Siskon kanssa outo riita.

Anonyymi

Vuonna 2004 siskoni osti minulta todella vanhan antiikkikirjahyllyn lähemmäs 1000€ hintaan. Kyseessä siis yli sata vuotias esine ja ihan asiantuntija aikanaan totesi arvokkaaksi. Nyt 2019 täälä mun luona löydettiin hometta ja siskoni haluaa rahat takaisin ja jopa ekstraa koska hyllyn arvo varman noussut tässä ajassa. Hän haluaa perua kaupat koska hylly on peräisin hometalosta. Hän ei taida käsittää että kauppahetkellä 2004 mitään hometta tuskin edes oli

2

153

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin on home keksittiin vasta 2004 jälkeen? Siihen hyvä perustaa väite? Onhan toi näköjään ollut kivi kengässä siskolleni, jos vielä ottaa puheeksi asiaa vuosien päästä?

      Sano, et elimme markkina taloudessa silloin, jolloin hinnan määritteli kysynnän ja tarjonnan laki. Yhdessä asiantuntijan kanssa määrittelitte hyllylle hinnan, jonka siskosi hyväksyi maksamalla sovitun hinnan. Olisi voinut myös kieltäytyä silloin, jos koki sen liian kalliiksi itselleen? Näin itse kokisin ulkopuolisena tilanteen.

      • Anonyymi

        Oletin, et sinä olet asunut asunnossa v.2004-2019 välillä, jossa hylly ollut v.2004 ostohetkellä? Hylly muutti pois sieltä kaupanteon jälkeen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      32
      11230
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      56
      8923
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5435
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3724
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3628
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3594
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3318
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      59
      2665
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      70
      2373
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      32
      1887
    Aihe