Voiko auton bensamittaria korjata? Kyseessä vähän yli 20v auto.
Auton bensamittari rikki
6
922
Vastaukset
Kun asetat kysymyksen näin, että voiko mittarin korjata, niin vastaan, että voi!
Riippuu vaan siitä, mistä viasta on kysymys.
Jos vain sähköjohto mittarista tankin uimuriin 20 vuoden käytön on jälkeen poikki, vika korjaantuu pelkästään johdon vaihdolla. Itse mittarikin voi näin vanhassa autossa jo olla viallinen.
Ongelmaksi muodostuu silloin kaikin puolin käytetyn ehjän varaosan löytyminen,
sillä uusia ei juurikaan saa, ellei mittari satu olemaan pyöreä ja ns. vakiokokoinen.
Vika on osattava itse korjata, sillä ns. kaupallisilla ehdoilla vikaa ei kannata korjata.- Anonyymi
Kyllä voi korjata. Ensin etsitään vika ja syy ja sitten korjataan ja tarvittaessa hankitaan toimiva varaosa.
- Anonyymi
käytännössä kaiken, mitä ihminen on tehnyt, voi korjata
- Anonyymi
Ensin tietysti pitää diagnosoida, mikä siinä on rikki, mittari, anturi tankissa vai esim. johto poikki jostain väliltä. Vasta sen jälkeen sen voi korjata. Jos löytyy varaosia, mikäli tarpeellista.
Tai ehkä sen voi korjata ilman varaosia jollain MacGyver kikalla? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ensin tietysti pitää diagnosoida, mikä siinä on rikki, mittari, anturi tankissa vai esim. johto poikki jostain väliltä. Vasta sen jälkeen sen voi korjata. Jos löytyy varaosia, mikäli tarpeellista.
Tai ehkä sen voi korjata ilman varaosia jollain MacGyver kikalla?Tuon ikäisessä autossa kannattaa ensimmäisenä etsiä vikaa bensatankin anturista. Yleensä enempää ei tarvitsekaan etsiä koska vanhassa autossa se on yleisin vikapaikka.
Ilman bensamittariakin pärjää kun tankkaa täyteen ja nollaa sitten trippimittarin. Tavanomaisessa ajossa keskikulutus on aika lähellä sama joten tripistä näkee minkä verran kilometrejä olisi vielä ajettavana. Tankatakin voi vähän tiheämmin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuon ikäisessä autossa kannattaa ensimmäisenä etsiä vikaa bensatankin anturista. Yleensä enempää ei tarvitsekaan etsiä koska vanhassa autossa se on yleisin vikapaikka.
Ilman bensamittariakin pärjää kun tankkaa täyteen ja nollaa sitten trippimittarin. Tavanomaisessa ajossa keskikulutus on aika lähellä sama joten tripistä näkee minkä verran kilometrejä olisi vielä ajettavana. Tankatakin voi vähän tiheämmin.ei kannata yleistää, kannattaa pikemminkin aloittaa helpoimmista mahdollisuuksista, kuten onko johdot kunnolla kiinni, tuleeko virta, onko maadoitus kunnossa ja vasta sitten rueta isompiin töihin. Bensatankista haihtuu voimakkaasti bensahöyryjä, joten tankin anturin tutkinta pitää tehdä ainakin hyvin tuuletetussa tilassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1207071Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1184842L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa634106TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a143414Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7072171Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2481556- 671415
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581398Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j561344Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä221116