Tunteita exää kohtaan?

Anonyymi

Mietityttää miehen tunteet exää kohtaan. Ollaan oltu 4 vuotta yhdessä, asutaan yhdessä. Puhuttiin taannoin naimisiinmenosta. Mies ollut aiemmin naimisissa, minä en. Kysyin että minkä takia hän ylipäätänsä haluaisi uudelleen naimisiin. Kun näyttäisi siltä että olisi helpompi elää avoliitossa jo ihan perintöasioihin liittyen. Minä haluisin naimisiin. Miehen exää jouduttiin myös sivuamaan perintöasioita mietittäessä. Mies taas kertoi että elämä exän kanssa oli huonoa alusta alkaen. Kysyin että minkä takia sitten menitte naimisiin. Mies ei vastannut. Eikä myöskään osannut vastata minkä takia menisi minun kanssa naimisiin. Eniten huolestutti kuitenkin se, että miehen exän tullessa puheeksi, mies joutui ihan raivon valtaan. Aiemminkin hänellä tunteiden kuohunta mennyt yli exästä puhuttaessa. Ihmettelin että miksi exä aiheuttaa vieläkin niin ison tunneraktion. Ei minulla exä aiheuta enään mitään tunteita, ei hyvää eikä pahaa. Joskus saattaa ärsytys tulla kun yritetään lasten asioista sopia, mutta vain ärsytys. Ei raivokohtausta, jossa haukutaan ja kerrotaan kuinka kauheaa elämä oli exän kanssa. Mies väittää ettei mitään tunteita ole enää ja asiat käsitelty ajat sitten, mutta itse olen sitä mieltä että miehellä on vielä voimakkaitakin tunteita exää kohtaan eikä ole vielä henkisesti päässyt eroon exästä. Olenko väärässä? Mies vetäytyy näisdä keskusteluissa aina lopulta mykkäkouluun.

4

1146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Auts, kuin minun elämästäni!
      Olet oikeassa arvellessasi ettei mies ole läpikäynyt edellisen suhteen virheitä. Ne kun voivat aiheuttaa peiliin katsomisen ja sieltä voi löytyä syyllisyyttä.
      Minun mies ei ollut hänkään valmis suhteeseen [minun kanssani] vaikka heidän erostaan oli jo pari vuotta mutta aika ei ollut saanut häntä tutkimaan syitä heidän eroonsa. Niinpä sainkin ihan liian usein huutoa aiheista joita en tunnistanut meille kahdelle edes tapahtuneen.

      Pidä varasi. Olet joutunut laastaria osaan haavoittuneelle miehelle ja se voi lannistaa itsetuntosi kun toimit sylkykuppina. Hanki joku harrastus josta tulet saamaan voimaa selviytymiseen kun loput raivoamiset iskee kimppuusi. Varaudu myös siihen, että hän voi
      A) pettää sinua kun hakee itsetunnon kohotusta uusista naisista
      B) muuttua narsistiseen (heikko itsetunto pakottaa alistamaan lähellä olevia) suuntaan.

      Tsemppiä! Täälläkin haavoja nuollaan ja mies vei nyt kahdesta exästään traumat kolmannen naisen luo.

    • Anonyymi

      Ihmettelen tuota naimisiin menon pakkoa jos muutenkin sujuu, itse ollut avoliitossa saman naisen kanssa liki pitäen 29 vuotta eikä tule perinnöstä kinaa kun avoliitossa ollaan.

    • Anonyymi

      Rakkauden vastakohta on välinpitämättömyys. Raivo ja viha ovat suuria tunteita niinkuin rakkauskin, ei ole tunne puolella päässyt vielä hänestä yli.

    • Anonyymi

      Exät on exiä ja syystä pushali.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2084
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      88
      1909
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1881
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1593
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1456
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1444
    7. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1347
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1247
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1114
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1109
    Aihe