Miksi näin vaikka merkurius on lähempänä aurinkoa kuin veenus? Näin olen kuullut ehkä pitäisi lukea jos olen sittenkin väärässä? no mutta keskustelupastalla kun ollaan niin miten on?
miksi veenus on kuumempi kuin merkurius? Venus on muuten naapuriplanettaamme toisellapuolella mutta kaikki haluavat vaan Marsiin. Mikä sen selittää? Venus on kuuma leidi? Simpukassa merestä tullu mutta silti kuuma.
ja miksi nää kikkailee näinttein kaljaprossien kanssa? miksi ei voi kolmonen oll 4,5 tai 4,7 miksi 4,3 tai 4,3? voi lässynlää..
Veenus kuumempi kuin merkurius.
8
352
Vastaukset
Matteus, Markus , Merkurius, Luukas, Veenus, Johannes. Muistaaksesni näin. Juu...
Epäilen vahvasti syyksi Golf- virtaa, josta lämpö ulottuu myös Veenukseen. Tai sitten tulee mieleen värssy Koperniukselta:
"Sun tunnen mä kuumentuneen
Näin vallassas kaiken nyt mä teen
Pian teet se sinäkin kun tätä tahtoo kumpikin
Nyt syöksyy sukkula veenukseen."
Tossa huomasin, että joku oli matkannut Amerikan halki 12:ssa tunnissa, Google Street View:n avulla: https://www.youtube.com/watch?v=a_X6Dh5lfRU&t=37425s
Siitä sain idean, että aloitan tutkimusmatkailun ja käyn paikoissa, joissa kukaan ei ole vielä käynyt, käyttäen hyväksi kyseistä ohjelmaa. Ensiksi menen halki lävitsetunkemattoman viidakon, Papua- Uuden- Guinean ihmissyöjäheimoja ja Guinean Sikoja katsomaan.
PS. Jos aiotte rantaradalla matkustaa junalla tänä kesäni, niin turha toivo. Näin, kun kiskoja rullattiin pois ja jäljelle jäi pelkkä ratapenkere. "Kiskot vietiin etelään..." vai kuinka se menikään ja nyt ne varmaan on matkalla ulkomaille.Lentää kekkuli veenukseen. I wish. Golfvirta hiipuu. Luvassa tundraa, koleita säitä ja alavilla mailla hallanvaara. Myös ankeriaal lieriäiset ei tuu enää tänne. Ei enää tanskanlautoilla hyviä ankeriaspaloja? koskahan pääsisi taas finlinessilla gdanskiin?
pervokki kirjoitti:
Lentää kekkuli veenukseen. I wish. Golfvirta hiipuu. Luvassa tundraa, koleita säitä ja alavilla mailla hallanvaara. Myös ankeriaal lieriäiset ei tuu enää tänne. Ei enää tanskanlautoilla hyviä ankeriaspaloja? koskahan pääsisi taas finlinessilla gdanskiin?
Lisäys kolme buhvettia ja viiniä. Menomatkalal. SUOSITTELEN.
Homoille on omat miedot juomansa; Gay Joe ja Rainbow Lager. Miehet juovat A- olutta tai siitä jäykempää!
- Anonyymi
Venuksella on kasvihuoneilmiö lähtenyt täysin hanskasta. Hiilididioksidia riittää. Paikalliset örkit tykkäävät poltella suuritehoisissa avaruusmopoissansa naftaa ja huristella ympäri kuumana hehkuvaa palloansa.
Täytyykin lukee mauri kunnaksen avaruuskirjaa jos vielä sattuu löytyy muistojen arkistoista elikä kirjastohuoneesta.
- Anonyymi
Venäläiset kävivät Venuksessa tai sen lähellä vaan. Soittivat tukikohtaansa, että turhan kuuma toistaseks. Poikkeen tulivat. Ei enää kesäaikaan, kertoivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1225585
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai954831Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404784Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3682235- 1222136
- 1081827
- 2561587
- 3731328
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591161- 2241160
