Onko tutkittu, paljonko koira lisää ympäristön kuormitusta elinaikanaan? Olen seurannut yhden koiran elämää tästä läheltä ja miettinyt, että jo pelkästään koiran aiheuttama muovijätteen määrä on valtava.
Lemmikit eivät ole ihmisille mitenkään välttämättömiä, mutta auto on suurimmalle osalle välttämättömyys. En ymmärrä sitä, että autoilua pyritään suitsimaan ja verottamaan kaikin keinoin, mutta samaan aikaan koirien pitoon suhtaudutaan suurella myötätunnolla.
Lemmikit eivät ole ihmisille mitenkään välttämättömiä, mutta auto on suurimmalle osalle välttämättömyys. En ymmärrä sitä, että autoilua pyritään suitsimaan ja verottamaan kaikin keinoin, mutta samaan aikaan koirien pitoon suhtaudutaan suurella myötätunnolla.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Tämä taas on niitä tabuja, joista on turha viritellä keskustelua.
Ei+lainkaan+turhaa.+
Vihreät+ovat+valmiit+kieltämään+lihan+ihmisravintona+ja+syöttämään+meille+toukkia.
Koiralle+ja+kissalle+tarjotaan+raakaruokaa,+kaikenlaisia+ja+lihavalmisteita,+tuo+lemmikin+lihako+ei+tuota+hiilidiosiidi+tassunjälkiä.
Mainoksista+tulee+mielee+vaikka+Sheba+kissan+lihagurmee+tai+Latsi+kissa.
Vaikkapa+kissanruoka+on+pakattu+pieniin+peltipurkkeihi+joita+kuljetetaan+ympäri+maailman.
Laivan+savupiiput+työntävät+mustaa+savua+hiletessaan+kissan+ja+koiranruokapurkkeja
Koira+tarvitsee+1-2+%+painostaan+lihaa+päivässä.
Keskikokoinen+koira+syö+siis+lihaa+yhtapaljon+kuin+keskiverto+Suomalainen
Paljon+enemmän+rakit+syö,+nehän+ovat+hukkaputkia.+Iso+rakki+syö+monta+kiloa+lihaa+päisässä,+keskiverto+ihminen+syö+jotain+100g+muutaman+kerran+viikossa.+Iso+rakki+saastuttaa+enemmän+uin+iso+bensamaasturi+eli+haittaverot+pitäisi+olla+samat+kuin+autoille.+Monilla+on+vähintään+2+rakkia+kuten+Ruotsin+hullureetalla,+joillakin+jopa+5+tai+enemmän,+täysin+järjetöntä+touhua.+
Autolla+kuskaavat+metsään+hakemaan+sieltä+punkkeja+kaupunkiin,+saatuttavat+vesistöt+kusillaan+ja+paskoillaan,+paskojen+homeitiöt+aiheuttaa+keuhkokuumetta,+tuorelihoista+40%+saatunut+MRSA.bakteerista+ja+rakit+levittää+sitä,+suussa+monia+muitakin+tappavia+bakteereja,+lisäksi+loiset+,+80+000+puremaa+vuosittain,+meluhaitat+räkyttämisestä,+tuhoavat+asunnot+jne+jne.
Ongelman muodostavat nimen omaan ns. kaupunkilaiskoirat. Nämä ihmisen jalostamalla mieleisikseen muokkaamat koirarauniot, joille syötetään teollisesti valmistettua koiranruokaa ja joiden jätöksetkin pakataan muovipusseihin.
Koirilla ja kissoilla on monelle ihmiselle tärkeä mielenterveyttä ja liikuntaa ylläpitävä merkitys. Yksinäisyys on lisääntynyt ja monelle vanhukselle ainoa ystävä on lemmikki jota hoivatessaan tuntee vielä itsensä tärkeäksi jollekin elolliselle,
Varmaan joillekin. Toisaalta suurin osa koiran taluttajista lähinnä seisoskelee jonkun kus-tolpan äärellä. Aika kaukana liikunnasta se on.
Jos koirien määrä korreloi mielenterveysongelmien kanssa, niin on meillä paljon pahoinvointia. Varmaan jatkuvasti kiristyvä verotus ahdistaa... ja joitakin ilmasto...
Minulla on yli 80 vuoden omakohtainen kokemus ilmastosta ja sen muutoksista. Mikään näistä vuosista ei ole ollut edellistensä kaltainen. Tyhjiksi jääneille tiloille ja hoitamattomille piha-alueille on luonto vallannut niillä alueilla menestyvän kasvuston. Omalla entisellä kotitilallani on puusto nyt 30 vuoden asumattomuuden ja hoitamattomuuden jälkeen kasvattanut sillä alueella menestyvimmän puulajiston.
Minulla on ollut koko aikuisikäni koiria lemmikkeinä. Yksin asuvana niistä on ollut seuraa ja turvaa. Lenkille on ollut turvallista lähteä iltaisinkin työpäivän jälkeen kun ilta on hämärtynyt ja aamuisin ennen töihin menoa kunnon kävelylenkki koiran kanssa on pitänyt kropankin hyvässä kunnossa vielä nyt eläkeläisenäkin. Mielenterveysongelmilta olen onneksi säästynyt kun on huolehdittavana koirakaveri, jota uskollisempaa ja emäntänsä eteen kaikkensa tekevää ei ole. Nykyinen koirani on suursnautseri narttu.
Ilmasto ei minua ahdista, jos joku asia ahdistaa, niin suvaitsemattomat ihmiset, jotka kertovat kuinka toisten pitäisi elämänsä elää.
Kiitos hyvästä viestistä. Yksin asuvalle koira on varmasti tarpeen, niin kuin kirjoitat. Mutta jos miettii vähänkään sen ympäristölle aiheuttamaa kuormaa, niin kyllä se monille on yksi turhake muiden seassa.
Eli huono asia, rakkien sijaan pitäisi hankkia ihmisystäviä, nuoretkaan ei onneksi lisäänny rakkiensa kanssa, vaikka kovasti yrittävät.
Ei näytä todellakaan auttavan rakit rakkihulluja kun laskevat puremaan muita ihmisiä ja eläimiä, pitäisi kieltää tai laittaa isot haittaverot ja isot rangaostukset jokaisesta puremasta, tappamisesta murhatuomio omistajalle.
Onahn se tutkittu että rakki aiheuttaa ilmastopäästöjä keskimäärin ison maasturin verran, isot enemmn, pienet vähemmän. Aivan järjetöntä että Ruotsin reetallakin kaksi isoa rakkia, silti paasaa toisille ja autoista maksetaan isot haittaverot, rakeista ei mitään vaikka ovat hyödyttömiä. Pitäisikin laittaa rakeille nykyiset autojen verot ja autoissa puolittaa.
Pitäisikin laittaa ihmisen lisääntymiselle (väestöräjähdys) isot verot tai lisääntyminen kokonaan
luvanvaraiseksi, kaikki muut ongelmat hoituisivat sitten ihan itsestään.
Kyllä
Kyllä
Lemmikeille syötetään teollisesti tuotettua ruokaa ja niillä alkaa olla vakavia samoja sairauksia kuin ihmisillä.
Mutta kukaan ei mieti syy-yhteyttä.
Kehitetään vain tuottoisampaa lääketeollisuutta eläimillekin.
Jotkut laittaa kissaan enemmän rahaa kuin köyhällä ihmisellä on ruokaan tai mihinkään elämiseen.
Tuleekohan yhteiskunnille tuhotuomio tästä koska Tuomari kysyy viimeisellä tuomiolla "miten autoit köyhiä vähäosaisia?"
Hän ei kysy "miten autoit kissoja?"
Kalifornian rannikolle nousee uutisten mukaan köyhien ihmisten telttakylä. Eivät enää edes tunne nälkää kun ovat niin kauan olleet syömättä ja laihoja.
Vieressä miljonäärien asuntoja.
Tuleekohan kaliforniaaan sellainen maanjäristys, että miljoona-asunnot sortuu ja jäljelle jää vain köyhien telttaleiri?
Puhumattakaan rakeista, syövät 10-100x enemmän kuin kotikissa jotka maalla pyydystävät myös hiiriä. Onhan esim USA:ssa tiikereitäkin lemmikkeinä, pitäisi kieltää kaikki lemmikkieläimet ja etenkin villieläimet lemmikkeinä.
Koiran pidon voisi hyväksyä jos ne syötäisiin vanhana.
Kyllä
Parempi pentuna tai heti kun täysikasvunen ettei ehdi saastuttaa niin paljoa.
Voitaisiinhan tehdä sellainen että jokainen saa tietyn määrän tuottaa päästöjä vuodessa ja jokainen voi sitten itse päättää sen rajan sisällä mitä pitää tärkeämpänä esim syökö lihaa ja asuuko pienessä kerrostalossa koiran kanssa hyvien julkisten kulkuyhteyksien lähellä vai maaseudulla omakotitalossa auton kanssa syöden kasvisruokaa?
Kyllä. Rakki tai auto
Auto ja lihaa tai rakki ja vain sille lihaa ja haittamaksut samat kuin autoille.
Kaikelle saaateelle eli miehelle, perseensä hedelmälle ja koiralleen pitäisi laittaa kova hinta
Koira hommataan jos halutaan päteä jolkekin. Tai kiusata naapureita.
Moni tekee perseen hedelmiä samasta syystä
Joo. Lastenteossakaan ei juuri ajatella paljonko se tuleva sinappihousu tulee maapalloa rasittamaan.
Niinpä, jos tietäisi että lapsesta tulee rakkihullu, pitäisi ehdottomasti abortoida.
Hyvä aloitus ja hyvä pointti. Sitten samat kaverit ”viherhilluu” ja suojellaan muka luontoa vaikka osallistuvat itse ympäristön turmelluun. Asiallinen aloitus.
Vihreät ovat aina vaatimassa tekoja muilta, mutta eivät ole valmiita luopumaan omista paheistaan. Ihan niin kuin se edellisenkin uskonnon pappi saarnassaan - Älkää tehkö niin kuin minä, vaan niin kuin minä kehotan...
Miksi autisti reetta ei luovu kahdesta isosta rakistaan, vaatii vaan muita luopumaan välttämättömistä autoista.
Koirat kovalle verotukselle vaan.
1000-3000€/vuosi koon mukana olisi sopiva ja pakolliset vakuutukset tietysti puremien varalle. Kuonokoppa tietysti pakolliseksi.
Kaikkein hulluinta on "pelastettujen" koirien rahtaaminen maailman ääristä. Tuottavat töitä eläinlääkäreille, sillä löytökoirissa on usein tauteja, joiden hoitaminen on vaikeaa ja on suuri vaara niiden leviämisestä muihin koiriin.