Korona rokotteista

Anonyymi

HUS:n teho-osastolla lähes kaikki [corona potilaat] ovat rokottamattomia, kertoo HUSin ylilääkäri ja on asiasta huolissaan, mutta ei ole huolissaan siitä että jokin osa siellä teho-osastoilla coronan takia olevista potilaista siis on ollut rokotettuja ja silti Corona onnistuu viemään heidät potilaiksi teho-osastolle.

Mikä tarkoittaa että ainakin osalle ihmistä noista rokotteista ei ole mitään hyötyä. Ja ehkä olisi syytä tutkia että miksi ei ole. On nimittäin myös jonninmoinen riski ottaa ne rokotteet, joten olisi syytä tietää jo etukäteen omaako sen jonkin piirteen vaikkapa geeneissään jonka takia rokotus ei välttämättä tehoa.

On myös kerrottu että ainakin ulkomailla on tapauksia että on ihmisiä jotka ovat jo sairastaneet lieväoireisen coronan ja jotka sitten paranemisen jälkeen on rokotettu coronaa vastaan on silti sairastunut toistamiseen coronaan.

Olisi hyvä tietää että yleensä miksi, ja minkä valmistajan rokotteita on heihin käytetty? Vai onko niin että on ihan sama minkä valmistajan rokotteella pistetään se että sairastuuko uudestaan vaiko ei on joka tapauksessa pelkästään tuurista kiinni.

Josta seuraa että erääseen kyläkauppaan ei lieväoireisen koronan sairastaneen ainakaan kannata mennä käymään.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ketä ikävöit?

        Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
        Ikävä
        118
        2387
      2. Juniorivalmennus Jokereissa..

        Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
        Nuorten jääkiekko
        31
        1494
      3. Ammuskelua taas

        Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
        Kokkola
        20
        1458
      4. Et saa mua ikinä

        Oma vikasi. Naiselta.
        Ikävä
        129
        1438
      5. Päivämääriä

        Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
        Ikävä
        68
        1253
      6. Introverttinä osastolla

        Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
        340
        1104
      7. Toivotko, että

        hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
        Ikävä
        89
        1005
      8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

        Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
        Ikävä
        56
        964
      9. 122
        831
      10. VIELÄKIN NAURATTAA

        Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
        Ikävä
        82
        806
      Aihe