Millaisia akkuja MHEV autoissa käytetään, millainen on käyttöikä ja mitä uusiminen maksaa?
Kohta ilmeisesti kaikki polttiksetkin on hybridejä tai näitä kevythybridejä (MHEV).
Kohta ilmeisesti kaikki polttiksetkin on hybridejä tai näitä kevythybridejä (MHEV).
Vastaukset 10
Vanhimmat
Periaatteeltaan samoja kuin muissakin hybrideissä, rakenteeltaan vaan pienempiä ja asennustavaltaan helpommin vaihdettavia.
Kestoikä voi olla jopa pidempi kuin sähköautoilla, koska lataus tapahtuu aina auton generaattorilla ja ohjauselektroniikalla (ei pysty pilaamaan pikalatauksilla).
Auton oma elektroniikka hallitsee myös pikalatausta ja säätelee sen virtaa.
Paljon noista 48V hybriakuista ei ole tietoa mutta pari vuotta sitten Audin 48V (Bosch) akun mainittiin olevan yli 3000 dollaria. 48V akku on käytössä kuten ei ladattavassa hybridissä joten kuluminen samaa luokkaa.
Kun ostaa polttista ja siinä on hybridi joko HV tai MHEV, kannattaa selvittää mitä akun vaihto maksaa ja mikä on akun takuu. Plugareissa tämä on selviä mutta jos 48V akun hinnat menee tuhansiin euroihin ja työ päälle niin alkaa olla merkittävä juttu kun autolla on ikää.
Näyttää siltä että teet niin tai näin niin kalliin akun hajoamisriski on kaikissa autoissa vaikka töpseliä ei olisi.
Akun nyykähtäminen ei estä tuollaisen kevythybridin ajamista. Sitähän kuljetetaan suurimmaksi osaksi aina polttomoottorilla. Ei siis haittaa vaikka akku ei enää latautuisi lainkaan, ellei autolla ajoa ole estetty ohjelmallisesti pelkällä polttomoottorilla. Loppukäyttäjälle on aivan sama vaikka auton kokonaispäästöt ovat suuremmat kuin tyypitettäessä.
Lataushybridiä ei voi ajaa ollenkaan, jos akku ei toimi. Esim. 60 Volvon akku maksaa vaihdettuna n.13 000€ .
Mutta saako sen kevyt hybridin käyntii jos akku nyykähtää? Se kun käynnistyykin sillä 48V moottorigeneraattorilla. Perinteistä vauhtipyörän kehää pyörittävää starttia ei ole.
Kyllä niissä on myös se normi startti, sitä käytetään esim. Kylmäkäynnistyksessä. Sitte laturilla liikennevaloissa lämpimänä
ei kaikkia saa...youtubes on tietoa...esim volvo hybrid jne
unohda..? sähköauto on parempi ..
Käyttäjät pilaavat pienet akut jatkuvalla lataamisella, akut kestävät vain tietyn määrän latauksia ja vain aidoissa sähköautoissa akut kestävät paremmin latausta.
Audin mhev hybridin läpileikkaus.
https://www.youtube.com/watch?v=dD8mZcbK3VU