Kumpi sytyttää, blondi vai brunetti?

Anonyymi

Värillähän ei niin väliä, mutta jos kerran pakko valita, niin brunetti sen olla pitää. Ei siihen selvää syytä ole, mutta uskon sen mielihalun olevan jotenkin taiottuna geeneihin. Aina sanotaan, että blondi on bimbo ja kaikki tietävät, että asia ei ole totta, mutta sellainen kuva on luotu. Brunetti näyttää luotettavammalta, mutta ihan yhtä bimboja olen tavannut heitäkin. Jos olisi nyt tänään aloitettava seurustelu, niin brunetilla mentäisiin, mutta toki otan kyllä blondinkin, jos sopiva osuu kohdalle. Aito oma väri pitää olla kummankin päässä, ihan sama kumpi.

12

117

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Blondi ei tarkkaan ottaen ole aito väri. Blondi on juuri se brunetti ym. joka värjää hiuksensa vaaleaksi.

      • Anonyymi

        Kyllä niitä luonnostaan vaaleitakin on, vaikkakin harvinaisia. Yleensä myös hyvin helppo tunnistaa kuka aito ja kuka purkista taiottu


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä niitä luonnostaan vaaleitakin on, vaikkakin harvinaisia. Yleensä myös hyvin helppo tunnistaa kuka aito ja kuka purkista taiottu

        Tottakai on luonnostaan vaaleita, mutta alunperin blondisanalla tarkoitetaan niitä, jotka värjää hiuksensa vaaleiksi. Mutta meidän aitojen vaaleiden henkistä tilaa he eivät saavuta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tottakai on luonnostaan vaaleita, mutta alunperin blondisanalla tarkoitetaan niitä, jotka värjää hiuksensa vaaleiksi. Mutta meidän aitojen vaaleiden henkistä tilaa he eivät saavuta.

        En osaa sanoa sanan historiasta suomenkielessä, mutta ei se ainakaan englanninkielessä ole noin mennyt.


    • Tjaa-a. Olen tykästynyt niin vaaleisiin, ristiverisiin, bruntteihin kuin punapäihinkin. Sytytys ei ole karvan väristä kiinni, vaan siitä mitä on karvan alle kasvanut ja kuinka se pelittää mun karvojen alle kasvaneen meikäläisen kanssa yksiin. :)

      • Anonyymi

        Miehesi on albiino


      • Anonyymi kirjoitti:

        Miehesi on albiino

        Aika tummahkon ruskeat hiukset, tummansinisen-harmaan ja oliivinvihreän sekasotku silmät, tummanruskeat tai melkein mustat kulmakarvat ja ripset. Eikä ihokaan ole kalpeimmasta päästä edes talvella. Kuvailisin häntä tummahkoksi.


      • J-a-n kirjoitti:

        Aika tummahkon ruskeat hiukset, tummansinisen-harmaan ja oliivinvihreän sekasotku silmät, tummanruskeat tai melkein mustat kulmakarvat ja ripset. Eikä ihokaan ole kalpeimmasta päästä edes talvella. Kuvailisin häntä tummahkoksi.

        Se oli tämä George of the jungle hahmo, tyyppi joksika meidän lapset isäänsä kutsuivat, kun hänellä oli pitkät hiukset. On se samansorttinen kyllä, luonnokiharat hiukset, kropaltaankin.

        https://static.wikia.nocookie.net/kingdomheartsfanfiction/images/6/64/George_of_the_Jungle_Waving.jpg/revision/latest?cb=20180801125121

        Dela song on kiva. :)

        https://youtu.be/ggDNKrTsKv0


    • Anonyymi

      Itse tykkään eniten ristiverisistä. Tummat hiukset ja siniset silmät miehellä on paras yhdistelmä miehellä, mutta jos muilta osin on hyvä tyyppi niin ei se hiusten tai silmien väristä kiinni jää. Jos joku "paremmuusjärjestys" pitäis laittaa, niin hiuksissa tummat, punaiset, vaaleat ja silmissä vihreät (siis ihan aidosti kunnolla vihreät, eli helkatin harvinaiset), siniset, ruskeat. Itsehän olen punapää, ruskeilla silmillä.

      • Anonyymi

        Ai niin ja miksi noin? Mä olen oikeasti joskus miettinytkin, että miksi tunnen noin. Mun silmään tumma karvoitus kehystää kasvot kauniimmin ja tuo kasvonpiirteet paremmin esiin. Vaalea on omiin silmiini turhan ilmeetön, kun eivät ne ilmeet näy samalla tavalla. Jos taas kontrasti hiusten ja vaikkapa kulmakarvojen välillä on suuri, niin musta se näyttää hassulta. Kasvot ikäänkuin pompsahtavat irrallisina esiin ja se kaikki muu leijuu siellä taustalla epämääräisenä. Tämä kaikki siis tietysti olettaen, että ihonväri on suht vaalea. Jos pitäisin tummasta ihosta niin voisin ajatella jotenkin toisin. Paha sanoa.

        Silmistä en oikeasti tiedä miksi en erityisemmin pidä ruskeista silmistä. Hyvin tummanruskeat silmät (kuten itselläni) vaan ovat jotenkin turhan vaikeasti luettavat. Sitäpaitsi tummissa silmissä ei juuri värieroja ole. Toisaalta en pidä myöskään kovin vaaleansinisistä silmistä. Ne tuntuvat jotenkin kylmiltä ja tunteettomilta, vaikka ihminen oikeasti olisi ihan muuta. Sellaiset tosi vaaleat jäiset silmät voisivat ehkä jopa olla itselleni "hylkyperuste". Mä en halua katsella sellaisiin. Se tuntuu epämiellyttävältä.


    • Anonyymi

      Seksikäs nainen on seksikäs oli sitten vaalea ruskea tai tumma

    • Anonyymi

      Nainen jolla on korpinmustat hiukset olisi allekirjoittaneen valinta.

      -palstahessu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      206
      11891
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6313
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      177
      5227
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      57
      4978
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4508
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      117
      4425
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3916
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3415
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1957
    Aihe