (nenä murtunut, toinen silmä muurautunut umpeen, hammas huulen läpi, jne) hän sanoi "noni, kannattiko lähteä baariin, onks nyt hyvä olo?"
Jos kävin baareissa, hän soitti aina perään haukkuen minua alkoholistiksi. Siskoni petti aviomiestään ja teki lapsen toiselle miehelle; äitini totesi "en minä voi ketään tuomita".
Viime viikolla kävin vanhempieni luona, äitini alkoi yllättäen huutamaan että isäni ja minä olemme tehneet hänen elämästään helvetin viimeiset 38-vuotta (olen siis nykyään 35-vuotias). Kärsin mielenterveysongelmista (vaikea masennus ja ahdistuneisuushäiriö) ja huomaan että voin paremmin kun en tapaa häntä. Ongelmana on kuitenkin se että rakastan isääni yli kaiken ja haluan häntä tavata. Minusta tuntuu myös pahalta nähdä ja kuulla miten hän haukkuu ja sättii isääni. Isäni alistuu ja hiljenee ottaen haukut vastaan. En tiedä miten edetä ja mieleeni on alkanut tulla väkivaltaisia ajatuksia. Miten edetä?

1

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitä minäkin olen ihmetellyt, miksi mieheni joka myös perheensä esikoinen sai kärsiä ja pikkusiskonsa sai kaiken huomion ja ihailun. Tämä asetelma vaan säilyy alusta loppuun eikä tule loppumaan. Itse lakkasin käymästä mieheni vanhemmilla koska olin niin vihainen tästä eriarvoisesta kohtelusta, lopulta myös miehenikin lopetti käymiset kun ei jaksanut haukkuja enää. Sanoisin että oman mielenterveystesi kannalta mieti mitä haluat ja elä sen mukaan. Nämä asiat on vaikeita eikä näihin aina ole oikeita vastauksia. Meidän kohdalla katkaisimme välit tilanne oli niin paha ja siitäkin seurasi helvetti, vainoaminen, mustamaalaus, haukkuminen mutta siitä on päästy yli ja se on jo menneisyyttä. Voimia sinulle:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      82
      6025
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      79
      4860
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      52
      4422
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      57
      4182
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3789
    6. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      6
      3522
    7. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      91
      2561
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2503
    9. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2409
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      47
      2139
    Aihe