TM:n huoltovertailu

Hohhoijaa olipas taas hyvää huoltoa tarjolla TM uusimmassa numerossa.
On se jännää että vaikka näitä huoltotestejä tehdään vuosittain niin tulokset ovat aina yhtä huonot. Toisaalta jos asiakkaat maksaa eivätkä valita, niin miksi turhaan parantaa laatua.
Nissan oli "ylivoimainen" ja sai kohtuullisella normisuorituksella 4 tähteä. Muista ei kannata juuri puhua.

Hupaisa yksityiskohta.. Tampereen Auto- "asiakas on mulkku" Kivitila sai ainoana täydet pisteet palvelusta :)
71091
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vuodesta toiseen TM on osoittanut että merkkiliikkeiden huolto on lähinnä valohoitoa. Mutta silti ihmiset autoa ostaessaan tuijottavat huoltokirjaan kuin jumalan pyhään sanaan.

Äänestä
  • "Mutta silti ihmiset autoa ostaessaan tuijottavat
    huoltokirjaan kuin jumalan pyhään sanaan."

    Onneksi eivät kaikki.
    Kun viimeksi myin vanhan kaarani ihan suoralla
    myynnillä löysin ostajan joka osasi arvostaa
    itse ruutuviholle tekemääni huoltohistoriaa.

    Voin ihan käsi sydämellä vakuuttaa, että ne
    huollot jotka olen itse tehnyt omaan autooni
    ovat taatusti huolellisemmin tehtyjä kuin
    mitkään TM:n teettämistä testihuolloista.

    Itselleen kun tekee niin ei fuskaa mistään.
    Auto oli senikäinen ettei siinä ollut
    paljoakaan näitä nykyajan "lisävarusteita".
    Ei senpuoleen, vuosien kuluessa autotalliini
    on kertynyt melko nykyaikainen korjaamo.

    Äänestä

Älkää huollattako autojanne ollenkaan, vaan korjauttakaa kun menee rikki, saatte takuun korjaukselle!

Äänestä

Yksi keino on hankkia korjausopas, ja valita mitkä huollot haluaa tehdä/teettää. Jos teettää vain muutaman huoltotoimenpiteen voi itse seurata vierestä.

Äänestä

liikkeet uskalla tehdä muuta, kuin sen mitä asiakas on sanonut, jos korjaat jotain muuta ei ne asiakkaat yleensä suostu maksamaan ja kuka helvetti viittii, joka polttimon ja nippelin takia soitella asiakkaalle korjataanko vai ei.

Äänestä
  • lamppujen ja nippeleitten suhteen, mutta voishan se huoltokorjaamo ilmoittaa asiakkaalle, että "nämä ja tämä" on rikki kun hakee autoa huollosta, se olisi sitä palvelua.

    Äänestä

Nissan huolto aivan ylivoimaista tasoa, muut valovuosien päässä, Nissanille 4 tähteä, seuraavalle 2 ja lopuille 1 tai 0. VinksWonksin, Fordin ja kaikkein huonoimpana Pösön huollon taso on jo siinä rajoilla että onko se rikollisen huoltoa kun rahoilleen ei mitään vastinetta saa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


10senttiä kirjoitti:

Hohhoijaa olipas taas hyvää huoltoa tarjolla TM uusimmassa numerossa.
On se jännää että vaikka näitä huoltotestejä tehdään vuosittain niin tulokset ovat aina yhtä huonot. Toisaalta jos asiakkaat maksaa eivätkä valita, niin miksi turhaan parantaa laatua.
Nissan oli "ylivoimainen" ja sai kohtuullisella normisuorituksella 4 tähteä. Muista ei kannata juuri puhua.

Hupaisa yksityiskohta.. Tampereen Auto- "asiakas on mulkku" Kivitila sai ainoana täydet pisteet palvelusta :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu