Isän mahdollisuus saada lapset erossa/ elatusmaksu ?

Anonyymi

Ero ollut mielessä pitemmän aikaa ja pari kysymystä olisi.
Onko isän vaikea saada lapset erossa itselleen?
Jos pahemmin käy ja lapset menee automaattisesti äidille kun äiti on äiti ja ei välttämättä nähdä asiaa oikeasti miten on parempi, niin miten elatusmaksu määräytyy ja jos useampi lapsi niin miten se menee?

5

1106

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomessa lähtökohtaisesti aina yhteishuoltajuus. Vanhemmat koittavat sopia tapaamiset. Toisesta tulee lähivanhempi, jonka luona lapsen kirjat ovat ja jolle maksetaan lapsilisä. Tapaamisoikeus on lapsella, ei vanhemmalla. Riitoja selvitellään käräjäoikeudessa, mahdollisesti sovittelijan luona. Lastenvalvoja voi vahvistaa vain riidattomat sopimukset. Lapsen omaa tahtoa kuullaan herkällä korvalla.

      Yksinhuoltajuus tarvitsee näyttöä, tyyliin lastensuojelu, poliisi, päihdeasiat. Toisen vanhemman jatkuva kyvyttömyys sopia asioista voi myös vaikuttaa. Yhteistyöhön olisi hyvä pystyä.

      Elatuksen suuruuteen vaikuttaa vanhempien tulot (lähinnä tuloero), kaikki kulut, lapsen ikä, muiden lasten lukumäärä ja mahdollisesti puolison elättäminen. Netistä löytyy laskuri. Alustavaa summaa voi tiedustella lastenvalvojalta tai oikeusaputoimistosta.

      Erossa kannattaa aina ensin sopia lasten asiat, sitten vasta muun omaisuuden jakaminen, ettei lapsista tule pelinappuloita. Jotkut iskät eivät millään tajua, että elatus menee todellakin lapsen kuluihin, ei eksmuijan juhlimisiin.

      Semmosta.

    • Anonyymi

      Itse käytännössä yh-isä, virallisesti yhteishuoltajuus.

      Mukulat asuvat minun luonani, ex-rouvalla ongelmia impulssien kanssa ja lähti toisen miehen matkaan.

      Tapaa lapsia pari kertaa vuodessa, mutta taistelee oikeisteitse kaikkea mahdollista vastaan. Elatukseen osalllistumisesta luisti ensimmäiset pari vuotta, kunnes oikeisteitse sitten sain maksut rullaamaan.

      Itselläni halu sopuun, mutta ei minkäänlaista mahdollisuutta vuoropuheluun.

      Jokainen tapaus on erillinen ja lasten suhteen kannattaa aina lähteä siitä ajatuksesta, mikä on lasten etu ja mitä lapset haluavat itse. Ikä tosin ratkaisee.

      Eli: älä kysy miten saat lapset, vaan mikä on lapsille parasta ja sitten sitä silmälläpitäen keskustelua.

      Elarusapua lapset saavat 370€ per lapsi, emme ole kummatkaan pienituloisia.

      Tsemppiä.

    • Anonyymi

      "Onko isän vaikea saada lapset erossa itselleen?"

      Millä tavalla itselleen? Kuten tuossa aikaisemmin sanottiin, että ellei lapset ole toisella vanhemmalla vaarassa, tulee kyseeseen yleensä yhteishuoltajuus, ja toinen on lähivanhempi.

      "Jos pahemmin käy ja lapset menee automaattisesti äidille kun äiti on äiti ja ei välttämättä nähdä asiaa oikeasti miten on parempi"

      Ahaa, ensin kysyit ja nyt sitten tiedätkin jo miten käy"

      "miten elatusmaksu määräytyy ja jos useampi lapsi niin miten se menee?"
      Lähtökohtana on, että lapsi/lapset pystyisi jatkamaan samanlaista elämää kuin ennen eroa.

      Elatusapuun vaikuttaa mm lapsen menot, harrastukset yms. Sitten katsotaan vanhempien tuloja ja menoja sekä mietitään kuinka hoitovuorokaudet jakautuvat.

      Huom jos etä ja lähivanhempi hoitavat lasta yhtä paljon, maksaa etävanhempi edelleen elatusapua.

      • Anonyymi

        Elatusmaksun voi myös lähivanhempi joutua maksamaan, jos etävanhempi on pienituloisempi ja lapset molempien vanhempien luona yhtä paljon. Näin meille sanottiin.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe