Tarviisin apua! Haluisin opetella soittaa pianoo iha yksinkertasilla nuoteilla mut mulla on ongelma: en tiiä mikä on a-molli,d-duuri jne.. c-mollista tiiän et se on a,c ja e mut mites loput??
Auttakaa!
pimputtelija(ko?)
2216
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Yes=Pimputtelija
Kokeile ihan huvikses laittaa siinä c-mollissa e:n tilalle es, siis se mustakosketin sen valkoisen e:n vieressä vasemmalla. Ja kokeile a:n tilalle g:tä. Yksi valkoinen vasemmalle.:) Jos biisi kuulostaa mielestäsi näin paremmalta kannattaa mennä soittotunnille. Jos et huomaa eroa...jatka vain samaan malliin ja onnea matkaan sekä naapureille;)
www.uta.fi/mute, sieltä elementit:harmonia, siellä löytyy ainaki kolmisoinnut, soinnut eri sävellajeissa... tai materiaali:soinnut... ja aina kannattaa kysyä kirjastosta tai musiikkiliikkeestä, löytyykö sellasia musiikinkirjoja missä kerrotaan soinnuista! toivottavasti oli tästä ees vähän apua..=)