En ole seurannut euroviisuja vuosikausiin, koska mukana ei ole elävän bändin säestystä. Mitkään hypyt ja temput eivät minuun tehoa. Ei kiinnosta. Haluaisin musikaalisia esityksiä, en muuta.
Tänä aamuna kuitenkin kuulin ennen kello 7.30 Helsingin paikallisuutisia Radio Suomesta Blind Channel -nimisen porukan kappaleen, jonka kuuluttaja väitti olevan Suomen edustuskappaleen. Äsken Ylen tv-uutiset vahvistivat saman tiedon.
Outo juttu. Miksi on valittu epäpuhtaasti esitetty kappale, jossa ei ole melodiaa, svengiä, eikä mitään muutakaan musiikillisessa mielessä mieleen jäävää? Ensimmäinen ajatukseni oli, että toivottavasti tätä ei tarvitse kuulla koskaan toista kertaa.
En tiedä, miten voittaja valitaan. Jos valinnan tekijöillä on sävelkorvaa, Blind Channel sijoittuu toiseksi viimeiseksi. Noh, mahdoton tietysti sanoa tarkalleen, mutta mahtaako mukana olla kovin paljon yhtä epämusikaalisia esityksiä? Siitähän kaikki riippuu.
Blind Channelin euroviisumenestys
12
82
Vastaukset
- Anonyymi
No niin, finaaliin menivät ihan justiinsa.
- Anonyymi
Onneksi olkoon! Miten jatkoon menijät valitaan? Jokin raatiko valitsee? Vai yleisöäänestys? Vai yhdistelmä näistä?
Olivatko muutkin kappaleet nuotin vierestä esitettyjä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onneksi olkoon! Miten jatkoon menijät valitaan? Jokin raatiko valitsee? Vai yleisöäänestys? Vai yhdistelmä näistä?
Olivatko muutkin kappaleet nuotin vierestä esitettyjä?Ovatko muutkin Suomi24:n kommentit näin tunkkaisia ja juntteja? No mitä minä kyselen, todennäköisesti ovat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ovatko muutkin Suomi24:n kommentit näin tunkkaisia ja juntteja? No mitä minä kyselen, todennäköisesti ovat.
Nää ei koskaan tajua mitään musiikista, koska oleellinen pointti heillä on tehdä provoaloitus, johon paremmin musiikista ymmärtävät kansalaiset kärsivällisesti ja maltillisesti opastaen kertovat näille umpikorville, mistä kana kakkii.
Blind Channel tietysti provosoi näitä musiikkia kuulemattomia kuulovammaisia tyhmyreitä, koska he ovat katkeria siitä, että bändi on nimensä perusteella oma kanava sokeille.
-winner- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nää ei koskaan tajua mitään musiikista, koska oleellinen pointti heillä on tehdä provoaloitus, johon paremmin musiikista ymmärtävät kansalaiset kärsivällisesti ja maltillisesti opastaen kertovat näille umpikorville, mistä kana kakkii.
Blind Channel tietysti provosoi näitä musiikkia kuulemattomia kuulovammaisia tyhmyreitä, koska he ovat katkeria siitä, että bändi on nimensä perusteella oma kanava sokeille.
-winner-Korvillehan musiikki on ennen kaikkea. Bändin nimi on sikäli nerokas, sen lisäksi että se on eräänlainen oksymoron.
- Anonyymi
Hetkinen mitäs mielipiteitä heillä onkaan? en muista nyt menny paljon ohi multa, mutta siis tuo biisi ei ole minusta kovin hyvä. Enemmän tykkään vähemmän kaupallisesta musasta, mutta kyllä toki tuon kuuntelee mieluummi ku ottaa turpiinsa =). Toivottavasti pärjäävät hyvin. Kannustetaan täällä vaikken pijä paljoa biisistä.
- Anonyymi
Suomi seitsemäntenä vedonlyöntitilastoissa tällä hetkellä. Siinä varmasti osviittaa aloittajalle pitääkö jengi biisistä.
- Anonyymi
Ovat Oululaisen musiikkilukion kasvatteja ja varmasti musikaalisia.
- Anonyymi
"...Jos valinnan tekijöillä on sävelkorvaa, Blind Channel sijoittuu toiseksi viimeiseksi..."
Minkä maan eurobiisi on vielä huonompi sun mielestä ja sijoittuu viimeiseksi ?- Anonyymi
Sen verran mitä itse seurasin, niin näytti olevan melkoinen määrä outoa kiekunaa paljettipuvuissa ja kaikkea epävireistä pihinää, muutama hyvä balladi ja sitten kotimaan poikien fuusio-nu-metal-viritys, joka on positiivinen poikkeus kisan valtavirrasta. Youtuben puolella löytyy parempi UMK-versio biisistä, jos haluaa kuunnella.
- Anonyymi
"Minkä maan eurobiisi on vielä huonompi sun mielestä ja sijoittuu viimeiseksi ?"
He he! Kunhan lonkalta heitin, kun Suomen kipale oli niin epävireisesti soitettu ja melodiaton. En ole kuullut minkään muun maan esitystä. Eikä ole tarkoitus kuullakaan.
Uskon kyllä, että mukana on paljon yhtä surkeita kappaleita, joten mitä kehnompi yleinen taso, sitä paremmin Suomikin pärjää.
- Anonyymi
Kuudes sija tuli! Hyvä pojat!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3238479Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1056702Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1783850- 863679
- 1703077
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee432979- 482972
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista412889Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222496Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1962094