Huomenta. Tänään Marin ilmoittaa erostaan.

Koen nykytilanteen valossa puolueen edunkin vuoksi ainoaksi vaihtoehdoksi jättää eroanomukseni. Esitän myös seuraajakseni eduskuntaryhmän puh, joht Antti Lindtmannia. Jatkan eduskunnassa rivijäsenenä.
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

15v, istuu kakkua, niin jää siviilissäkin oven taakse odottamaan, että pamppu aukaisee oven. Sannalle varmaan sama tilanne ihmettelee, että pitääkö sapuskat maksaakin. Eroaisi pian, kun olisi vaaliasiaa kaikilla areenoilla.

Äänestä

"Minun on kannettava poliittinen vastuu asiasta, vaikka en olekaan tiennyt kaikista kokonaisuuteen liittyvistä hankinnoista enkä ole niitä tilannut tai hankkinut. Minullekin selvisi tähän kaikkeen käytetty kokonaissumma vasta tällä viikolla. Poliitikkona minun tehtäväni on kantaa vastuu."

Äänestä
  • Mitä vastuuta kantaa kyllä on tienny mitä aamiais pöytään on tullu ja millä summalla!!!Tyhmäkin tajuaa !!!. Tuonne vaan leipäjonoon!!! Kuinka hyvin suomessa rikkaassa valtiossa!!!!.

    Äänestä

Kauniisti sanottuna, tämä kauppalasku roikkuu kuin paska reen jalaksessa, demarit herätys.

Äänestä
  • Osuuskaupan kassa ei osaa edes arvioida paljonko ruoka maksaa?
    Ensin 300 e, sitten 850 e, sitten ?. Kauppalaskut salataan.
    - Voiko ko. henkilöllä olla minkäänlaista tajua valtion raha-asioiden mittasuhteista?
    Ruokakaupoista saa myös lasten vaippoja. Pöksymalliset ovat nykyään niin hyvää tekoa (ja kalliita), että pikkulapsi ei tunne niissä oloaan epämukavaksi ja pottaaminen voi viivästyä.
    Tosin ihan vaippaikäinen Marinien tytär oli, kun äidistä tuli pääministeri, ja vaipoissa on todennäköisesti vielä tälläkin hetkellä.

    Äänestä

Voisiko Marinin pidättää virasta poliisin tutkinnan ajaksi?

Äänestä

Se on keltaisen nesteen syytä , riittävästi nousee niin aiheuttaa kaikenlaisia hallusinaatioita . Valtion rahat muuttuu niinkun vähän minun omiksi ! On ministerit ennenkin vetäny asfalttia mökille asti , siltoja rakennettu yms . Bmw piti ostaa uudet , vanhoissa taantumuksen haju . Nyt BMW ,t menee kyllä sulattoon on siellä sellänen hajuveden ja valheiden katku ettei paremmasta väliä ! Vihreä siirtymä sekin , ,,,. Maskisotkusta alkoi rallin pikataival , eu rahasopimus päin helvettiä , kissatappelut jokapäiväisiä , Lii hommas ittensä pois junasta , Kulmuni liian kova vastus ,,,,pakko ns erottaa . No kesälomat taas niin syödään tarjous jauhomakkaraa ja mäntyniemen gurmee pöydät mielen pitää onnellisena !!!

Äänestä

Kuinkahan hallitusyhteistyö toimii, kun pääministeri, puheenjohtajaa poliisi tutkii. Vai onkohan varsinainen syöjätär hallituksen kärkenä.

Äänestä

Toivat männä viikolla ankeriaita jostain suomen vesiin ,,,, toivotaan etteivät aikuisina päädy suomen hallitukseen ,,,silloinhan voi jo eläimetkin edustaa solueliöitä ! Nyt kun ei oo väliä mikä on , vessatkin kohta sukupuolettomia ! Karvanaamat kiittää , voi vittu tätä maata , MIKÄ helvetti tätä persaukista pikku MAAILMAN Pelastajaa vaivaa !!!??

Äänestä

On turhaa kuvitella että Marin tekisi tätä päätöstä ainakaan mistään moraalisista syistä. Sitä ennen se maanmainio maakin repeäisi.

Taktisena vetona puolueen hyväksi voisi olla mahdollista, jos hinta on sopiva. Mutta todellinen syy voisi olla jo tehtyjen päätösten vastuun pakoileminen. En kuitenkaan usko että Marin suosiolla eroaisi, ennen kuin syksyn budjettiriihen suuri petos on nuijittu läpi. Muuten siinä joutuu joku muu demari polttamaan uskottavuutensa. Vaikka Marinin uskottavuus onkin tipahtanut jo pohjalukemiin, on hänellä vielä YKSI merkittävä etu puolellaan.

Onhan hän sentään eduskunnan enemmistön luottamusta nauttivan hallituksen pääministeri. Teknisesti mikään muu ei vaakakupissa paina. Hän voi saapua budjettiriiheen verkkosukkahousuissa polskaa tanssien ja ruoskaa heiluttaen, eikä se tiputa hallituksen luottamusta enää pätkääkään. Se on jo periaatteessa pohjalla, mutta käytännössä sillä ei ole merkitystä.

Marin voi olla vallankäyttäjänä uransa huipulla, mutta samalla hän on pönkittäjiensä marionetti. Kun häntä ei enää tarvita, ja tämä tapahtuu viimeistään hallituksen vaihtuessa, tullaan häntä hyväksikäyttämään oman puolueensa taholta kuin edesmennyttä aatua Nürnbergin oikeudenkäynneissä. Monikin tämän hetken demarivaikuttaja tulee silloin vannomaan ja vakuuttelemaan, ettei hän muuten mutta että hänen oli vain noudatettava käskyjä. Tällä kusetuksella osa puolueesta on kukaties vielä pestävissä edes hieman puhtaammaksi.

Marin itse porhaltanee parempiin pöytiin uusille ilmaisille aamiaisille.

Äänestä

PRRRRRRRRRRRRRRR. Kello herätti persun todellisuuteen. Siihen ankeeseen.
Ennakkoäänestyspäivä tänäänkin. Niitä 9 vielä jälellä.

Su 13.6, vajaan 2 viikon päästä on äänestys. Toivotaan hyvää säätä äänestyspäiväksi.

Äänestä

Kyllähän sitä miettii miten omalle kohdalle olis tossa asemassa toimisiko samoin eli iskis AHNEUS!!!.

Äänestä

Hah hah. Ei tule ilmoittamaan kun ei ole mitään todellista syytäkään ja sillä selvä. 🙂

Äänestä
Anonyymi00019

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Koen nykytilanteen valossa puolueen edunkin vuoksi ainoaksi vaihtoehdoksi jättää eroanomukseni. Esitän myös seuraajakseni eduskuntaryhmän puh, joht Antti Lindtmannia. Jatkan eduskunnassa rivijäsenenä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu