- kuitit salataan yksityisasiana! Ketoo tämän päiän iltalehti.
Joten lopettaisitteko työttömien ja muiden kansalaiset mollaamisen yhteiskunnan varoja käyttämisestä.
Näin ne eduskunnan työläiset huijaa ja käyttää sinunkin rahojasi vaikka olisi itselläänkiin siihen varaa.
Sieltä ne suuremmat huijarit tulevat. Näitä vaan tulee joka ikinen päivä.
Joten lopettaisitteko työttömien ja muiden kansalaiset mollaamisen yhteiskunnan varoja käyttämisestä.
Näin ne eduskunnan työläiset huijaa ja käyttää sinunkin rahojasi vaikka olisi itselläänkiin siihen varaa.
Sieltä ne suuremmat huijarit tulevat. Näitä vaan tulee joka ikinen päivä.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Tästä tulee mieleen kun lapsena oli mainos kaupassa olevista varkaista.
" Myymälävaras syö pöydässäsi, "
Näin vedottiin aina asiakkaisiin , kun joku todella käyhä varasti kaupasta ruokaa.
Heitä pidettiin epärehellisinä yhden leivän varastamisesta. Mutta kukaan ei puuhut jos miljonääri tai muu varakas vetää yhteiskunnan varoja joka päivä. Se ei olekkaan enää kamalaa eikä epärehellistä.
Niin ne rikkaat voivat vedättää ja huijata mielin kielin.
Iskulause pitää vain muuttaa uuteen muotoon: "Myymälän kassa syö pöydässäsi"
Eikös tämä Marin olltu joku supermarketin kassa tyttö ?
Miksi kummassa ei mene oikeisiin töihin jos ei palkallaan elä ja pysty aamiaista perheelleen ostelemaan! Sossutukia pitää vaan käyttää.
Maan valtaapitävistä huomaan hyvin, että kun on sinne päästy köyhistä oloista tai kouluttamattomana, niin silloin juuri nämä ihmiset käyttävät valtaa ja etujaan moraalisesti ja jopa lainvastaisesti väärin (ehkä juuri tyhmyyttäänkin). Koulutettujen ja varakkaiden ei tarvitse, koska he saisivat parempaa palkaa yksityiseltä sektorilta sekä ymmärtävät kokonaisuuden päälle eivätkä vain omaa napaansa tuijota. Epäilyttää kovin näiden nykyisten ylivelkaisten ministereiden riippumattomuus ja yhteisen hyvän edistäminen. Äänestäkää vain vasemmistoa ja persuja, niin saatte näitä lisää.
Missä demari, siellä maksimaalinen kuppaus.
Haluatko että alan luettelemaan Persupoliitikkojen vastaavia? Niitäkin nimittäin löytyy.
Ptoksia saa tehdä kunhan on ministeri ja kansanedustja, silloin ei ole mitään väliä. Mutta jos nappaat kaupasta suklaapatukan tai leipää, on vartijat heti kimpussa ja maksat siitä sakkoja.
Kaikki mikä tapahtuu eduskunnassa on sallituttua, lait ei koske heitä.
Vetoat vaan tietämättömyyteen, mitättömiin pykäliin joita voi kiertää, tai että otan opikseni.
Eihän köyhän tarvitse sakkoja maksaa ja oikeudenkäyntikulutkin kuittaa valtio.
Tapahtumapaikka on pieni parturi-kampaamo jossain Helsingin keskustassa.
"Eräänä päivänä asiakkaaksi saapuu läheinen kukkakauppias. Tukanleikkuun jälkeen parturi ilmoittaa: " Olkaa hyvä, presidentinvaalien kunniaksi en ota maksua tällä viikolla." Kukkakauppias on tästä luonnollisesti hyvillään ja on lähtiessään iloinen.
Seuravaana aamuna saapuessaan liikkeeseen parturi löytää ovelta kiitoskortin ja 12 ruusua.
Myöhemmin asiakkaaksi saapuu poliisi. Tukanleikkuun jälkeen parturi ilmoittaa: " Olkaa hyvä, presidentinvaalien kunniaksi en ota maksua tällä viikolla."
Poliisi on lähtiessään varsin tyytyväinen. Seuravaana aamuna saapuessaan liikkeeseen parturi löytää ovelta kiitoskortin ja 12 uunituoretta munkkia läheisestä kahvilasta.
Iltapäivällä asiakkaaksi saapuu oikeiston presidenttiehdokas. Tukanleikkuun jälkeen parturi ilmoittaa: " Olkaa hyvä, presidentinvaalien kunniaksi en peri maksua tällä viikolla." Presidenttiehdokas on lähtiessään varsin iloinen miellyttävästä yllätyksestä.
Seuravaana aamuna saapuessaan liikkeeseensä parturi löytää ovelta kiitoskortin ja 12 opaskirjasta kuten " Kuinka Menestyn Yrittäjänä" ja " Pienyrityksen Kehittäminen" .
Seuraavaksi asiakkaaksi saapuu vasemmiston presidenttiehdokas. Tukanleikkuun jälkeen parturi ilmoittaa: " Olkaa hyvä, presidentinvaalien kunniaksi en ota maksua tällä viikolla." Presidenttiehdokas on lähtiessään silmin nähtävän tyytyväinen uuteen kampaukseensa.
Seuravaana aamuna saapuessaan avaamaan liikettään parturi löytää ovelta 1 2 demaria jonottamassa ilmaiseen tukanleikkuuseen."
Tässä näemme eron oikeiston ja vasemmiston välillä.
Miksi Sanna Marinin pitäisi tehdä selko aamiaisistaan, ei todellakaan olen mitään julkista tietoa. Teetkö sinä omista aamiaisistasi julkisesti selvitystä tai muustakaan rahankäytöstä? Voit aloittaa itsestäsi, ota yhteyttä lehteen!
Mielestäni olisi hyvä, jos sinä ja Sanna Marin, ketkä muiden rahoilla syötte pitäisitte julkista päiväkirjaa aamiaisistanne.
Minä syön aivan omilla tienaamillani rahoilla aamiaista. Minulla on ansiotuloja, vaikka aika vähäisiä, mutta en saa yhteiskunnan tukia. Joten syön ihan omilla rahoillani aamiaista, kaurapuuroa ja leipää levitteellä, sekä itse poimittuja mustikoita puuron päällä.
Olen tänne monta kertaa laittanutkin kuvia aamiaisestani.
En ole äänestänyt Marinin puoluetta, mutta tuen häntä pääministerinä. Mielestäni tuo tulkinta aamiaisista on taasen aivan hakoteillä. Tosin presidentti Niinistö maksaa itse omasta palkastaan aamiaiset.
Minä maksankin aamiaiseni itse enkä rohmua sitä veronmaksajan pöydästä.
Jäi kiinni.Se etus tarkotettu niille pääministereille jotka eivät asu vakituisesti pääministeerin asunto.Hän asuu,juju oli siinä,tuotin julkisuuteen.Presitentillä on oikeus ,vaikka asukin työ-suhde asunto.MUTTA EI KÄYTÄ SITÄ OIKEUTTA HYVÄKSI.OLI ILTA-SANOMAT VAI ILTA LEHTI 25.5.21.Täytyhän pääministeri säästää likansa,jos ei valita kunnalisvaaleissa ja myöhemmin eduskunta vaaleissa uudeleen,samoille paikoille.Toivottavasti ei valita.
Ompa hurja summa nyt joku 300eur aamiastarpeisiin kuukaudessa kärpäsen pieru saharassa mihinkä suomen rahat menee. Työtön luuseri ni mitäs se vuodessa tulee maksaan tyhjäntoimittaja.
Tuntuu demareilla menneen eurot, miljoonat ja miljardit sekaisin, kun Italiaan ja Espanjaan voitiin lähettää 6,5 miljardia ilman mitään vastikkeeksi saatavaa. Ollaan nettomaksajia !
Kyse ei ole summasta vaan moraalista!
Kolme miljardia tulee takaisin.
Aika kallis aaminainen marinilla. Minun aamiaiset maksaa 20 euroa kuukaudessa korkeintaan. Ei minulla ole edes 300 ruokaan kuukaudessa.
Kuka poliitikko julkisesti voi moralisoida Marinin aamupala kuluja kesärannassa.Entäpäs presidentin ruokakulut paljonko itse maksaa. Mitä ihmettä jossain köyhyyspalstalla päivitellään poliitikkojen menoja kun sentään tekevät työtä. 24h tekee vuorokaudessa töitä jos aikoo jatkoon päästä. Mitäs sitten köyhä työtön tulee maksaan yhteiskunnalle,työttömyyspäiväraha,asumistuki,toimeentulotuki.
No sitä vaan, että duunari perhre tai se käyhä perhe joutuu JOKA IKINEN AAMU mitettinään mistä saa ruokaa perheelleen! Joo joo, menis töihin, mutta se on helppoa vaan sanoa ja ppaerilta lukea.
Sitten tämmöinen varkas eduskuntatyöläinen, nostaa yhteiskunnan varoja 300 e AAMUPALAAN!!! Sillä syöttäisi koko perheen kuukauden ja vieraat myös, kuten Marininin äiti, on siellä usien asumassa.
Nämä köydät duunarit niska limassa tekevät töitä ja maksavat pääministerin ruuat, kuka syö aamupalaa 300 e kuussa??? Mahtaa olla melkoiset murkinat aamupalaksi.
Miten voi siis ylipalkkaa nostava, jonka mieskin on vielä töissä, saada käyhiltä suomlaisilta RUOKARAHAA eli sosiaalitukea, kun sitä ei saa nämä köyhät kansalaisetkaan?????
MIKSI ON HYVÄKSYTTÄVÄÄ TOISTEN MIELESTÄ ISORAHAISTEN HUIJAAMISET JA SOSIAALIAVUT, JOTKA ON IHAN ERI LUOKKAA KUIN OIKEESTI KÖYHÄT JA VARATTOMAT???? Jollain nyt on todella paha olla, kun mollaa meitä eikä eduskuntaa.
Jokainen perhe täällä maksaa itse omat aamupalansa, ja ruokansa,laskunsa ja elämisensä. Pientä on vielä meidän rikkeet verttattuna pääministerin ym eduskuntatyöläisten huijaamisen rinnalla.
Suomessa ei saa tienata, omistaa, periä, syödä, asua, harrastaa, lomailla, ostaa mitään muut kuin eduskunnan työllistet, ja nekin menee kansan kukkarosta.
Ja kikki muut edeuskunnassa maksattaa laskunsa ja ruokansa yhteiskunnalla!!! SURULLISTA.
Jokainen perhe täällä maksaa itse omat aamupalansa, ja ruokansa,laskunsa ja elämisensä. Pientä on vielä meidän rikkeet verttattuna pääministerin ym eduskuntatyöläisten huijaamisen rinnalla.
Eikä maksa itse. Yhteiskunnan tuilla elävän aamupalat, ruuat, asumisen, sairauskulut ja huvittelut maksaa veronmaksajat.
Paljonko maksaa yhteiskunnalle syrjäytynyt työtön henkilö päihdeongelmansa kanssa.Liikaa suomessa vapaamatkustajia.
Mutta syrjäytyneellä ei ole edes varaa aamupalaan !
Pääministeri saa valtavan monta tuhatta palkkaa kuukaudessa ja lisäksi hänellä on ilmaiset autot ja syötävät kokouksissaan.
On todella RÖYHKEÄÄ maksattaa vielä aamupalansakin veronmaksajilla .
Röyhkeetä kustantaa titä pelkäävien ihmisten oleminen. Kyllä töitä joillakin on kun joka paikassa rakennetaan.
Kunta-Kintte kokeilu
Olen suuren tem hallinnon alamainen, siis suomi kunta-kinttenä tässä. Ja kai se kuntakokeilukin ja aktiivi malli, jne työllisyyspolitiikka toimet ovat juuri nyt kiivaimmillaan. Kliimaxissa?
Niinpä olisi kiva kun munaani kuntouttaisi toimelias nainen vaikka kuntasekoilu puuhissa. Siinä mies vetreytyisi. myös 60v. mies tarvitsee kuntoutusta kun oman ikäiset naiset ei sitä juuri tarjoa noin luomuna. ovat kai jo lemmen työkyvyttömyyseläkkeellä?
No kumminkin kuntakokeilussa voisi näin saada kohtaanto-ongelmaan tyydytystä?
Lisäksi minäkin, pääministerin tavoin, tartteisin aamupalarahaa sen 350e/kk. kun olen työttömänä ja työmarkkinatuella saan vain noin 500e /kk. Niin lisätuki olisi tarpeen.. Voisi olla vaikka työttömän aamiais investointi, hehtaari ek mtk tuki nimellä se tuki? tai kallis kela loma, kotoutus loma ilmais tuki ?
Lue lehtiä niin asiat selviää kun hän odottaa mitenkä juuri tuossa verokäytäntö menee elikä jos aamupalatarvikkeet 300eur niin maksaa verot tuosta. Ei se nyt varmaankaan mitenkään rahasta kiinni ole. Ompa hurja summa joku 10eur aamupalatarvikkeet vaikka tuosta vaan saa.
Marinin asunnon saunajuomatkin on ostettu veronmaksajien piikkiin.
Röyhkeys ja romuaminen vaan lisääntyy ! Ei mitään häpyä !
Juu, kohta maksattaa meikkinsä ja vaatteensakin veronmaksajilla. On kerrassaan hävytöntä... kun on ihmisiä jotka ei saa ruokaakaan saatikka sitten laskujaan maksetuksi.
Uusien lehtitietojen mukaan summa onkin peräti 850 €/kk eli törkeä rötös !!!
Muut uhrataan, ja väärä messias jatkaa ? kuin mona salin sverige sdp?
- saatu aamiaisiin tax free 850e /kk.
- Joka olisi on noin2000e /kk verrollista tuloa. törkeää !
veronkiertoa siis, ja liian suuria etuja.
Ei ihme että marinin otsa menny jo kurttuun, kuin aikoinaan hikisellä kataisella
( sähkönsiirtomaksu-kreikkatuki..). ja uuniperuna, tuppeensahattu vanhasella....
Mutta ajatelkaa, se ministeri ike kokoomus, sai potkut kun textasi tai muna kuvia lähetteli? Ja Marin on laittanu koko-vartalo kuvia vogueen, yms. jukaisuihin....
Ja Kuka maksaa marinin perheen konkurssi-miehen velat ja lainat ja ilmaiset busines finlandin korruptio rahat? ----ei kai veronmaksaja joudu maksamaan niitäkin !!
Marinin palkka yms. tulee verovaroista jo muutenkin...
jännä homma..... kukaan ei enää puhu mitään lautakasa vanhasista saati biljoona wahlrooteista...
rikkaat+saa+suuren+palkan+päälle+aamiais-tukea+850+e+/kk,+taxfree+!!
Köyhät+saa+työmarkkinatuen+n.+500e/kk+kaikkiin+menoihin.+ja+vero+%+on+20.