Pitkäaikainen unelma suomen takaisin saamisesta on kohta vihdoin totta! Moni luuli 2015-2020, että tämä maa on menetetty ja menee alas viemäristä, siksi tuntuu niin huikeelta että taisteltiin tää maa takas!!
Viikon päästä otetaan suomi takaisin!
28
62
Vastaukset
- Anonyymi
Jesh, kelasin ite mennä kansanjuhla takaisin suamisen kunniaksi torille
- Anonyymi
No kerro nyt miten tämä "menetys" on näkynyt? Mitä sellaista et saa tehdä mitä sait tehdä Kekkosen aikana? Plus Suomessa on ollut pakolaisia aina 1980-luvun venepakolaisista lähtien.
Kuinka paljon sinun palkkasi / tulosi ovat pienetyneet tuona aikana? Minun ja kaikkien muiden ahkerasti töitä tehneiden tulotaso on ainakin koko ajan noussut. Ynnä verotus on myös laskenut.- Anonyymi
Venepakolaiset joita tuli 80 luvulla on aasialaisia jotka on integroituneet Suomeen hyvin.
- Anonyymi
Mistä takaisin? Jospa kuitenkin äänestää rätkäytettäisiin perussuomalaiset takaisin sinne, mistä tulivatkin. Alle 10 %-yksikön puolueeksi.
- Anonyymi
Alle 5% olisi parempi. Meidän pitäjän persut ovat sellaista sakkia, että suljettu laitos olisi heille parempi paikka kun valtuusto. Osa on kyllä suljetussa istunutkin aiemmin.
- Anonyymi
Nojoo nyt on vaskulit on onnellisia, sahasivat oman oksansa,tämä muistetaan.
ITALIA: EU:n Elpymispaketti on Pysyvä Ratkaisu, EI Kertaluonteinen
https://youtu.be/bNZyOQAvP4A- Anonyymi
Niin minä nyt kysyn uudestaan että miten tämä "menetys" on näkynyt? Mitä sellaista et saa tehdä mitä sait tehdä Kekkosen aikana? Plus Suomessa on ollut pakolaisia aina 1980-luvun venepakolaisista lähtien.
Kuinka paljon sinun palkkasi / tulosi ovat pienetyneet tuona aikana? Minun ja kaikkien muiden ahkerasti töitä tehneiden tulotaso on ainakin koko ajan noussut. Ynnä verotus on myös laskenut. Miten sinulle on käynyt? Vai etkö ole töissä?
- Anonyymi
Voe kaaheeta.
Valta Kuuluu Kansalle OSA IV - viimeinen päivä?
https://youtu.be/qV8XSwu-N44 Suomi ei ole koskaan ollut persuilla, joten teoriassa voitte kyllä kaapata sen mutta ette saada ”takaisin”.
- Anonyymi
demokratiassa voi aina äänestää, jos ei ole tyytyväinen, nyt on persujen vuoro näyttää kykynsä.
- Anonyymi
Vasureiden kanssa on turhaa jaaritella, punaisella neulalla rokotetut piraattikomut seuraavat aatetta ja johtajaansa sokeina vaikka suohon.
- Anonyymi
äänet ratkaisee itse kävin eilen äänestämässä .
- Anonyymi
Koomapuhetta, punikkijohtaja Marin puhuu pää nykien kuin viisivuotias, johtaja ja fanit samalla tasolla.
- Anonyymi
Niin, Suomi takaisin rattijuoppojen ja raiskaajien avulla! Mitä luulette tuollaisten käsissä Suomesta tulevan? Ja niiden lukutaidottomia öyhöttäjien, joita vilisee persuissa?
- Anonyymi
Persut ovat näköjään jo Suomenkin hukanneet. Lisäksi on aloittajalla suomen kielikin kateissa, kun ei edes osaa Suomen nimeä oikein kirjoittaa.
Onneksi on järki-ihmisillä kaikki tallella.- Anonyymi
Nimeätkö nämä mainitsemasi "järki-ihmiset". Kiitos etukäteen.
- Anonyymi
Mitä Suomi on menettänyt?
- suvereniteetin. Tilanne on samankaltainen kuin Venäjän vallan alaisena oleminen.
- itsenäisen pärjäämisen. Integraation lieveilmiöt - satojen miljardien tappiot
- kansan yhtenäisyyden. Nykyään ollaan lokeroituneita ja riidellään keskenämme
- menestyksen. Kehitys pysähtyi integraatioon.
- maailman parhaan oppijärjestelmän.
- politiikassa synergian ja konsensuksen. Tilalla ideologinen eristyminen, sekä epäterve kilpailu
- oman valuutan
- kansallisidentiteetin. Suomalaisuus -> eeuulaisuus
- lasten turvallisuuden
- yhteiskuntarauhan
Kuka tämän takana on?
- EU-mieliset
- hillotolppapoliitikot
- maineen perässä juoksevat
- mukasuvaitsevaiset
- vasemmistolaiset
Äänestä Suomi takaisin. "Mihin?" kysyvät änkyrät. Vastaus: ei mihin, vaan mistä. Eli haittapoliitikoiden aiheuttamista ongelmista, haittaideologioiden likaisesta itsevaltiudesta, paskasuosta, velkahelvetistä, epädemokratiasta, valheiden verkosta... - Anonyymi
Koska Suomi on ollut kuntapoliittisesri persujen? Persut on perustettu 1995.
- Anonyymi
SDP on perustettu 1918, ja vittu Venäjällä.
- Anonyymi
Mätädemut ja kommunismi ihanteena.
- Anonyymi
Persut komppaa kokoomusta ja päinvastoin.
Haluavat ajaa sopimusten heikennyksiä työntekijöille. Kiky 1.2 on jo kehitteillä.
Muistakaa nyt mikä puolue oli edellisessä hallituksessa potkimassa duunareita päähän.
Ja jälleen sama meno Halla-aholla.
Ei jatkoon... - Anonyymi
Mistä takaisin?
- Anonyymi
Jokainen voisi keskittyä ottamaan oman kuntansa takaisin, koska kyseessä on kuntavaalit.
- Anonyymi
Niinno kyllähen se persujen hallituskausi vakava paikka oli, mutta siitä selvittiin.
- Anonyymi
"Venepakolaiset joita tuli 80 luvulla on aasialaisia jotka on integroituneet Suomeen hyvin"
Setälläni oli vietnamilainen venepakolainen nainen, kehuikovasti mitenhyvä oli soutamaan verkko kalastuksessa. - Anonyymi
Pandemiasta palautetta koko eduskunnalle - Ano Turtiainen
https://youtu.be/UcihNTjMNkY
Ano sisäministeriksi. - Anonyymi
Nouseeko persut viemäristä ylös vai ?
- Anonyymi
Okei, me persut ollaan keskimääräisesti enemmän rattijuoppoja ja raiskaajia mutta sentään isämmaallisia sellaisia, tehkää perässä suvakit!
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki712752Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from752318Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276752168Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä22055Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen51454Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue101429- 781142
- 691057
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81050No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘117996