Jopa sydänlääkkeissä on laktoosia, mistä Diltzem on hyvä esimerkki. Suoliston hyvä toiminta on tärkeätä erityisesti sydänvaivoista kärsiville, joten lääkevalmistajien pitäisi ottaa huomioon laktsoosin aiheuttamat ongelmat vakavasti. Apteekeista voi toki ostaa laktaasientsyymivalmisteita, mutta ne ovat kalliimpia kuin sydänlääkkeet. Ei voi olla oikein, että lääkkeissä saa käyttää laktoosia, joka aiheuttaa useille ihmisille suolisto-ongelmia. Laktoosi on halpa ja kaunis valkoinen lisuke lääkkeissä, mutta liian haitallinen monille.
Laktoosia liiaksi lääkkeissä
10
121
Vastaukset
- Anonyymi
Fimea voisi pitää huolta suomalaisten terveydestä ja kieltää sydänlääkkeiden lisänä laktoosin, joka on haitallinen suoliston toiminnalle.
- Anonyymi
Laktoosia pitää olla vähintään 1 gramma että se alkaa haitata intolerantikkojen suolistoa. Tietysti osa on sille herkempiä, mutta tabut on niin pieniä ja niissä ei ole laktoosia kuin ripaus muutenkaan. Nyt valoja päälle :DDD
- Anonyymi
Miksi lisätä pieni määrä laktoosia sydänlääkkeisiin, jos sillä ei saavuteta muuta kuin paha olo kaikkein herkimmille laktoosi-intolerantikoille? Eikö vähäistä määrää laktoosia voi korvata muilla aineilla? Voisi kuvitella, ettei lääkeyritysten voitto kapene kovin paljon siitä, että laktoosi vaihdettaisiin toiseen täytteeseen, jos sellaista on pakko edes käyttää. On väärin syöttää ylijäämäjätettä sydänsairaille, joille suoliston toiminta on yksi tärkeä seikka jopa sairaudesta paranemiseen.
- Anonyymi
Sikamainen väite! Kaikkein herkimmät todellakin saavat oireita nykyisten lääkkeiden laktoosimääristä. Kun kyse on elämälle välttämättömistä lääkkeistä, pitäisi apuaineiden olla kaikille sopivia!
- Anonyymi
Gluteeniton ja laktoositon ruoka on helppo valmistaa nykyään, koska elintarvikkeiden myyjät ovat havainneet, että ihmiset ostavat terveellistä ruokaa, vaikka se on kalliimpi vaihtoehto. Sen sijaan lääkkeitä on vaikea vaihtaa laktoosittomiin, sillä lääkärit määräävät niitä, eivätkä piittaa yksilön allergioista, vaan pikemmin lääkeyritysten voitosta. Lääkkeet tulisi saada turvalliseksi kaikille yksilöille, sillä todella ilkeätä saada toinen vaiva toisen tilalle pelkästään voittomarginaalin vuoksi.
- Anonyymi
laktoosittomat elintarvikkeet – laktoosia vähemmän kuin 10 mg/100 g tai 100 ml. Siinä eviran määritelmä. Eli laktoosittomassakin tuotteessa on minimaalinen määrä laktoosia. Jos sietää laktoositonta ruokavalmistetta, sietää tablettejakin. Minimaalinen paino, jossa vielä minimaalisempi määrä laktoosia
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
laktoosittomat elintarvikkeet – laktoosia vähemmän kuin 10 mg/100 g tai 100 ml. Siinä eviran määritelmä. Eli laktoosittomassakin tuotteessa on minimaalinen määrä laktoosia. Jos sietää laktoositonta ruokavalmistetta, sietää tablettejakin. Minimaalinen paino, jossa vielä minimaalisempi määrä laktoosia
Lääkeyritysten ei ole pakko käyttää laktoosia lisäaineena, koska on olemassa muitakin vaihtoehtoja. Miksi syöttää maidosta erotettua jätettä potilaille, joille on tärkeätä yrittää pitää ruuansulatus kunnossa? Harva edes tietää, että lääkkeissä on laktoosia, koska asia yritetään salata kaikin mahdollisin keinoin. Antavatko kaikki valtiot edes lupaa käyttää laktoosia tableteissa? Lääkepakkauksiin tulisi myös merkitä selkeästi, onko tuotteessa laktoosia vaiko ei. Ruokaa ostava voi jo varoa laktoosia, mutta lääkkeitä tarvitseva ei.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
laktoosittomat elintarvikkeet – laktoosia vähemmän kuin 10 mg/100 g tai 100 ml. Siinä eviran määritelmä. Eli laktoosittomassakin tuotteessa on minimaalinen määrä laktoosia. Jos sietää laktoositonta ruokavalmistetta, sietää tablettejakin. Minimaalinen paino, jossa vielä minimaalisempi määrä laktoosia
No, itse en pysty juomaan laktoositontakaan maitoa lainkaan ja esimerkiksi jogurtin kanssa on otettava laktaasipilleri. Pillerit maksavat 20 senttiä kappale ja aiheuttavat ummetusta (nykyisin on saatavilla vain yksi merkki jolla on tämä sivuvaikutus, aiemmilla ei ollut).
- Anonyymi
Moni syö useita eri lääkkeitä, joissa käytetään laktoosia lisäaineena, koska se on halpa lisuke, vaikkei sovikaan kaikille. Ymmärrettävää, että rokotteita suositellaan, vaikka niistäkin voi olla haittaa harvoille. Laktoosista kärsivät sen sijaan useat ihmiset. Eikä sama matemaattinen tapa ajatella ole hyväksyttävä, koska kysymys on vain ja ainoastaan lääkeyritysten voiton maksimoinnista. Laktoosia on nykyään helppo välttää ruuassa, muttei lääkkeissä. Sairaille pitäisi tarjota paras mahdollinen lääke ilman sivuvaikutuksia. Nykyään tilanne on ikävä, eikä lisää luottamusta terveysalan väkeen.
- Anonyymi
Onneksi antihistamiinia voi nykyisin saada laktoosittomana, sillä allergioista kärsivillekin syötettiin vielä jokin aika sitten laktoosia. Sydänkin voi toipua osittain, jos ruuansulatus ja hengitys toimivat normaalisti. Erityisen hankala kevät ollut, koska koivun siitepölyä on ollut runsaasti kaikkialla. Lääkealan yritysten tulisi ottaa vastuu kaikista, eikä ainoastaan heistä, jotka sietävät laktoosia. Kannattaa siis tarkistaa, onko lääkkeissä laktoosia, jos vatsa alkaa pullottaa siitä huolimatta, että syö laktoositonta ruokaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup324461Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252365Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene142357Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su512118- 321677
Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla321471Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731466- 661274
- 821231
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?401104