Mitä mieltä ootte opiskelijoiten romanssista samassa koulussa tai oppilaitoksessa esim yliopistossa.
Opiskelijat...
Mie
61462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Romanssit on syntiä!
Opiskelijoiden romanssit kouluissa on aivan eri asia kuin työntekijän romanssit työpaikalla. Katsos "oikeassa työelämässä" joku "oikeesti" maksaa viulut ihmissuhdekokeiluista tai toilailuista.
Onhan se vähän eri asia mutta kun aina vedotaan siihen että työpaikka on työn tekoa varten niin eikö koulu ole koulunkäyntiä eikä heilastelua varten. Työelämässä tulee rahallista tappiota, mutat mitä tulee opiskelusta jos keskittyykin vaan heilasteluun? Mielestäni opiskelijaromanssit on yhtä väärin tai oikein kuin työpaikkaromanssitkin.
Et voi olla tosissas? ootko ikinä vielä ollu töissä? Jatka opiskelua ny rauhas ja kattele ny ekaksi työssäoppimisjaksolla miltä se hommien paiskominen tuntuu (ilman opea ja tutoreita ja oppikirjoja), se on pikkusen erilaista käytännös kun teoriassa.
Eläpä ruppee viisastelemaan, 8 vuotta töissä on tullut jo oltua. Ja miksen olis tosissani? Yliopistoon tai muuhun oppilaitokseen mennään opiskelemaan. Mikä kutupaikka se on sen paremmin kun työpaikkakaa?
Niin, mulla on ainakin koko viime vuoden menny pitkälti sen takii kurssit rimaa hipoen läpi, että rakastuin kurssitoveriini. Helpommin sujuis hommat jos olis pitäny tunteet kylminä.
Jos tunteet päästää valloilleen niitä voi olla vaikea sammuttaa. Mutta oikeasti, olisin voinnu pitää huolta etten rakastu ystävääni päätä pahkaa! Ja sit just ku ollaan vaan ystävii.
Toisaalta se oikea löytyy usein opiskelija piireistä, mutta työaika pitäisi pyhittää opiskelulle, niinkuin työaika työlle. Parempi olisi jos se olis vähän kaukaisempi opiskelijakaveri, vaikka lukis eri alaa niin istu nökötettäis joka paikas yhtä aikaa. Eihän sittä tuu mitään!
Vituttaa kun en saa itsestäni niskaotetta tän asian kanssa. lukios sain tosi hyviä arvosanoja, mutta enpä keskittynytkään heilastamiseen.Ja pärjääminen tuo myös onnea.
Oli virkistävää lukea ajatus siitä että rakastuminen koulussa olis väärin, minä olen aina pitänyt rakautta niin pyhänä. Mutta eihan se oikein oo ettei tee kunnolla töitä tutkintonsa eteen ja saavuta pätevyyttä joka kuuluisi,tyhmän haihattelun vuoksi.
Siis työpaikka romanssit teräshermoille, mutta kyllä kai ihmiset yleensä rakastuessaan on ainaki alkuun aika taulut tyhjinä.
Saa kommentoida. Pliis.
"Tee työsi täydesä sydämmestäsi.
Leiki kun leikin aika.
Vuodata kyyneleesi.
Nauti naurustasi.
Nyt on elämäsi paras hetki."