Ero ollut mielessä pitemmän aikaa ja pari kysymystä olisi.
Onko isän vaikea saada lapset erossa itselleen?
Jos pahemmin käy ja lapset menee automaattisesti äidille kun äiti on äiti ja ei välttämättä nähdä asiaa oikeasti miten on parempi, niin miten elatusmaksu määräytyy ja jos useampi lapsi niin miten se menee?
Isän mahdollisuus saada lapset erossa/ elatusmaksu ?
5
1094
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa lähtökohtaisesti aina yhteishuoltajuus. Vanhemmat koittavat sopia tapaamiset. Toisesta tulee lähivanhempi, jonka luona lapsen kirjat ovat ja jolle maksetaan lapsilisä. Tapaamisoikeus on lapsella, ei vanhemmalla. Riitoja selvitellään käräjäoikeudessa, mahdollisesti sovittelijan luona. Lastenvalvoja voi vahvistaa vain riidattomat sopimukset. Lapsen omaa tahtoa kuullaan herkällä korvalla.
Yksinhuoltajuus tarvitsee näyttöä, tyyliin lastensuojelu, poliisi, päihdeasiat. Toisen vanhemman jatkuva kyvyttömyys sopia asioista voi myös vaikuttaa. Yhteistyöhön olisi hyvä pystyä.
Elatuksen suuruuteen vaikuttaa vanhempien tulot (lähinnä tuloero), kaikki kulut, lapsen ikä, muiden lasten lukumäärä ja mahdollisesti puolison elättäminen. Netistä löytyy laskuri. Alustavaa summaa voi tiedustella lastenvalvojalta tai oikeusaputoimistosta.
Erossa kannattaa aina ensin sopia lasten asiat, sitten vasta muun omaisuuden jakaminen, ettei lapsista tule pelinappuloita. Jotkut iskät eivät millään tajua, että elatus menee todellakin lapsen kuluihin, ei eksmuijan juhlimisiin.
Semmosta. - Anonyymi
Itse käytännössä yh-isä, virallisesti yhteishuoltajuus.
Mukulat asuvat minun luonani, ex-rouvalla ongelmia impulssien kanssa ja lähti toisen miehen matkaan.
Tapaa lapsia pari kertaa vuodessa, mutta taistelee oikeisteitse kaikkea mahdollista vastaan. Elatukseen osalllistumisesta luisti ensimmäiset pari vuotta, kunnes oikeisteitse sitten sain maksut rullaamaan.
Itselläni halu sopuun, mutta ei minkäänlaista mahdollisuutta vuoropuheluun.
Jokainen tapaus on erillinen ja lasten suhteen kannattaa aina lähteä siitä ajatuksesta, mikä on lasten etu ja mitä lapset haluavat itse. Ikä tosin ratkaisee.
Eli: älä kysy miten saat lapset, vaan mikä on lapsille parasta ja sitten sitä silmälläpitäen keskustelua.
Elarusapua lapset saavat 370€ per lapsi, emme ole kummatkaan pienituloisia.
Tsemppiä. - Anonyymi
"Onko isän vaikea saada lapset erossa itselleen?"
Millä tavalla itselleen? Kuten tuossa aikaisemmin sanottiin, että ellei lapset ole toisella vanhemmalla vaarassa, tulee kyseeseen yleensä yhteishuoltajuus, ja toinen on lähivanhempi.
"Jos pahemmin käy ja lapset menee automaattisesti äidille kun äiti on äiti ja ei välttämättä nähdä asiaa oikeasti miten on parempi"
Ahaa, ensin kysyit ja nyt sitten tiedätkin jo miten käy"
"miten elatusmaksu määräytyy ja jos useampi lapsi niin miten se menee?"
Lähtökohtana on, että lapsi/lapset pystyisi jatkamaan samanlaista elämää kuin ennen eroa.
Elatusapuun vaikuttaa mm lapsen menot, harrastukset yms. Sitten katsotaan vanhempien tuloja ja menoja sekä mietitään kuinka hoitovuorokaudet jakautuvat.
Huom jos etä ja lähivanhempi hoitavat lasta yhtä paljon, maksaa etävanhempi edelleen elatusapua.- Anonyymi
Elatusmaksun voi myös lähivanhempi joutua maksamaan, jos etävanhempi on pienituloisempi ja lapset molempien vanhempien luona yhtä paljon. Näin meille sanottiin.
- Anonyymi
Laitan tämän myös tähän ketjuun. Hyvää ajetaan. https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/9073
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude14913148Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729601Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h949094Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k147720Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk386704Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1476124Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri153114En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3911179Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71133YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet
www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutosneuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl84980