Veenus kuumempi kuin merkurius.

Miksi näin vaikka merkurius on lähempänä aurinkoa kuin veenus? Näin olen kuullut ehkä pitäisi lukea jos olen sittenkin väärässä? no mutta keskustelupastalla kun ollaan niin miten on?
miksi veenus on kuumempi kuin merkurius? Venus on muuten naapuriplanettaamme toisellapuolella mutta kaikki haluavat vaan Marsiin. Mikä sen selittää? Venus on kuuma leidi? Simpukassa merestä tullu mutta silti kuuma.

ja miksi nää kikkailee näinttein kaljaprossien kanssa? miksi ei voi kolmonen oll 4,5 tai 4,7 miksi 4,3 tai 4,3? voi lässynlää..

8

404

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matteus, Markus , Merkurius, Luukas, Veenus, Johannes. Muistaaksesni näin. Juu...

      Epäilen vahvasti syyksi Golf- virtaa, josta lämpö ulottuu myös Veenukseen. Tai sitten tulee mieleen värssy Koperniukselta:
      "Sun tunnen mä kuumentuneen
      Näin vallassas kaiken nyt mä teen
      Pian teet se sinäkin kun tätä tahtoo kumpikin
      Nyt syöksyy sukkula veenukseen."

      Tossa huomasin, että joku oli matkannut Amerikan halki 12:ssa tunnissa, Google Street View:n avulla: https://www.youtube.com/watch?v=a_X6Dh5lfRU&t=37425s
      Siitä sain idean, että aloitan tutkimusmatkailun ja käyn paikoissa, joissa kukaan ei ole vielä käynyt, käyttäen hyväksi kyseistä ohjelmaa. Ensiksi menen halki lävitsetunkemattoman viidakon, Papua- Uuden- Guinean ihmissyöjäheimoja ja Guinean Sikoja katsomaan.

      PS. Jos aiotte rantaradalla matkustaa junalla tänä kesäni, niin turha toivo. Näin, kun kiskoja rullattiin pois ja jäljelle jäi pelkkä ratapenkere. "Kiskot vietiin etelään..." vai kuinka se menikään ja nyt ne varmaan on matkalla ulkomaille.

      • Lentää kekkuli veenukseen. I wish. Golfvirta hiipuu. Luvassa tundraa, koleita säitä ja alavilla mailla hallanvaara. Myös ankeriaal lieriäiset ei tuu enää tänne. Ei enää tanskanlautoilla hyviä ankeriaspaloja? koskahan pääsisi taas finlinessilla gdanskiin?


      • pervokki kirjoitti:

        Lentää kekkuli veenukseen. I wish. Golfvirta hiipuu. Luvassa tundraa, koleita säitä ja alavilla mailla hallanvaara. Myös ankeriaal lieriäiset ei tuu enää tänne. Ei enää tanskanlautoilla hyviä ankeriaspaloja? koskahan pääsisi taas finlinessilla gdanskiin?

        Lisäys kolme buhvettia ja viiniä. Menomatkalal. SUOSITTELEN.


    • Homoille on omat miedot juomansa; Gay Joe ja Rainbow Lager. Miehet juovat A- olutta tai siitä jäykempää!

      • EI oLE VARAA..kun lasitoin akikki hinanttomiin rahastoihin.


    • Anonyymi

      Venuksella on kasvihuoneilmiö lähtenyt täysin hanskasta. Hiilididioksidia riittää. Paikalliset örkit tykkäävät poltella suuritehoisissa avaruusmopoissansa naftaa ja huristella ympäri kuumana hehkuvaa palloansa.

      • Täytyykin lukee mauri kunnaksen avaruuskirjaa jos vielä sattuu löytyy muistojen arkistoista elikä kirjastohuoneesta.


    • Anonyymi

      Venäläiset kävivät Venuksessa tai sen lähellä vaan. Soittivat tukikohtaansa, että turhan kuuma toistaseks. Poikkeen tulivat. Ei enää kesäaikaan, kertoivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      112
      7989
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      400
      7163
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4464
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4199
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2619
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2365
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      101
      2336
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      20
      2039
    9. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      0
      2000
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1907
    Aihe