Veenus kuumempi kuin merkurius.

Miksi näin vaikka merkurius on lähempänä aurinkoa kuin veenus? Näin olen kuullut ehkä pitäisi lukea jos olen sittenkin väärässä? no mutta keskustelupastalla kun ollaan niin miten on?
miksi veenus on kuumempi kuin merkurius? Venus on muuten naapuriplanettaamme toisellapuolella mutta kaikki haluavat vaan Marsiin. Mikä sen selittää? Venus on kuuma leidi? Simpukassa merestä tullu mutta silti kuuma.

ja miksi nää kikkailee näinttein kaljaprossien kanssa? miksi ei voi kolmonen oll 4,5 tai 4,7 miksi 4,3 tai 4,3? voi lässynlää..

8

366

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matteus, Markus , Merkurius, Luukas, Veenus, Johannes. Muistaaksesni näin. Juu...

      Epäilen vahvasti syyksi Golf- virtaa, josta lämpö ulottuu myös Veenukseen. Tai sitten tulee mieleen värssy Koperniukselta:
      "Sun tunnen mä kuumentuneen
      Näin vallassas kaiken nyt mä teen
      Pian teet se sinäkin kun tätä tahtoo kumpikin
      Nyt syöksyy sukkula veenukseen."

      Tossa huomasin, että joku oli matkannut Amerikan halki 12:ssa tunnissa, Google Street View:n avulla: https://www.youtube.com/watch?v=a_X6Dh5lfRU&t=37425s
      Siitä sain idean, että aloitan tutkimusmatkailun ja käyn paikoissa, joissa kukaan ei ole vielä käynyt, käyttäen hyväksi kyseistä ohjelmaa. Ensiksi menen halki lävitsetunkemattoman viidakon, Papua- Uuden- Guinean ihmissyöjäheimoja ja Guinean Sikoja katsomaan.

      PS. Jos aiotte rantaradalla matkustaa junalla tänä kesäni, niin turha toivo. Näin, kun kiskoja rullattiin pois ja jäljelle jäi pelkkä ratapenkere. "Kiskot vietiin etelään..." vai kuinka se menikään ja nyt ne varmaan on matkalla ulkomaille.

      • Lentää kekkuli veenukseen. I wish. Golfvirta hiipuu. Luvassa tundraa, koleita säitä ja alavilla mailla hallanvaara. Myös ankeriaal lieriäiset ei tuu enää tänne. Ei enää tanskanlautoilla hyviä ankeriaspaloja? koskahan pääsisi taas finlinessilla gdanskiin?


      • pervokki kirjoitti:

        Lentää kekkuli veenukseen. I wish. Golfvirta hiipuu. Luvassa tundraa, koleita säitä ja alavilla mailla hallanvaara. Myös ankeriaal lieriäiset ei tuu enää tänne. Ei enää tanskanlautoilla hyviä ankeriaspaloja? koskahan pääsisi taas finlinessilla gdanskiin?

        Lisäys kolme buhvettia ja viiniä. Menomatkalal. SUOSITTELEN.


    • Homoille on omat miedot juomansa; Gay Joe ja Rainbow Lager. Miehet juovat A- olutta tai siitä jäykempää!

      • EI oLE VARAA..kun lasitoin akikki hinanttomiin rahastoihin.


    • Anonyymi

      Venuksella on kasvihuoneilmiö lähtenyt täysin hanskasta. Hiilididioksidia riittää. Paikalliset örkit tykkäävät poltella suuritehoisissa avaruusmopoissansa naftaa ja huristella ympäri kuumana hehkuvaa palloansa.

      • Täytyykin lukee mauri kunnaksen avaruuskirjaa jos vielä sattuu löytyy muistojen arkistoista elikä kirjastohuoneesta.


    • Anonyymi

      Venäläiset kävivät Venuksessa tai sen lähellä vaan. Soittivat tukikohtaansa, että turhan kuuma toistaseks. Poikkeen tulivat. Ei enää kesäaikaan, kertoivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      37
      7272
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3642
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      46
      3524
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      61
      3254
    5. 48
      2911
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2779
    7. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      48
      2601
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      27
      2455
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      181
      1755
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1521
    Aihe