Metsiä ei saisi ilman EU:n lupaa hakata, ei sellua tai vaneria tehdä. Turpeen käytön jo taisi kieltää. (siis suomalaisten soiden käytön) Toki ulkomailta saataisiin sitä vapaasti tuoda maahamme, jos lattiakanalat sitä niin kipeästi nyt tarvitsevat. (siirtymä ajan)
Puun polttaminen tulee seuraavaksi kiellon alle, ei edes ns. jätepuuta saa käyttää, eli risusavotan jätteet jätettävä metsiin; takaa luonnon monimuotoisuuden säilyttämisen. Mäntypistiäiset kiittää muut tuholaiset.
On se ihme ettei tuosta liittovaltion alusta päästetä irti, eihän siitä ole kuin haittaa meille. Odottakaas kun EU:ssa päästetään verottamaan, meitä malli kansalaisiaan.
Toiset valtiot helpottavat verotustaan, elpyyttääkseen valtionsa taloudellista tilaa.
Täällä sitä verotusta kiristetään, jotta rahat riittäisi laiskojen eteläisten valtioiden rahoitukseen.
Menkää äänestämään, mutt älkää äänestäkö hallituspuolueita... tai Kokoomusta; sillä heidän edudtajiensa pitää pidättäytyä äänestämästä EU:ta vastaan.
Varsinainen kaksnaamainen kettu on Orpon Petturi.
Voi tsiisus, nyt EU aikoo säätää lain, minkä mukaan Suomenkin on jatkossa elettävä!
3
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Hit ler sai tahtonsa läpi viel kuolemansa jälkeenkin. Kyllä eu-maat on tyhmiä!
- Anonyymi
Ei tämä EU ole natsismia vaan kommunismia ;)
Ennemminki Stalinin perintöä tässä jatketaan.
- Anonyymi
Turpeen käytöstä luovutaan koska:
"Turpeen energiakäyttö aiheuttaa ilmastovaikutuksia, kuten kaikkien muidenkin polttoaineiden käyttö. Turvetta poltettaessa vapautuu hiilidioksidia 106,0 grammaa jokaista poltettua megajoulea (MJ) kohti. Se on enemmän kuin esimerkiksi maakaasun (56,1 g) tai raskaan polttoöljyn (77,4 g) poltto aiheuttaa ja määrä on jopa vähän enemmän kuin syntyy kivihiiltä poltettaessa (94,6 g)."
Metsien hakkuista/käytöstä:
"Kevättalvella 68 suomalaista alan tutkijaa julkaisi yhdessä kannanoton Suomen metsien käyttösuunnitelmista. Tutkijat esittivät vakavan varoituksen siitä, että toteutuessaan hakkuiden ja puunkäytön lisääminen heikentää luonnon monimuotoisuutta ja kiihdyttää ilmastonmuutosta."
Suomalaiset alan tutkijat siis sanoivat.
Suomen lisäksi paljon metsää on ainakin Saksassa, Ranskassa, Ruotsissa joten älähän hikeenny nyt EUsta. Muissakin maissa on metsää ja ilmastonmuutoshaasteensa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä19611801- 298194
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586216Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1715146- 434902
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai474480Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1164383- 1183865
- 813353
- 511877