Ero ollut mielessä pitemmän aikaa ja pari kysymystä olisi.
Onko isän vaikea saada lapset erossa itselleen?
Jos pahemmin käy ja lapset menee automaattisesti äidille kun äiti on äiti ja ei välttämättä nähdä asiaa oikeasti miten on parempi, niin miten elatusmaksu määräytyy ja jos useampi lapsi niin miten se menee?
Isän mahdollisuus saada lapset erossa/ elatusmaksu ?
5
1069
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa lähtökohtaisesti aina yhteishuoltajuus. Vanhemmat koittavat sopia tapaamiset. Toisesta tulee lähivanhempi, jonka luona lapsen kirjat ovat ja jolle maksetaan lapsilisä. Tapaamisoikeus on lapsella, ei vanhemmalla. Riitoja selvitellään käräjäoikeudessa, mahdollisesti sovittelijan luona. Lastenvalvoja voi vahvistaa vain riidattomat sopimukset. Lapsen omaa tahtoa kuullaan herkällä korvalla.
Yksinhuoltajuus tarvitsee näyttöä, tyyliin lastensuojelu, poliisi, päihdeasiat. Toisen vanhemman jatkuva kyvyttömyys sopia asioista voi myös vaikuttaa. Yhteistyöhön olisi hyvä pystyä.
Elatuksen suuruuteen vaikuttaa vanhempien tulot (lähinnä tuloero), kaikki kulut, lapsen ikä, muiden lasten lukumäärä ja mahdollisesti puolison elättäminen. Netistä löytyy laskuri. Alustavaa summaa voi tiedustella lastenvalvojalta tai oikeusaputoimistosta.
Erossa kannattaa aina ensin sopia lasten asiat, sitten vasta muun omaisuuden jakaminen, ettei lapsista tule pelinappuloita. Jotkut iskät eivät millään tajua, että elatus menee todellakin lapsen kuluihin, ei eksmuijan juhlimisiin.
Semmosta. - Anonyymi
Itse käytännössä yh-isä, virallisesti yhteishuoltajuus.
Mukulat asuvat minun luonani, ex-rouvalla ongelmia impulssien kanssa ja lähti toisen miehen matkaan.
Tapaa lapsia pari kertaa vuodessa, mutta taistelee oikeisteitse kaikkea mahdollista vastaan. Elatukseen osalllistumisesta luisti ensimmäiset pari vuotta, kunnes oikeisteitse sitten sain maksut rullaamaan.
Itselläni halu sopuun, mutta ei minkäänlaista mahdollisuutta vuoropuheluun.
Jokainen tapaus on erillinen ja lasten suhteen kannattaa aina lähteä siitä ajatuksesta, mikä on lasten etu ja mitä lapset haluavat itse. Ikä tosin ratkaisee.
Eli: älä kysy miten saat lapset, vaan mikä on lapsille parasta ja sitten sitä silmälläpitäen keskustelua.
Elarusapua lapset saavat 370€ per lapsi, emme ole kummatkaan pienituloisia.
Tsemppiä. - Anonyymi
"Onko isän vaikea saada lapset erossa itselleen?"
Millä tavalla itselleen? Kuten tuossa aikaisemmin sanottiin, että ellei lapset ole toisella vanhemmalla vaarassa, tulee kyseeseen yleensä yhteishuoltajuus, ja toinen on lähivanhempi.
"Jos pahemmin käy ja lapset menee automaattisesti äidille kun äiti on äiti ja ei välttämättä nähdä asiaa oikeasti miten on parempi"
Ahaa, ensin kysyit ja nyt sitten tiedätkin jo miten käy"
"miten elatusmaksu määräytyy ja jos useampi lapsi niin miten se menee?"
Lähtökohtana on, että lapsi/lapset pystyisi jatkamaan samanlaista elämää kuin ennen eroa.
Elatusapuun vaikuttaa mm lapsen menot, harrastukset yms. Sitten katsotaan vanhempien tuloja ja menoja sekä mietitään kuinka hoitovuorokaudet jakautuvat.
Huom jos etä ja lähivanhempi hoitavat lasta yhtä paljon, maksaa etävanhempi edelleen elatusapua.- Anonyymi
Elatusmaksun voi myös lähivanhempi joutua maksamaan, jos etävanhempi on pienituloisempi ja lapset molempien vanhempien luona yhtä paljon. Näin meille sanottiin.
- Anonyymi
Laitan tämän myös tähän ketjuun. Hyvää ajetaan. https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/9073
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1822138
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1641856Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I451824- 1231533
Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1721361Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia631357Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771181- 711001
Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P30995- 15949