Veenus kuumempi kuin merkurius.

Miksi näin vaikka merkurius on lähempänä aurinkoa kuin veenus? Näin olen kuullut ehkä pitäisi lukea jos olen sittenkin väärässä? no mutta keskustelupastalla kun ollaan niin miten on?
miksi veenus on kuumempi kuin merkurius? Venus on muuten naapuriplanettaamme toisellapuolella mutta kaikki haluavat vaan Marsiin. Mikä sen selittää? Venus on kuuma leidi? Simpukassa merestä tullu mutta silti kuuma.

ja miksi nää kikkailee näinttein kaljaprossien kanssa? miksi ei voi kolmonen oll 4,5 tai 4,7 miksi 4,3 tai 4,3? voi lässynlää..

8

271

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matteus, Markus , Merkurius, Luukas, Veenus, Johannes. Muistaaksesni näin. Juu...

      Epäilen vahvasti syyksi Golf- virtaa, josta lämpö ulottuu myös Veenukseen. Tai sitten tulee mieleen värssy Koperniukselta:
      "Sun tunnen mä kuumentuneen
      Näin vallassas kaiken nyt mä teen
      Pian teet se sinäkin kun tätä tahtoo kumpikin
      Nyt syöksyy sukkula veenukseen."

      Tossa huomasin, että joku oli matkannut Amerikan halki 12:ssa tunnissa, Google Street View:n avulla: https://www.youtube.com/watch?v=a_X6Dh5lfRU&t=37425s
      Siitä sain idean, että aloitan tutkimusmatkailun ja käyn paikoissa, joissa kukaan ei ole vielä käynyt, käyttäen hyväksi kyseistä ohjelmaa. Ensiksi menen halki lävitsetunkemattoman viidakon, Papua- Uuden- Guinean ihmissyöjäheimoja ja Guinean Sikoja katsomaan.

      PS. Jos aiotte rantaradalla matkustaa junalla tänä kesäni, niin turha toivo. Näin, kun kiskoja rullattiin pois ja jäljelle jäi pelkkä ratapenkere. "Kiskot vietiin etelään..." vai kuinka se menikään ja nyt ne varmaan on matkalla ulkomaille.

      • Lentää kekkuli veenukseen. I wish. Golfvirta hiipuu. Luvassa tundraa, koleita säitä ja alavilla mailla hallanvaara. Myös ankeriaal lieriäiset ei tuu enää tänne. Ei enää tanskanlautoilla hyviä ankeriaspaloja? koskahan pääsisi taas finlinessilla gdanskiin?


      • pervokki kirjoitti:

        Lentää kekkuli veenukseen. I wish. Golfvirta hiipuu. Luvassa tundraa, koleita säitä ja alavilla mailla hallanvaara. Myös ankeriaal lieriäiset ei tuu enää tänne. Ei enää tanskanlautoilla hyviä ankeriaspaloja? koskahan pääsisi taas finlinessilla gdanskiin?

        Lisäys kolme buhvettia ja viiniä. Menomatkalal. SUOSITTELEN.


    • Homoille on omat miedot juomansa; Gay Joe ja Rainbow Lager. Miehet juovat A- olutta tai siitä jäykempää!

      • EI oLE VARAA..kun lasitoin akikki hinanttomiin rahastoihin.


    • Anonyymi

      Venuksella on kasvihuoneilmiö lähtenyt täysin hanskasta. Hiilididioksidia riittää. Paikalliset örkit tykkäävät poltella suuritehoisissa avaruusmopoissansa naftaa ja huristella ympäri kuumana hehkuvaa palloansa.

      • Täytyykin lukee mauri kunnaksen avaruuskirjaa jos vielä sattuu löytyy muistojen arkistoista elikä kirjastohuoneesta.


    • Anonyymi

      Venäläiset kävivät Venuksessa tai sen lähellä vaan. Soittivat tukikohtaansa, että turhan kuuma toistaseks. Poikkeen tulivat. Ei enää kesäaikaan, kertoivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      148
      2879
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      367
      2037
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1767
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      37
      1722
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1411
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1213
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1173
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      328
      955
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      938
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      782
    Aihe