PAASTO

pikalaihdutus

hei!
Olisin kiinnostunut tietämään lähteekö paastotessa todellakin aluksi viisi kiloa painosta pois iikon aikana? Tiedän että se on vain nestetä, mutta tarkoitus olisi olla timmissä kunnossa vaan erään juhlan yli ja olen kiinnostunut lähteekö kiloja tosiaan noin paljon?
Voiko myös normaalipainoiselta lähteä viisikin kiloa vai vain ylipainoiselta. Olen itse 58/168 eli normaaleissa mitoissa, tarkoitus olisi vaan mahtua vanhaan mekkoon ja sitten palata näihin mittoihin syömisen normalisoituessa. Joten miten saada esim. se neljä kiloa pois viikon sisään? Auttaako paasto?
Kiitos paljon tiedoista!

7

1045

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikka viikossa vaa'an näyttämä alenisi 5 kiloa, et ole paljoakaan vielä laihtunut. Eli vyötärö ja reidet eivät ole ehtineet mihinkään ohentua.

      5 kiloa sisältää pääasiassa suolesi ja rakkosi sisällön, eikä auta kovin paljon. Olisit aloittanut 4 viikkoa sitten tasaisen tappavalla kilo viikossa -tahdilla, niin olisi läskiä ja siten myös senttejä poissa.

      Master Eq

      • pikalaihdutus

        Entä jos yhdistän paaston kovaan likuntaan esim. reippaaseen kävelyyn ja aerobicciin? Jos vaaka näyttää viisi kiloa vähemmän kaipa edes yksi sentti on poissa...? :) toiveikkaana vielä yritän pysyä... ja oikeastaan minullá on 10 päivää aikaa eli vähän päälle viikko...


      • ... jään odottamaan...
        pikalaihdutus kirjoitti:

        Entä jos yhdistän paaston kovaan likuntaan esim. reippaaseen kävelyyn ja aerobicciin? Jos vaaka näyttää viisi kiloa vähemmän kaipa edes yksi sentti on poissa...? :) toiveikkaana vielä yritän pysyä... ja oikeastaan minullá on 10 päivää aikaa eli vähän päälle viikko...

        ...kun kerrot mitä kuuluu kun on paastolla ja lisää liikuntaa!

        Oikeesti paasto pudottaa pois nesteet ja ylimääräisen kuonan sisältäsi, joten voi hyvin olla tuo viisi kiloakin viikossa. Tottakai kun vatsasi on tyhjempi saat imaistua sitä enemmän sisään, eli saatat mahtua juhlamekkoosi. Mutta olisiko sinun kiva olla paastotessa juhlissa, kun niihin yleensä liittyy tarjoilua? Et voi aloittaa syömistä millään raskailla karjalanpiirakoilla tai muilla, vaan pikkuhiljaa laskeutua velleillä takaisin syövien pariin.

        Paastotessa et todella jaksa tehdä mitään ylimääräistä, varsinkin toisen ja kolmannen päivän olo on niin vetämätön, ettei jaksa välttämätöntäkään, joten älä suunnittele liikuntakuuria paaston ajaksi.

        Pääset helpommalla kun ostat uuden mekon. Paastoa suosittelen joka tapauksessa, se on erittäin terveellistä kaikinpuolin, kunhan se toteutetaan oikein.


      • pikalaihduttaja
        ... jään odottamaan... kirjoitti:

        ...kun kerrot mitä kuuluu kun on paastolla ja lisää liikuntaa!

        Oikeesti paasto pudottaa pois nesteet ja ylimääräisen kuonan sisältäsi, joten voi hyvin olla tuo viisi kiloakin viikossa. Tottakai kun vatsasi on tyhjempi saat imaistua sitä enemmän sisään, eli saatat mahtua juhlamekkoosi. Mutta olisiko sinun kiva olla paastotessa juhlissa, kun niihin yleensä liittyy tarjoilua? Et voi aloittaa syömistä millään raskailla karjalanpiirakoilla tai muilla, vaan pikkuhiljaa laskeutua velleillä takaisin syövien pariin.

        Paastotessa et todella jaksa tehdä mitään ylimääräistä, varsinkin toisen ja kolmannen päivän olo on niin vetämätön, ettei jaksa välttämätöntäkään, joten älä suunnittele liikuntakuuria paaston ajaksi.

        Pääset helpommalla kun ostat uuden mekon. Paastoa suosittelen joka tapauksessa, se on erittäin terveellistä kaikinpuolin, kunhan se toteutetaan oikein.

        aattelin tuota lentoemodieettiä kokeilla, kun siinä kuitenkin saa edes jotain ravintoa ja tulokset ilmeisesti olleet muillakin hyviä...
        Paastokin aion kokeilla, mutta olet oikeassa se on parempi kokeilla silloin kun ei ole juhlia tulossa, koska haluan juhlissa nauttia ainakin alkoholia, mikä ei paaston jälkeen taida olla hyvä idea. Mekon kiinnimeneminen ei ole paljosta kiinni, että kaksi kiloakin saattaa riittää...:)
        Mutta kiitos paljon kaikille neuvoista, sitten kun paastoa kokeilen ilmoitan miten edistyy... Vielä sellainen kysymys että onko suolentyhjennys pakollinen paastossa ja jos sitä ei tee onko aineenvaihdunnan kanssa ongelmia paaston jälkeen(esim ummetusta)?


    • ei laihduta

      viikossa saat noin 3-4 kiloa nestettä pois, mutta et laihdu. ja kun nesteet lähtee niin oletko ajatellut millainen tyhjä löllö makkara jää vartalolle tyhjää koska nahka ei pysty supistumaan viikossa mihinkään. kesämekkoon kyllä varmasti sovit mutta entä se löysä, onko se kivan näköinen. itse paastosin tässä 9pv ja alku asetelma oli 160/58 paino paaston jälkeen 55ja huomaa joka päivä suolistohuuhtelu, kahtena ekapäivänä glaupersuola eli tosi tyhjäksi tulin. vain biottanmehuja veteen sekoitettuna, omenaviinietikkaa nesteen poistoon aamuisin ja suolasena kasvisliemi ja vettä. kyllä sinä tosi rankasti liikkua voit, niin minäkin tein. mutta se tyhjä parinkilon vatsavekki jäi vain, vaikka kävin uimassa 3kertaa, puntilla 3 kertaa ratsastamassa 2 kertaa eli normaalit viikko treenit ja tein kevät siivoukset ja kevät pihahommat. joten puhtia oli ja hyvin jaksoin. mutta sen jälkeen olenkin ollut aivan puhki.

    • ..............................

      ...siinä taas on vaarana, ettet todennäköisesti jaksa liikkua noin paljon. Paaston aikanahan ei suositella kovin raskasta liikuntaa muutenkaan.

      Jos haluat jotain pikadieettiä kokeilla niin suosittelen sulle lentoemäntädieettiä. Itsellä ainakin toimi ja 4kg lähti nopeasti (olen 171cm/60kg) :)

      Tässä linkki:
      http://www.mainio.net/article.asp?path=1;1132;1136;41242;41243;41244;32924

    • kiisseli

      mukavaa jos vois oikeesti laihtua 10 päivässä, mut se nahka ei vaan muutu mihinkään. oletko muuten ajatellut millaisen karhun palveluksen itsellesi teet (anteeksi kun saarnaan, mutta jos et vielä tiennyt) että paaston aikana elimistö alkaa syödä lihaksiasi joten läskin osuus vartalossasi kasvaa. sitäkö haluat? haluat varmaan myös että kun lihakset vähenevät niin myös perunkulutuksesi vähenee eli toisin sanoen jatkossa saat syödä vähemmän ettet lihoisi.. kehotan miettimään näitä ennen kuin aloitat, se on hetken autuus vain. minä itse pidän lihaksia niin arvokkaana kudoksena etten tekisi mitään mikä tuhoaisi niitä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      78
      1280
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      985
    3. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      919
    4. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      71
      847
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      811
    6. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      151
      764
    7. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      40
      742
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      68
      741
    9. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      739
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      687
    11. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      121
      615
    12. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      608
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      601
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      565
    15. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      185
      538
    16. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      528
    17. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      95
      520
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      123
      520
    19. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      510
    20. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      476
    Aihe