Ilman todellista suhdetta

Minä olen elänyt koko ikäni ilman todellista suhdetta toiseen sukupuoleen. Kouluaikana ei ollut tyttöystävää. Myös armeija aikana minulla ei ollut ketään joka olisi ollut minua vastassa. Minun kavereilla oli aina tyttöystävä vastassa, kun tulimme lomille. Kaverini tuli aina minun autolla ja heitä kaikkia oli aina vastassa tyttöystävät. Minulla oli kotona vastassa vain koira, mikä heilutti häntäänsä, kun tulin kotiin. Ainoat kontaktit naisiin oli minulla myöhemmin ja ensin oli Leningradin  huorat ja sinne jäi myös poikuus. Bussimatkalla tuli tutuksi Kivennapa ja Terijoki ym. Myöhemmin pääsin Thaimaahan. Monet lentokentät tulivat minulle tutuiksi. Ja sieltä sain sitten vaimon myös. Kaikki meni alkuun hyvin, vaikka rahaa piti paljon lähettää Thaimaahan. Sitten myöhemmin vaimo alkoi siirtää aina meidän ”yhteiseltä” tililtä omalle tilille mihin ei minulla ollut asiaa. Ja alkoi ottamaan velkaa minun nimissä. Kun lainat oli otettu yksin minun nimissäni jouduin ne myös avioeron jälkeen yksin maksamaan. Hän otti heti eron, kun minulta meni luottotiedot. Ja meni asumaan toisen miehen kanssa. Hän sai asunnosta oman osuutensa, mutta minun osuus ulosmitattiin. Myös hänen auto jäi hänelle, vaikka min olin se maksanut hänelle. Ja minun auto ulosmitattiin. Sopii kysyä, että mikä on tuollainen nainen joka on valmis menemään miehen kun miehen kanssa naimisiin, että saa rahaa. Olisi minun pitänyt tietää, että minkä vuoksi on valmis menemään naimisiin miehen kanssa mitä ei suomalaiset naiset huoli.

21

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Sitten myöhemmin vaimo alkoi siirtää aina meidän ”yhteiseltä” tililtä omalle tilille mihin ei minulla ollut asiaa. Ja alkoi ottamaan velkaa minun nimissä."

      Miten hän onnistui ottamaan velkaa sinun nimissäsi?

      • Anonyymi

        Onhan noita jotka huijaa puolisoa ja ottaa velkaa toisen nimissä, uutisoidaan aina välillä.


      • "Miten hän onnistui ottamaan velkaa sinun nimissäsi?"

        Tosi helppoa. Hänellä oli minun henkilötunnus ja pankkitunnukset.


      • Anonyymi

        Olisiko vaimon saantiin auttanut, jos olisit vaihtanut alushousut useammin?


    • Anonyymi

      Minun isäni löysi eron jälkeen uuden naisen joka oli vaan rahan perään tosin peitti sen hyvin niin kauan kuin tarve vaati. Isäni sairastui muistisairauteen ja nainen kyni koko isäni omaisuuden pikku hiljaa...yli 100 000 euroo ja joutui poliisitutkintaan. Ihmissaastaa kaikkinensa.

    • Anonyymi

      "Sopii kysyä, että mikä on tuollainen nainen joka on valmis menemään miehen kun miehen kanssa naimisiin, että saa rahaa."

      Rakkaushuijarit vedättävät naisia ja miehiä ympäri maailmaa. Epätoivoiset yksinäiset ihmiset haluavat uskoa, kun heille lirkutetaan kauniita sanoja. Siksipä rakkaushuijarin homma on yllättävän helppoa, vaikka kuinka olisi tietoa tarjolla nykymaailmassa.

      Näitä surullisia tarinoita kuulee joka viikko.
      Etenkin köyhemmistä oloista kotoisin olevat ihmiset ovat valmiita harrastamaan seksiä, valehtelemaan ja jopa asumaan vuosia yhdessä/ astelemaan alttarille, kunhan vaan on rahaa tiedossa. Tämä voi Suomen kaltaisessa hyvinvointivaltiossa eläneelle vaikuttaa oudolta, mutta maailmalla on monia maita joissa turvattu elanto ei ole samanlainen itsestäänselvyys, kuin täällä.

      Jos vaihtoehdot on elää 8 muun ihmisen kanssa pienessä hökkelissä, tehdä rankkaa työtä aamusta iltaan, peseytyä kylmällä jokivedelle jne... tai esittää rakastunutta jotta saa kaiken mistä voisi haaveilla, niin ei ole varmaan vaikea ymmärtää miksi moni valitsee jälkimmäisen vaihtoehdon.

    • Anonyymi

      Älkää ihmeissä antako pankkitunnuksianne kenellekään toiselle. Poliisi ei kysy niitä koskaan. Vain huijarit kysyvät niitä.

    • Anonyymi

      Pillulla on voimaa

    • Anonyymi

      Pillun saaminen loppuu joka tapauksessa kun lapset on tehty.

      • Anonyymi

        Mitäs teit lapsia, ei ole pakko.


    • Anonyymi

      Trolli, ei se ihan noin mene oikeassa elämässä.
      Meillä on avioliittolaki joka määrää miten omaisuus ja velat jaetaan.

      • Anonyymi

        Avioliitto laki ei takaa mitään, nähty on vierestä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Avioliitto laki ei takaa mitään, nähty on vierestä.

        Laki on tehty suojaamaan etenkin naisia, ennen, kun naiset eivät käyneet työssä, ja perheissä oli paljon lapsia.
        Avioehto suojaa varakkaamman omaisuutta, jos tulee ero, se kantsis kaikkien tehdä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laki on tehty suojaamaan etenkin naisia, ennen, kun naiset eivät käyneet työssä, ja perheissä oli paljon lapsia.
        Avioehto suojaa varakkaamman omaisuutta, jos tulee ero, se kantsis kaikkien tehdä.

        Pieni korjaus - avioehdosta voi muokata millaisen tahansa. Se ei siis automaattisesti ole vain varakkaamman hyväksi tehtävä proopuska, vaan siitä voi muotoilla kullekin pariskunnalle sopivan.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Pieni korjaus - avioehdosta voi muokata millaisen tahansa. Se ei siis automaattisesti ole vain varakkaamman hyväksi tehtävä proopuska, vaan siitä voi muotoilla kullekin pariskunnalle sopivan.

        Avioehdossa on vain omaisuus ei velat.


      • Anonyymi
        Arto777 kirjoitti:

        Avioehdossa on vain omaisuus ei velat.

        Jokainen vastaa omista veloistaan.


    • Anonyymi

      Ei avioliitto ole kaikille Suomessakaan sama saati sitten eri kulttuureissa.

      Toisille avioliitto on lähinnä käytännön järjestely, kun taas toisille se on puhtaasti rakkaudellinen asia.

      Olet ilmeisesti kiltti yksinkertainen mies, jota on huijattu kovasti.

      Toivottavasti seuraavalla kerralla osaat varoa.

    • Anonyymi

      Olet ollut erittäin tyhmä, olisit edes ottanut juristin hoitamaan osituksen, tuo on mennyt vastoin avioliittolakia.
      Eka virhe on ollut, kun olet antanut pankkitunnukset naiselle, ne ovat henkilökohtaisia eikä saa koskaan antaa edes puolisolle.
      Toinen olisit pitänyt autot omissa nimissäsi, samoin asunto jota sinä yksin maksoitkin.
      No, varmasti opit tästä, että ei saa luottaa liikaa ihmisiin.
      Yksi neuvo kaikille tehkää avioehtosopimus, sillon turvaatte omaisuutenne.

      • Anonyymi

        Noinhan se teoriassa on, kuitenkin avovaimoni käyttää tunnuksiani kun hoitaa laskuja ja välillä siirtää myös rahaa kun tarve on. Ihmiseen pitäisi pystyä luottamaan mutta kaikki ei ole rehtejä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Noinhan se teoriassa on, kuitenkin avovaimoni käyttää tunnuksiani kun hoitaa laskuja ja välillä siirtää myös rahaa kun tarve on. Ihmiseen pitäisi pystyä luottamaan mutta kaikki ei ole rehtejä.

        Ehkäpä fiksuinta olisi, että pariskunnilla olisi yksi yhteinen taloustili, jolle molemmat lisäävät rahaa ja jota molemmat voivat käyttää talouden asioiden hoitamiseen. Sen lisäksi sitten kumpikin pitää oman henkilökohtaisen tilinsä, johon ainoastaan itsellä on pääsy.

        Toki jos pariskunnasta toinen ei tienaa, voi parempituloinen myös luoda sen kakkostilin taloustiliksi, jotta työssäkäymätön voi sitten käyttää kakkostiliä talouden asioiden hoitoon yms.

        Mitään järkevää syytä ei ole sille, että pariskunnalla olisi pääsy toistensa ykköstileihin. Ihmiseen olisi kiva pystyä luottamaan, mutta järki kannattaa silti pitää mukana raha-asioissa.


    • Anonyymi

      Onpa ikävää ja toivon sulle parempaa tulevaa

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      222
      4882
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      48
      3305
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      36
      2975
    4. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      84
      2953
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      61
      2842
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2665
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2391
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2207
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      150
      1568
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1230
    Aihe