Ovatko naiset oikeasti avuttomia?

Anonyymi

Aika monta kertaa minulta (mies) on pyydetty naispuolisen ihmisen taholta apua kaikenlaiseen pikkuremppaan. Esim. viimeksi tänään naapurirapun yh. äiti soitti ovikelloa ja pyysi josko voisin tulla katsomaan miksi hänellä ovenkahvan "pelti" helisee. Ok. autoin toki. Ruuvi löystynyt. Pari kierrosta ruuvimeisselillä ja homma tehty. Ei helise enää. Olen säätänyt fillareitten satulaa, kiristänyt pesualtaan lemppuavaa hanaa, vaihtanut loisteputkia, voidellut kitiseviä saranoita, kantanut "tosi painavia" tavaroita varastoon, vaihtanut renkaita ja lisäillyt moottoriöljyä, kertonut että missä se vika on kun pissapojasta ei ruiskuakaan mitään. Perkele. Jokainen osaa ko. juttuja tehdä jos vaan on viitseliäisyyttä, vaan onhan se niin mukava pyytää mieheltä apua kun " Enhän minä naisena noista mitään ymmärrä". Varmasti ymmärrät, mutta et vaan viitsi, koska meitä avuliaita miehiä aina löytyy.

12

65

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olet liian kiltti.

      Naapurissamme asui joskus perhe, jossa isäntä itse oli yhtä avuton. Olivat apua pyytämässä milloin mihinkin hommaan. Kerrankin naapurin rouva haki meidän isännän uutta sänkyä heille kokoamaan.

    • Anonyymi

      Oletko mies joka ei osannut sanoa EI?

      • Anonyymi

        Minä osasin kun huomasin alkuvaiheessa jo että ruuvit hänellä löysät on ja edelleen ovat 😂👌😂


    • Anonyymi

      Sen verran vanhanaikainen voi olla, että odottaa miehen osaavan laittaa lampun kattoon ynnämuuta, enemmän tuntuu tuo avuliaisuus olevan katoava kansanperinne. Minä ainakin olen rehellisesti avuton kun ei ne kerran vaivaudu opettamaan, että miten ne hommat tehdään.

    • Anonyymi

      Ovat avuttomia, mut harvemmin nykyään savuttomia? Huonompi juttu.

      • Anonyymi

        No voi ei.


    • Anonyymi

      Kiva juttu, että olet auttanut ja toivottavasti myös neuvonut, miten niitä pikkukorjauksia tehdään. Kiitos.

      • Anonyymi

        Niinpä, kun ei ne neuvo.


    • Anonyymi

      Ei tullut mieleen että munaa se oli oikeesti vailla

    • Anonyymi

      Kaipa sitä ollaan. Ei kyllä tullut sinkkuna mieleen mennä naapurin miehiltä apua kysymään. Mutta isälle tuli aina soitettua miten tämä tehdään. Nykyisin vaikka on oma mies saatan kysyä ennemmin isältä.

    • Tässäkin se on yksilökohtaista. Jotkut eivät osaa vaihtaa edes polttimoa kattolamppuun, mutta toisilta taas sujuu jopa täyspäisesti isommatkin rempat.

      Pääosin pyrin itse ensin yrittämään, ja sitten vasta soitan isäni apuun, jos ei asia yrityksestä huolimatta onnistu. Harvemmin isää tarvii pyytää apuun, kun suurimman osan fixauksista osaan itse hoitaa. Lähinnä ne hommat on parin kattolampun, joihin en itse yletä, polttimon vaihtoa, ja fyysistä voimaa vaativia juttuja. Itse pääosin kokoan tai puran omat huonekalut, vaihdan suurimman osan asunnon polttimoista, osaan vaihtaa sulakkeen jne. Ehkä siksi mulla ei ole täysin peukalo keskellä kämmentä, koska olen seurannut pienestä pitäen isäni tekemisiä, ja opetellut sitä mukaa itse tekemään. Olisin varmaan tapetoinnutkin muutama vuosi sitten oman makkarini, jos selkäni olisi sitä hommaa kestänyt.

    • Anonyymi

      Naisten pikkuremppataidot ovat nykyään erittäin puutteelliset. Olen ihmetellyt samaa. Hyvä kun osaavat tankata oikeanlaista bensaa automaatilta kysymättä että dieseliähän se tais ollakin.
      Eräs daami ei ole saanut tankata perheen autoa vuosiin, ei kyllä haluakaan miehen sanaryöpytyksen jälkeen.
      Nainen on juuri niin avuton, ettei oo mitään rajaa, niin halutessaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      87
      1873
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      164
      1352
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      68
      1161
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      66
      1017
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      941
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      87
      862
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      129
      855
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      836
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      827
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe