Vain rumat ja lihavat naiset

Siis onko näin?! Ja kaikki sinkkuna olevat kauniita ja hoikkia??!!

Jos vaimo kertoo täällä avioliittoonsa liittyvistä huolista tai miehen uskottomuudesta, niin aika yleistä on, että kommenteissa kehottaan vaimoa aloittamaan dietti, paneutumaan enemmän ulkonäkönsä hoitoon ja pukeutumaan seksikkäästi.

Siis.. Vain rumat ja lihavat naiset naimisissa..?
404351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Tosiasia on että naiset leviävät viimeistään ekan lapsen jälkeen :-(

Lisäksi nainen ilman meikkiä on ”tylsännäköinen” eli ”tavallisen naisen” näköinen! Oletko nähnyt esim Iltapäivälehtien kuvat, jossa missit ovat meikeittä ja "saunanraikkaana"”??

Äänestä
  • Entäs sitten kaikki rakkaat aviomiehet, jotka eivät pidä huolta itsestään. Miehet ei meikkiä tartte, mutta kyllä joku alkeellinen hygieniakin olis monelle ihan hyvästä. Esim hampaitten pesu, muutenkin kun jos mennään ulos kavereitten kanssa. Eikä aina samoissa kuluneissa verkkareissa kotona ja sitten, kun mennään "saunailtaan" puetaan fiksut päälle ja loput kainaloon.
    Ylipäätään en kyllä ymmärrä, että miksi tälläkin palstalla puhutaan näitä ulkonäköasioita. Tuntuu, että nykyään kaikkein tärkein asia on se miltä ihminen näyttää. Ei väliä vaikka olisi millainen löyhäpää tai vaikka kuinka lapsellinen. Kunhan vaan on hyvän näköinen ja seksikkäissä vaatteissa. Huh huh. Kyllä se varmaankin on pitkän liiton salaisuus, että molemmat pysyy samoissa mitoissa ja saman näköisinä kuin naimisiinmennessä aina hamaan hautaan saakka. Siihenhän ne siellä kaukana jenkkilössä pyrkivät, kun leikkelevät naamaansa ja vartaloaan ja ruiskuttavat täydennystä vähän sinne ja tänne.

    Äänestä

  • Mistä ihmeestä tuollainen totuus on tullut????

    Katsele ympärillesi, niin voit huomata olevasi TÄYSIN väärässä. Leviäminen on henkilökohtainen valinta. Nainen luulee liian usein täyttäneensä velvollisuutensa synnyttäessään lapsen. Niin asia ei tietenkään ole.

    Jos antaa itsensä lihota muodottomaksi, on se eri asia. Sen voi tehdä ilman synnytystäkin.

    Äänestä

  • hoikkis kirjoitti:

    Mistä ihmeestä tuollainen totuus on tullut????

    Katsele ympärillesi, niin voit huomata olevasi TÄYSIN väärässä. Leviäminen on henkilökohtainen valinta. Nainen luulee liian usein täyttäneensä velvollisuutensa synnyttäessään lapsen. Niin asia ei tietenkään ole.

    Jos antaa itsensä lihota muodottomaksi, on se eri asia. Sen voi tehdä ilman synnytystäkin.

    Ja mistä moinen totuus, että lihominen on valintakysymys. Eipä taida kukaan "valita" tulevansa lihavaksi. Ne tapaukset ovat todella harvassa. Toiset naiset lihovat ja toiset laihtuvat raskauden aikana myöskin aineenvaihdunnasta johtuen. Sitäpaitsi ei kaikkien tarvitse olla langanlaihoja, elämässä on muitakin asioita.

    Äänestä

  • normaalipainoinen kirjoitti:

    Ja mistä moinen totuus, että lihominen on valintakysymys. Eipä taida kukaan "valita" tulevansa lihavaksi. Ne tapaukset ovat todella harvassa. Toiset naiset lihovat ja toiset laihtuvat raskauden aikana myöskin aineenvaihdunnasta johtuen. Sitäpaitsi ei kaikkien tarvitse olla langanlaihoja, elämässä on muitakin asioita.

    normaalipainoisen taholta!
    Ruusuja sinulle, olet harvinaisen ymmärtäväinen ihminen:)
    En minäkään todellakaan päättänyt, että "alanpas tästä nyt lihota"..
    Hormonihäiriöt todellakin ovat naisilla aika yleisiä.
    Minulla siihen ei tarvittu edes raskautta, vaan jo e-pillerit lihottivat kymmeniä kiloja raskaus vielä lisää!
    On vaikea pitää suunsa supussa, kun elimistön joka solu huutaa ruokaa jatkuvasti koko hereilläolon ajan.
    No, nyt "onneksi" olen sinkkuna ja painokin taas kurissa, mutta pillereitä en enää voi syödä, se on jo nähty ettei ne minulle sovi..

    Äänestä

  • Ex XXXL kirjoitti:

    normaalipainoisen taholta!
    Ruusuja sinulle, olet harvinaisen ymmärtäväinen ihminen:)
    En minäkään todellakaan päättänyt, että "alanpas tästä nyt lihota"..
    Hormonihäiriöt todellakin ovat naisilla aika yleisiä.
    Minulla siihen ei tarvittu edes raskautta, vaan jo e-pillerit lihottivat kymmeniä kiloja raskaus vielä lisää!
    On vaikea pitää suunsa supussa, kun elimistön joka solu huutaa ruokaa jatkuvasti koko hereilläolon ajan.
    No, nyt "onneksi" olen sinkkuna ja painokin taas kurissa, mutta pillereitä en enää voi syödä, se on jo nähty ettei ne minulle sovi..

    Niin, totta on, että nainen ei voi aina vaan valita onko nyt laiha vai lihava, monet seikat vaikuttavat siihen. Muutenkin toi ylenmääräinen hoikkuuden ylistäminen on pintapuolisten ihmisten ja, etenkin miesten kannalta katsottuna, omien tarkoitusperien tärkeilyä. Eräskin kaveri kirjoitti, että muija on hyvännäköinen, kun se painaa 52 kg ja on 178 cm pitkä. Eikö se jo ala olla kuoleman rajoilla?

    Minun mielestäni pyöreähkö ihminen on kivannäköinen, kun se osaa kantaa itsensä ylväästi ja vaatteensa. Onnea kaikkeen elämällesi! Olet varmaan hyvä tyyppi.

    Äänestä

Hienoa! Wau! Tätä olen itsekin joskus ihmetellyt. Mulla ainakin on aviossa olevia tuttuja, jotka ovat hoikkia ja nättejä. Vai onkohan ne valehdelleet mulle, eivätkä oikeesti ookaan naimisissa. Heh heh! Pitäisköhän tarkistaa vielä oman vihkitodistuksen aitous.

Äänestä

Voipi olla juuri noin...

Äänestä

Kaikki yksinäiset ovat juuri niitä joita kukaan ei huoli!Siksi ne on yksin. Naimisissa olevalle mihelle on lähes sama, minkäläisen muijan kans pari iltaa viettää, ennenkuin palaa vaimon luo. Toivoen tietysti ettei reissu tule ilmi.

Äänestä

Joopa joo. Tollasen käsityksen saa, kun sinkut ja kakkoset vastailee vaimoimmeisille.

Mutta muistetaas se, että "PATA KATTILAA SOIMAA".

Vaimot rakkaat, koettakaa jo tajuta: aina viedään parhaat päältä. Kaupassakin vain mädät tomaatit jää lootan pohjalle.

Somi-mies ei aina niin maireita lausuntoja ittsestään saa, mutta hei haloo: kyllä vaimon täytyy olla sellainen, ettei sille tartte touhujen ajaks paperipussia päähän laittaa ja itelle puukkoa hampaisiin..

Joku vetäskin aika pahan sloganin tossa; että parin illan huvituksen ulkoisilla sekoilla tai luonteella ei niin väliä. Näin miehenä sanon, että noinhan se on.. Yhdenyön juttuja tosin vasta ollu, kun nätti vaimo vielä leikkii kanssani kuurupiiloa ;), ja eipä sitä sillon turhan kranttuja olla.

Mutta hevy heitto aloittajalta. Ihme läppää täällä tosiaan vaimojen niskaan viskotaan. Ja tyhmempikin - siis minäkin mies =) - tajuan sen, että jälkikasvu tuo väkisinkin pyöreyttä lisää. Mutta se kai ihan mahdollista saada veke. Että jos vaikka ne aviomiehet vaikka niitä rouviaan hiukan kannustas ja tukis.. Helppo se kait huudella, kun ei ole lapsia ite tehnyt =))).

Sitte täällä oli se kaunis ja sinkku.. Heh.. Hyvä esimerkki sitten siitäkin, ettei se ulkonäkökään kumppanin saantiin aina riitä!

Hyvää jatkoo kaikille rouvvauhmisille ja hoitakaa itteenne just sen verran kun itsestä hyvältä tuntuu.

Äänestä

Suomessa on valitettavasti näreet niin, että hoikkia ja urheilullisia naisia ei ole enää kuin n. prosentti kaikista. Oikein inhottaa katsoa, kun lähijunissakin tytöt, jotka on hyvin meikattu, mässyttävät pikaruokaa posket pullolla. Siinä joutuu väkisin sivullinen katsomaan moista märehtimistä, eikä voi edes sanoa mielipidettään asiasta ääneen.

Suomalaiset naiset ei tajua ettei meikillä ja pukeutumisella, oli niihin panostettu sitten kuinka paljon aikaa ja rahaa tahansa, voi korvata ylipainon aiheuttamaa ulkonäköhaittaa. Mikä pahinta Haluaisin sanoisin teille kaikille ahmijoille, että laittakaa ensin kroppa kuntoon, sitten vasta meikki ja viimeksi muotivaatteet. Kuntosalikortti siis ensimmäinen hankinta.

Äänestä
  • Joskus voi elämäntilanne tehdä sen että lihoo. Kun nainen eroaa miehestään, hän laihtuu usein onnellisuuttaan.Kun nainen rakastuu hän laihtuu ja näyttää hyvältä. Olen itse tulisesti rakastunut ja tiedän itsekin, että hehkun, vaikken langanlaiha olekaan-

    Äänestä

  • Ikävä kyllä sama pätee myös miehiin.Tekstiili ja väline urheilijoita kyllä miehissä löytyy,mutta todella urheilullisia on todella vähän.Jos mies on kerran eläissään käynyt vaikka salilla,niin silloin hän harrastaa salilla käyntiä.Ja sama pätee niin monen muun liikunnallisen harrastuksen kanssa.Ja kalja kyllä maistuu vaikka ei ole edes hikoiltu!

    Äänestä

  • Taidat olla oikea päätuomitsija siitä miten kunkin pitäisi pukeutua ja meikata ja lihoa ja laihtua. Olisihan se hyvä juttu, jos ensin kiinnittäisi omaan pukeutumiseen huomiota kuin alkaisia jakelemaan muille neuvoja.

    Nääs lihavatkin saavat pukeutua muodikkaasti ja heille on myös vaatteissa kokoa. Lihavillakin on oikeus meikkaamiseen, ei siinä pitäisi painorajoituksia olla. Ei meikkaaminen ja muodikkaasti pukeutuminen ole ainoastaan laihojen yksinoikeus. Pitäisikö heidän kulkea säkki päässä, jotta et tuntisi lähijunassa pahoinvointia. Eiköhän sinunkin kannattaisi muuttaa katsantokantaasi hieman avarammaksi tai muuttaa keskustaan ettei tarvitse lähijunissa kärsiä.

    Äänestä

  • kyllä näin on että jotkut lihoo vaikkei valukaan rasva suupielistä. että tunge äijä mielipitees sinne piukkaan hanuriis!!

    Äänestä

.., että avioliitto "rumentaa" kauniinkin naisen..?

Moni nainen on erottuaan laihtunut ja piristynyt; suoraan sanottuna kaunistunut =)

Äänestä
  • Tämä paino ja ulkonäkö-asia on aika monihyväinen. Varmasti jokainen haluaisi sisimmässään olla jotenkin erilainen, kuitenkin kerrotaan olevan itseensä tyytyväinen.

    Miten moni nainen syö suruunsa, tai muuten vain käyttää aikaa ahmimiseen? Toisilla on tietysti geneettiset mahdollisuudet lihoa helpommin.

    Uskon useimmilla naisilla lihomisen johtuvan myrkytystilasta, jonka on aiheuttanut myrkky nimeltään hääkakku.

    Sitten kun siitä itsestäänselvästä parisuhteesta ollaan jostain syystä päästy erilleen aletaan vasta silloin keskittyä ulkonäköön!! Hei haloo, mitä ihmeen kulisseja siinä aiemmassa suhteessa on oikein pidetty pystyssä, ulospäin näytetään ja tuoksutaan ruusuilta, kotona saa haista ja olla kuin pommin jäljiltä?

    On monia kulttuureita joissa naiset vielä saavat olla naisia ja ennenkaikkea näyttää siltä, samalla he saavat miehetkin huomaamaan miesten oman julkisivun korjaustarpeen.

    Tasa-arvon ei olisi koskaan pitänyt Suomessa edetä näin pitkälle, että naisten pitää muistuttaa Uunoa!

    Äänestä

  • Puupää kirjoitti:

    Tämä paino ja ulkonäkö-asia on aika monihyväinen. Varmasti jokainen haluaisi sisimmässään olla jotenkin erilainen, kuitenkin kerrotaan olevan itseensä tyytyväinen.

    Miten moni nainen syö suruunsa, tai muuten vain käyttää aikaa ahmimiseen? Toisilla on tietysti geneettiset mahdollisuudet lihoa helpommin.

    Uskon useimmilla naisilla lihomisen johtuvan myrkytystilasta, jonka on aiheuttanut myrkky nimeltään hääkakku.

    Sitten kun siitä itsestäänselvästä parisuhteesta ollaan jostain syystä päästy erilleen aletaan vasta silloin keskittyä ulkonäköön!! Hei haloo, mitä ihmeen kulisseja siinä aiemmassa suhteessa on oikein pidetty pystyssä, ulospäin näytetään ja tuoksutaan ruusuilta, kotona saa haista ja olla kuin pommin jäljiltä?

    On monia kulttuureita joissa naiset vielä saavat olla naisia ja ennenkaikkea näyttää siltä, samalla he saavat miehetkin huomaamaan miesten oman julkisivun korjaustarpeen.

    Tasa-arvon ei olisi koskaan pitänyt Suomessa edetä näin pitkälle, että naisten pitää muistuttaa Uunoa!

    Tosin, en nyt siitä hääkakun myrkyllisyydestä tiedä.. ;)

    Joskus mihet ovat saattaneet varomattomasti sanoa jotain naisten "pynttämisestä" ja ehkä sen on herkkä vaimo tulkinnut siten, että parempi elellä naturel-lookissa. Pelkääkö laittautunut vaimo myös jotenkin hempukan leimaa? Kai sitä ajatellaan, että lakatut ja hoidetut kynnet = ei talousihmisiä. Tai huoliteltu ehostus ja kampaus = pinnallinen..

    Totta on se, että suruun syöminen on yleistä. Siis, kannattaa enemmin hoitaa suhdetta kokonaisvaltaisesti kuin vaimon painoa..

    Heitto siitä, että huoliteltu kumppani saa toisenkin kiinnittämään huomiota itseensä "terveellä" tavalla oli tosi hyvä pointti! Näinhän se on ja taitaapi joskus kumppania arvostelevalla osapuolella olla enemmän syytä katsoa peiliin..

    Äänestä

Olen ollut 15 vuotta naimisissa.Minun miehelleni on aivan sama olenko lihava tai laiha,huolehdinko itsestäni vai en.Vaikka kaataisin päälleni tervaa ja höyheniä päälle,hän tuskin huomaa.Miksikö?Siksi,en ole hänen nais ihanteensa,en ole sellainen olemukseltani enkä käytökseltäni.Ja siksipä juuri hän on koko liittomme ajan haaveillut,katsellut,tapaillut,pussaillut jne vieraita naisia.Ja minä saan siitä tietää vasta nyt.
Aivan sama aloitanko lihotus tai laihdutus kuurin,pääasia että hän huolehtii itsestään ja on iskussa!

Äänestä
  • Itse miehenä voin sanoa sinulle mitä sanoisin, että miehesi on itsekeskeinen narsisti jolle ei mikään riitä. Lopeta itsesi ruoskiminen, olet liian hyvä yrittämään yksin pitämään liittoa pystyssä jos toinen jatkuvasti pyrkii sitä kaatamaan.

    15 vuotta pyrin kaivamaan vaimon naiseutta esille, mutta äitinsä turhanpäiväisyyden moittiminen tehosi paremmin. Nauttikaa naiset omasta naiseudestanne, se on teidän etuoikeus.

    Äänestä

  • Mitä itse olet mieltä itsestäsi? Sinun tilanteessa lienee ihan sama, mitä se mies ajattelee, ja toivon, että et sinäkään häneen nyt liiemmin keskittyisi, vaan ihan itseesi..

    Aloita muuttumisleikki itsesi toiveista käsin; se piristää ja saa ajatuksetkin ikävistä asioista pois.

    Jos voisin, hakisin sinut nyt tuonne ulos kävelemään, missä satelee lumihiutaleita ja paistaa aurinko, ja valaisin sinuun hiukan elämäniloa!

    Äänestä

  • Sinulle.. kirjoitti:

    Mitä itse olet mieltä itsestäsi? Sinun tilanteessa lienee ihan sama, mitä se mies ajattelee, ja toivon, että et sinäkään häneen nyt liiemmin keskittyisi, vaan ihan itseesi..

    Aloita muuttumisleikki itsesi toiveista käsin; se piristää ja saa ajatuksetkin ikävistä asioista pois.

    Jos voisin, hakisin sinut nyt tuonne ulos kävelemään, missä satelee lumihiutaleita ja paistaa aurinko, ja valaisin sinuun hiukan elämäniloa!

    Kiitos!Lämmitti mieltä jo pelkkä ajatuskin kävelystä yms.
    Niin ja kyllä minä itsestäni huolta pidän vaikka vaan mieheni kiusaksi.

    Äänestä

  • mitä sanoisin kirjoitti:

    Kiitos!Lämmitti mieltä jo pelkkä ajatuskin kävelystä yms.
    Niin ja kyllä minä itsestäni huolta pidän vaikka vaan mieheni kiusaksi.

    .. kuin ystävällisen sanan ja kannustusta =). Ja kehtaavat vielä väittää, että naiset vaativia =)))

    Oletko ajatellut, että voisit etsiä itsellesi "uuden" ystävän, joka olisi sinulle tsepparina.. Että sitä kuonoa sieltä asfaltin suunnasta enemmän ylös ja kevät tuulia nuuhkimaan - ellet ole siitepölyallergikko ;)..?

    Ihmisillä on sellainen outo tapa, että huolien ja murheiden kanssa hautaudutaan ja eristäydytään muista. Täällä on ollut monia sellaisia, joille olisi halunnut sanoa vaikka mitä kaunista ja piristävää..

    Tuntuu siltä, että näin netissä kasvottomina osataan kyllä sontaa paiskoa niskaan, mutta olisiko mitä, jos yksi päivä vaan etsittäisiin alakuloisia viestejä ja laitettaisiin kaikille pientä rohkaisua harmaaseen mieleen..?

    Siispä kaikille hiukan sulka maassa kulkijoille.. Pistäkää haku ystävästä; kaverista, joka vaikka virtuaalitsempparina potkisi hetken mahtkaa kohti valoisampia polkuja =)

    Minulla ei sulka maassa.. ;), mutta jos jollakin ajatustenvaihto-kaverin tai ystävän puute - tai sitten sen tsempparin!, niin minä ilmottaudun heti vapaaehtoiseksi! Olkapääni ei iso, mutta sydän ja ymmärtämys laaja =)))

    Äänestä

ku ukon ottaa. ei ehi itteä hoitaa, ku on koti ja muksut ja oma työ. ni kävi mullekin. vaa vuos sitte otin itteä niskasta kii ja laihutin 25kg, aloin harrastaa kaikkee lasten kans ja joskus iteksee, ukkoa en ikinä saa mukaa mihkään. lehmä olen edellee hänen mielestää, mut eipä tuo vieraisiikkaa oo koskaa menny, ei taija päästäkkää. huolehtikaa siitä. joka rakkain on, eli itestänne, nii ei hätä päivää, vaik elo murjoo.

Äänestä
  • Ja täydellistä, koska teit sen ihan itsesi takia! Loistavaa.

    Kaikkea hyvää jatkossakin.

    Ja muista, toiset on negatiivisia luonteeltaan ja toiset positiivisia.. Pysy sinä rohkeasti jälkimmäisten "clubissa". ;)

    Äänestä

Luulen kanssa näin. Avomieheni ex on aika tantta. En tiedä oliko silloin kun menivät naimisiin eikä edes kiinnosta. Pointti on siinä että ollaan asuttu yhdessä jo 5 vuotta eikä mies halua naimisiin. Mutta minä en olekaan ruma enkä lihava. Pitäisikö olla? Lapsesta on puhuttu, mutta minä haluan olla naimisissa lapseni isän kanssa. Monista syistä, eivät nyt kuulu tähän. Vaan kun mies ei oikein naimisiin.. kaisse pelkää että musta tulee samanlainen pirttihirmu kun edellisestäkin?

Äänestä
  • Hän näemmä tietää, mitä avioliitto hänen kanssaan ja lapsen tekeminen tekivät jo yhdelle naiselle..

    Tahtoo siis pelastaa sinut - itseltään!

    Fiksu mies. Pidä kiinni ja noudata hänen neuvoaan; hänellä on kokemusta!

    Mutta älä nyt sitä ex:ää hauku, kun se on kuitenkin niin, että pata kattilaa soimaa..

    Äänestä

  • vika kirjoitti:

    Hän näemmä tietää, mitä avioliitto hänen kanssaan ja lapsen tekeminen tekivät jo yhdelle naiselle..

    Tahtoo siis pelastaa sinut - itseltään!

    Fiksu mies. Pidä kiinni ja noudata hänen neuvoaan; hänellä on kokemusta!

    Mutta älä nyt sitä ex:ää hauku, kun se on kuitenkin niin, että pata kattilaa soimaa..

    Kerros, mikä sinut sai tänne palstalle kirjoittamaan?

    Äänestä

  • olla näin kirjoitti:

    Kerros, mikä sinut sai tänne palstalle kirjoittamaan?

    .., jota moni varmaan ihmetellyt, mutta nyt se kirjattiin..

    Siis yleisesti ottaen se, että jostain kumman syystä naisilla on ihmeellinen into käydä toistensa ulkonäön tai muiden ominaisuuksien kimppuun. Oletko huomannut?

    On aivan sama todellakin, petettiinkö vai vain jätettiinkö, niin jossain kommentissa tulee todellakin se, että "olet pirttihirmu, lihava, ruma, huono sängyssä..".

    Mitä mieltä sinä olet sellaisesta? Onko siinä mitään järkeä?!

    Äänestä

  • kommentti kirjoitti:

    .., jota moni varmaan ihmetellyt, mutta nyt se kirjattiin..

    Siis yleisesti ottaen se, että jostain kumman syystä naisilla on ihmeellinen into käydä toistensa ulkonäön tai muiden ominaisuuksien kimppuun. Oletko huomannut?

    On aivan sama todellakin, petettiinkö vai vain jätettiinkö, niin jossain kommentissa tulee todellakin se, että "olet pirttihirmu, lihava, ruma, huono sängyssä..".

    Mitä mieltä sinä olet sellaisesta? Onko siinä mitään järkeä?!

    Kyllä mä joskus kutsun ihmisiä naisia ja miehiä sen mukaan minkä kuvan niistä saan. Tarkemmin sanottuna niiden käytöksestä. Jos joku käyttäytyy ku pirttihirmu niin minkäs sille teet. Nainen voi olla myös perhonen .Jos nainen on huono sängyssä niin se on?

    Mut on jättäny vaan yks nainen, se oli perhonen ja enkeli. Sen jälkeen tuli pirttihirmu jonka jätin. Mun kaveripiirissä ja siihen kuuluu naisiakin on normaalia joskus "nimitellä" ihmistä sen käytöksen tai olemuksen perusteella, eikä nimittely aina ole loukkaavaa. Sun kommentit kuulosti jotenkin katkeralta naisen suusta. tai näppiksestä.

    Äänestä

  • karju kirjoitti:

    Kyllä mä joskus kutsun ihmisiä naisia ja miehiä sen mukaan minkä kuvan niistä saan. Tarkemmin sanottuna niiden käytöksestä. Jos joku käyttäytyy ku pirttihirmu niin minkäs sille teet. Nainen voi olla myös perhonen .Jos nainen on huono sängyssä niin se on?

    Mut on jättäny vaan yks nainen, se oli perhonen ja enkeli. Sen jälkeen tuli pirttihirmu jonka jätin. Mun kaveripiirissä ja siihen kuuluu naisiakin on normaalia joskus "nimitellä" ihmistä sen käytöksen tai olemuksen perusteella, eikä nimittely aina ole loukkaavaa. Sun kommentit kuulosti jotenkin katkeralta naisen suusta. tai näppiksestä.

    Nyt menee yli että kalahtaa..

    Logiikka oli vain se, että jos mies tilittää eroa tai kumppanin uskottomuutta, ei kukaan puutu hänen ulkoisiin seikkoihin tai luonteenpiirteisiin. Naisilla on ihme "harrastus" hyökkiä toistensa kimppuun..

    P.S. Meillä päin naisista käytetään välillä nimitystä lohikäärme..

    Äänestä

  • kommentti?! kirjoitti:

    Nyt menee yli että kalahtaa..

    Logiikka oli vain se, että jos mies tilittää eroa tai kumppanin uskottomuutta, ei kukaan puutu hänen ulkoisiin seikkoihin tai luonteenpiirteisiin. Naisilla on ihme "harrastus" hyökkiä toistensa kimppuun..

    P.S. Meillä päin naisista käytetään välillä nimitystä lohikäärme..

    Menee kans yli, mutta akat nyt on mitä on, kälkättäjiä. Kai niiden habitus kasvaa mitä enemmän möykkää pitävät, aiheesta tai ei läheltäkään.

    Äänestä

  • karju kirjoitti:

    Menee kans yli, mutta akat nyt on mitä on, kälkättäjiä. Kai niiden habitus kasvaa mitä enemmän möykkää pitävät, aiheesta tai ei läheltäkään.

    ;) Vaikka itse olen nainen, niin joskus hävettää sitä ääneen tunnustaa..

    Olen ihan joskus sanonutkin miespuolisille ystävilleni, että mieht ovat oikeasti rehellisempiä ja "kiltimpiä" ihmisiä kuin naiset.

    Naiset esittää edessä yhtä, seläntakana toista. Mieletön kilpailu koko ajan - ulkonäkö monelle liian tärkeää.. Kateutta todellakin.

    Miehet ei myöskään "nauti" kanssaveljilleen aiheuttamasta murheesta; jos joku mies on kakkonen, niin eipä hän tule tänne huutelemaan, että "mitäs oot lihonnut, kamala luonne, pieni kalu, huono sängyssä..". Nämähän on naisten etuoikeuksia..

    Kumma juttu on vaan se, että vaikka naimisissa olevia naisia aina nälvitään, niin ne ikävät luonteenpiirteet löytyykin näistä mollaajista.. =) Heh..

    Äänestä

Rumat ja lihavat naiset on naimisissa, koska kauniille ja laihoille naisille ei kelpaa minkäänlainen mies. Rumalle ja lihavalle naiselle mies kuin mies on oikee adonis, kauniille naiselle pitäisi ollaa hieno ja komee mies.

Ruma nainen on tyytyväinen ja helppohoitonen, kaunis nainen vaativainen ja komenteleva.

Äänestä
  • Mulla on ainakin nii hyvä luontoinen mies etten vaihtais pois ikinä..Vaikka tiedän että muitakin ottajia olisi ja voipi olla että aika paljonkin.Oon 22 ja tiedän että mun mies on sitä mitä haluan loppuelämältä..Koska tiedän ettei parempaa löytyisi..Ainakaan tästä maasta..
    Ja kaikki kauniit naiset ei oo tollasia miksikä niitä luonnehdit..Joko et oo kaunista naista tavannutkaan tai sitten taas näitä ääritapauksia..
    Niin monta luonnetta on olemassa kuin on ihmisiäkin...

    Äänestä

  • taas yleistä... kirjoitti:

    Mulla on ainakin nii hyvä luontoinen mies etten vaihtais pois ikinä..Vaikka tiedän että muitakin ottajia olisi ja voipi olla että aika paljonkin.Oon 22 ja tiedän että mun mies on sitä mitä haluan loppuelämältä..Koska tiedän ettei parempaa löytyisi..Ainakaan tästä maasta..
    Ja kaikki kauniit naiset ei oo tollasia miksikä niitä luonnehdit..Joko et oo kaunista naista tavannutkaan tai sitten taas näitä ääritapauksia..
    Niin monta luonnetta on olemassa kuin on ihmisiäkin...

    Ei kai luonne ja ulkonäkö olekaan sama asia?

    No höh.

    Äänestä

Lapset sen tekee. Voin näin sinkkuäiskänä tunnustaa, että kyllä ei ollut aina "tukka hyvin" ja peräkin leveni kun yksin kahta tehopakkausta hoidin. Vaan aikansa kutakin. Enpä silti haluaisi olla jokin lapseton, "aikuinen nainen", jolla on aina jakkupuku ojennuksessa. kammottava ajatuskin.

lasten teko on sellainen puumi, että kyllä se useimmat rupsauttaa. Mutta onneksi on kysessä vain tilapäinen löpsähdys. Elämä jatkuu vielä 40:ssäkin. Ei pidä antaa periksi kiloillekaan. miehet ovat kumminkin elämän suola, kun ne oikein oivaltaa. Kenenkään poljettavaksi ei ole hyvä jäädä...elämä kuluu ja valuu....

Äänestä
  • Olet oikeassa , nainen hoikistuu kun alkaa katselemaan miestenperään taas uudelleen.
    Hoikka nainen saa paremman valinta mahdollisuuden , joten ulkonäköön alkaa kiinnittää huomiota.

    Jos nainen alkaa hoikistua avioliitossa , niin silloin on kysymyksessä uusi mies .

    Äänestä

Siinäs nyt näette! Suomalaiset miehet tykkäävät rumista ja lihavista ainoastaan. Kauniit jäävät kuin nallit kalliolle! Siksi suurin osa ns. kauniista naisista on edelleen yksin.
Alkakaahan lihottamaan itseänne, niin pääsette naimisiin!!!

Äänestä

rumiksi ja lihaviksi...
joo ne helmetkin sian vatsassa...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


avioliitossa? kirjoitti:

Siis onko näin?! Ja kaikki sinkkuna olevat kauniita ja hoikkia??!!

Jos vaimo kertoo täällä avioliittoonsa liittyvistä huolista tai miehen uskottomuudesta, niin aika yleistä on, että kommenteissa kehottaan vaimoa aloittamaan dietti, paneutumaan enemmän ulkonäkönsä hoitoon ja pukeutumaan seksikkäästi.

Siis.. Vain rumat ja lihavat naiset naimisissa..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu