Siskoni käytös ärsyttää

Anonyymi

Siskoni kävi miehensä kanssa eilen. Tai siis minä painotin että tulette isän seuraksi kun itselläni meno. Isämme sairastui kuukausi sitten alzheimeriin. No tulivat ja lämmittivät rannalla saunan. Olisiko ollut edes kohteliasta kysyä jaksaako isä saunoa. Ei sanallakaan puhetta. Isä selvästi harmissaan ja sanoikin illalla että heitä (siskoa ja miestään ei kiinnosta hänen saamattomuus) Onhan se tietysti haastavaa saunottaa mutta aikaa luulisi olevan. Ei kun omat iltasuunnitemat tärkeämpiä. Eikä tässä kaikki, siskoni otti ilman lupaani mekkoni saunan jälkeen päällensä. Eikö voi omia puhtaita vaatteita tuoda tullessaan... Monesti ennenkin vienyt tavaroita sanomatta mitään ja ei koskaan palauta.

5

187

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Isä sairastui kuukausi sitten alzheimeriin... tämä pisti hymyilyttämään.
      Ykskaks tuosta noin vain iski tasan tarkkaan kuukausi sitten. Onpa se ollut täsmällinen ja tarkka.

      • Anonyymi

        Ehkä sai diagnoosin silloin 😄


    • Anonyymi

      .. normaalisti hitaasti pikkuhiljaa etenevä muistisairaus on aloittajan isän kohdalla tehnyt poikkeuksen :) :) :) :).

    • Anonyymi

      Täällä sitten riittää näitä ilkeitä vastailijoita! Kannattaa pitää vara siskosi kanssa ja pitää heti tiukasti puolesi. Itse olen katunut, että annoin hänen käyttää vuosia hyväntahtoisuuttani hyväksi. Hän ei myöskään ikinä vähää välittänyt vanhan äitimme hoidosta vaan se jäi täysin minun kontolle. Hän kävi vain kyläilemässä ja ajeli äidin kanssa sukuloimaan äidin taksilipuilla. Mitään töitä tai vastuuta hän ei ikinä suostunut ottamaan äitiinme liittyen. Vain rusinat pullasta.

    • Anonyymi

      Kyse on arvovalinnoista, siitä ajatteleeko aivoillaan ja huolehtii vanhukselle perusturvan muiden tekemänä.
      Ei ole pakko marttyyrinä siivota, tiskata, pestä pyykkiä ja kiukutella vanhukselle ja muille miten tässä joutuu yksin kaikki tekemään eikä kiitoksen sanaa saa palkaksi.
      Siivoukseen, ruuanlaittoon, pyykinpesuun, vanhuksen hoitoon ja vaipanvaihtoon saa apua kotisairaanhoidosta tai hoitolaitoksesta.
      Kun perusasiat ovat kunnossa, on vapaa itse tekemään vain niitä asioita mitkä tuottavat vanhukselle iloa.

      Monilla vanhuksilla on rahaa säästössä. Niillä rahoilla voi käyttää vanhuksen säännöllisesti parturissa tai kampaajalla, jalkahoidossa ja vaikka kosmetologilla.
      Taksisetelit on tarkoitettu käytettäväksi.
      Jos rahat riittää voi käydä viikottain ulkona syömässä tai pullakahveilla.
      Jos ei ole rahaa, voi pelata vaikka korttia tai lautapelejä, koota palapeliä, lukea ääneen lehtiä tai kirjaa, katsoa vanhoja valokuvia, vanhuksen lempisarjoja telkkarista, askarrella, tehdä käsitöitä jne jne. Vanhukselle mieluista tekemistä kyllä löytyy kun käyttää aivojaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      149
      2219
    2. 121
      1505
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      340
      1323
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      67
      1244
    5. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1210
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      142
      1202
    7. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      3
      1201
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1139
    9. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      166
      1112
    10. Onko hän samannäköinen kuin silloin?!

      Kun tutustuitte!
      Ikävä
      70
      1034
    Aihe