Seinäjoen sähköverkkoa myydään jobbareille

Oletteko kuulleet että Seinäjoen energiasta erotettu Seiverkot ollaan myymässä kansainvälisille jobbareille jotka voivat nostaa sähkön hinnan moninkertaiseksi. Tästä on päättänyt nykyiset kaupunginvaltuutetut mutta löytääkö joku ketkä tätä hullua hanketta ovat kannattaneet.

Tämä on toistaiseksi SALAISTA (ei julkisuuteen) mutta asia ollaan julkaisemassa kunnallisvaalien jälkeen kun on jo liian myöhäistä.
16245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Paskapuhetta. Päin vastoin, kaupunkihan yritti ostaa pari muuta verkkoa, jotka laskuttaa korkeampia siirtohintoja kaupungin alueella. Ei kumminkaan onnistunut.
Tarjouksia kuulemma tulee silloin tällöin, mutta ei todellakaan ole myynnissä.

Äänestä

Verkkoa yritettiin kasvattaa jotta siitä tulisi vieläkin kiinnostavampi sijoittajille.

Nyt päättivät erottaa sähkölaskun ja siirtomaksun toisistaan jotta verkko olisi helpompi myydä eli Seiverkot on nyt kokonaan erillään Seinäjoen energiasta.

Jos verkkoa ei oltaiii myymässä olisi suurenluokan munaus luopua tärkeästä kilpailuvaltista eli molemmat laskut yhdellä laskulla. Noin suurenluokan munausta ei kovapalkkaiset johtajat tekisi ellei olisi verkonmyynti suunnitteilla.

Äänestä

Linjat on nyt pääosin naamalla ja just ilmoittivat että Seiverkot laskevat siirtohintaa kun remontit on tehty.Kuusetetaanko tässä nyt kaupunkilaisia.Uskaltaako äänestää omaa valtuutettua.Kusi lämmittää hetken housuissa.
Toivottavasti eivät myy vaan rahat jää omaan kaupunkiin.Suuri osa kuluttajista on kuitenkin pysynyt kotikaupungin sähköfirmalle uskollisena

Äänestä

Tämä on jättimäinen munaus ja aiheuttaa asiakaspakoa Seinäjoen energialta:
https://seinajoenenergia.fi/laskutuksemme-uudistuu/

Nyt kilpailijat pääsevät vapaasti kilpailemaan seinäjokisista ja markkinat heille avaa Seinäjoen energia itse. Näin massiivista munausta ei olisi tehty ellei sähköverkkoa oltaisi myymässä. Rahat tietenkin tuhlataan samantien "kaikkeen kivaan" ja sitten kun ne rahat tuhlattu on entistä ankeampaa ja maksellaan rajusti kovempia siirtomaksuja.

Äänestä
  • Ei mitään perää, asiakkaat seuraavat kyllä hintoja ja siinä kisassa sekä Seiverkot että Energia ovat pärjänneet hyvin.
    Näitä salaliittoteorioita tuntuu piisaavan näin vaalien alla.

    Äänestä

Odotapa vain kun veroparatiisiin rekisteröity hämäräyhtiö ostaa Seiverkot niin hinnat nousee rajusti. Ja samalla Seinäjoen Energia joutuu sähkönkin hintaa nostamaan kun asiakasmäärä vähenee eikä ole enää verkkoakaan joka jotain tuottaisi.

Kertokaapa yksikin hyvä syy miksi muuten Seinäjoen energia syöttäisi tälläisen unelmasyötön kilpailjoidensa lapaan ja poistaisi itse itseltään tärkeän myyntivaltin, sähkö ja siirto samalla laskulla. Ampuvat vapaaehtoisesti itseään omaan jalkaan.

Äänestä

Tämän päivän IP:ssa selventävä juttu asiasta (vaikka tuskin tuollaiselle foliohatulle tulee sanomalehtiä).

Äänestä

Kyllä tämä aina pitkän ajan suunnitelmalta vaikuttaa kun yhtiöitä eriytetään ja tehdään ns. myyntikuntoon. Nyt pitää olla tarkkana ja vaatia selvityksiä, miksi näin tehtiin ja selitykseksi ei kelpaa mikään paikallislehtiläpyskän tekemä fakenews.

Äänestä

Se on jo myyty Panamalaiselle" Outside Electronics"-yhtiölle!

Äänestä
  • yrityksen voitot kierrätetään kuten tapana on,ensimmäisen vuosineljänneksen jälkeen siirtohinnat nousee. uutisointi ihmetytti jo miksi esim energia ilmoitti että sähkölasku on pakko maksaa 2 erässä...voi olla monelle kova paikka

    Äänestä

Taas sinä satusetä täällä olet höpisemässä näitä salaisia juttujasi. :D Mees nyt käymään vaikka lenkillä välillä. Tiedätkö muuten että väite ilman faktoja väitteen tueksi on pelkää paskapuhetta.

Äänestä
  • Käy niinkuin Fortumille.
    Lämmin pissa ei kauaa housuissa lämmitä.
    Myykää ensin se toimimaton uusi lämpölaitos Huhtalassa, sairaalan vieressä.
    20 miljoonaa euroa kylmää rautaa, Pelletti räjähtelee.

    Äänestä

Älä puhu sontaa taas näiden leikisti SALAISTEN höpö höpö juttujesi kanssa. Kuinka sinä jaksatkin iso mies? Väite ilman todisteita on pelkää pskapuhetta.

Äänestä

"Oletteko kuulleet?" No emme ole eikä ole aloittajakaan kuullut. Aloittaja on patologinen valehtelija, jolla on aivan liian vilkas mielikuvitus. Tämä tyyppi kirjoittelee näitä salaisia juttujaan tänne milloin mistäkin. Älkää vain uskoko. Täysin hatusta vedettyä soopaa jolla ei ole mitään todellisuuspohjaa.

Äänestä
  • Viime viikon tuotantohäiriö johtui Mursulan mukaan Hanneksenrinteen varalaitoksen takuukokeissa aiheutuneesta viasta, ei Sevosta, joka Mursulan mukaan pelasti tilanteen.

    – Sevon voimalaitos pelasti tilanteen nopealla reagoinnillaan, eikä Sevo siis ollut vikaantunut, vaan päinvastoin
    Hanneksessa pöly räjähtelee, kuinka sattuu. Vaikea säätää säätövoimalaa.
    Käy kevyellä polttoöljyllä, naftalla ?
    Apua !

    Äänestä

Tunnen monta Seiverkkojen hallituksen tyyppiä.Eivät varmaan myy se on satavarma.Sähkölinjatkin kaapeloitu maahan

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Oletteko kuulleet että Seinäjoen energiasta erotettu Seiverkot ollaan myymässä kansainvälisille jobbareille jotka voivat nostaa sähkön hinnan moninkertaiseksi. Tästä on päättänyt nykyiset kaupunginvaltuutetut mutta löytääkö joku ketkä tätä hullua hanketta ovat kannattaneet.

Tämä on toistaiseksi SALAISTA (ei julkisuuteen) mutta asia ollaan julkaisemassa kunnallisvaalien jälkeen kun on jo liian myöhäistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu