Kumpi sytyttää, blondi vai brunetti?

Anonyymi

Värillähän ei niin väliä, mutta jos kerran pakko valita, niin brunetti sen olla pitää. Ei siihen selvää syytä ole, mutta uskon sen mielihalun olevan jotenkin taiottuna geeneihin. Aina sanotaan, että blondi on bimbo ja kaikki tietävät, että asia ei ole totta, mutta sellainen kuva on luotu. Brunetti näyttää luotettavammalta, mutta ihan yhtä bimboja olen tavannut heitäkin. Jos olisi nyt tänään aloitettava seurustelu, niin brunetilla mentäisiin, mutta toki otan kyllä blondinkin, jos sopiva osuu kohdalle. Aito oma väri pitää olla kummankin päässä, ihan sama kumpi.

12

180

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Blondi ei tarkkaan ottaen ole aito väri. Blondi on juuri se brunetti ym. joka värjää hiuksensa vaaleaksi.

      • Anonyymi

        Kyllä niitä luonnostaan vaaleitakin on, vaikkakin harvinaisia. Yleensä myös hyvin helppo tunnistaa kuka aito ja kuka purkista taiottu


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä niitä luonnostaan vaaleitakin on, vaikkakin harvinaisia. Yleensä myös hyvin helppo tunnistaa kuka aito ja kuka purkista taiottu

        Tottakai on luonnostaan vaaleita, mutta alunperin blondisanalla tarkoitetaan niitä, jotka värjää hiuksensa vaaleiksi. Mutta meidän aitojen vaaleiden henkistä tilaa he eivät saavuta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tottakai on luonnostaan vaaleita, mutta alunperin blondisanalla tarkoitetaan niitä, jotka värjää hiuksensa vaaleiksi. Mutta meidän aitojen vaaleiden henkistä tilaa he eivät saavuta.

        En osaa sanoa sanan historiasta suomenkielessä, mutta ei se ainakaan englanninkielessä ole noin mennyt.


    • Tjaa-a. Olen tykästynyt niin vaaleisiin, ristiverisiin, bruntteihin kuin punapäihinkin. Sytytys ei ole karvan väristä kiinni, vaan siitä mitä on karvan alle kasvanut ja kuinka se pelittää mun karvojen alle kasvaneen meikäläisen kanssa yksiin. :)

      • Anonyymi

        Miehesi on albiino


      • Anonyymi kirjoitti:

        Miehesi on albiino

        Aika tummahkon ruskeat hiukset, tummansinisen-harmaan ja oliivinvihreän sekasotku silmät, tummanruskeat tai melkein mustat kulmakarvat ja ripset. Eikä ihokaan ole kalpeimmasta päästä edes talvella. Kuvailisin häntä tummahkoksi.


      • J-a-n kirjoitti:

        Aika tummahkon ruskeat hiukset, tummansinisen-harmaan ja oliivinvihreän sekasotku silmät, tummanruskeat tai melkein mustat kulmakarvat ja ripset. Eikä ihokaan ole kalpeimmasta päästä edes talvella. Kuvailisin häntä tummahkoksi.

        Se oli tämä George of the jungle hahmo, tyyppi joksika meidän lapset isäänsä kutsuivat, kun hänellä oli pitkät hiukset. On se samansorttinen kyllä, luonnokiharat hiukset, kropaltaankin.

        https://static.wikia.nocookie.net/kingdomheartsfanfiction/images/6/64/George_of_the_Jungle_Waving.jpg/revision/latest?cb=20180801125121

        Dela song on kiva. :)

        https://youtu.be/ggDNKrTsKv0


    • Anonyymi

      Itse tykkään eniten ristiverisistä. Tummat hiukset ja siniset silmät miehellä on paras yhdistelmä miehellä, mutta jos muilta osin on hyvä tyyppi niin ei se hiusten tai silmien väristä kiinni jää. Jos joku "paremmuusjärjestys" pitäis laittaa, niin hiuksissa tummat, punaiset, vaaleat ja silmissä vihreät (siis ihan aidosti kunnolla vihreät, eli helkatin harvinaiset), siniset, ruskeat. Itsehän olen punapää, ruskeilla silmillä.

      • Anonyymi

        Ai niin ja miksi noin? Mä olen oikeasti joskus miettinytkin, että miksi tunnen noin. Mun silmään tumma karvoitus kehystää kasvot kauniimmin ja tuo kasvonpiirteet paremmin esiin. Vaalea on omiin silmiini turhan ilmeetön, kun eivät ne ilmeet näy samalla tavalla. Jos taas kontrasti hiusten ja vaikkapa kulmakarvojen välillä on suuri, niin musta se näyttää hassulta. Kasvot ikäänkuin pompsahtavat irrallisina esiin ja se kaikki muu leijuu siellä taustalla epämääräisenä. Tämä kaikki siis tietysti olettaen, että ihonväri on suht vaalea. Jos pitäisin tummasta ihosta niin voisin ajatella jotenkin toisin. Paha sanoa.

        Silmistä en oikeasti tiedä miksi en erityisemmin pidä ruskeista silmistä. Hyvin tummanruskeat silmät (kuten itselläni) vaan ovat jotenkin turhan vaikeasti luettavat. Sitäpaitsi tummissa silmissä ei juuri värieroja ole. Toisaalta en pidä myöskään kovin vaaleansinisistä silmistä. Ne tuntuvat jotenkin kylmiltä ja tunteettomilta, vaikka ihminen oikeasti olisi ihan muuta. Sellaiset tosi vaaleat jäiset silmät voisivat ehkä jopa olla itselleni "hylkyperuste". Mä en halua katsella sellaisiin. Se tuntuu epämiellyttävältä.


    • Anonyymi

      Seksikäs nainen on seksikäs oli sitten vaalea ruskea tai tumma

    • Anonyymi

      Nainen jolla on korpinmustat hiukset olisi allekirjoittaneen valinta.

      -palstahessu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      218
      2204
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      52
      1322
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      186
      1157
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      996
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      891
    6. 72
      832
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      812
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      747
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      357
      737
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      40
      721
    Aihe