Voiko auton bensamittaria korjata? Kyseessä vähän yli 20v auto.
Auton bensamittari rikki
6
912
Vastaukset
Kun asetat kysymyksen näin, että voiko mittarin korjata, niin vastaan, että voi!
Riippuu vaan siitä, mistä viasta on kysymys.
Jos vain sähköjohto mittarista tankin uimuriin 20 vuoden käytön on jälkeen poikki, vika korjaantuu pelkästään johdon vaihdolla. Itse mittarikin voi näin vanhassa autossa jo olla viallinen.
Ongelmaksi muodostuu silloin kaikin puolin käytetyn ehjän varaosan löytyminen,
sillä uusia ei juurikaan saa, ellei mittari satu olemaan pyöreä ja ns. vakiokokoinen.
Vika on osattava itse korjata, sillä ns. kaupallisilla ehdoilla vikaa ei kannata korjata.- Anonyymi
Kyllä voi korjata. Ensin etsitään vika ja syy ja sitten korjataan ja tarvittaessa hankitaan toimiva varaosa.
- Anonyymi
käytännössä kaiken, mitä ihminen on tehnyt, voi korjata
- Anonyymi
Ensin tietysti pitää diagnosoida, mikä siinä on rikki, mittari, anturi tankissa vai esim. johto poikki jostain väliltä. Vasta sen jälkeen sen voi korjata. Jos löytyy varaosia, mikäli tarpeellista.
Tai ehkä sen voi korjata ilman varaosia jollain MacGyver kikalla? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ensin tietysti pitää diagnosoida, mikä siinä on rikki, mittari, anturi tankissa vai esim. johto poikki jostain väliltä. Vasta sen jälkeen sen voi korjata. Jos löytyy varaosia, mikäli tarpeellista.
Tai ehkä sen voi korjata ilman varaosia jollain MacGyver kikalla?Tuon ikäisessä autossa kannattaa ensimmäisenä etsiä vikaa bensatankin anturista. Yleensä enempää ei tarvitsekaan etsiä koska vanhassa autossa se on yleisin vikapaikka.
Ilman bensamittariakin pärjää kun tankkaa täyteen ja nollaa sitten trippimittarin. Tavanomaisessa ajossa keskikulutus on aika lähellä sama joten tripistä näkee minkä verran kilometrejä olisi vielä ajettavana. Tankatakin voi vähän tiheämmin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuon ikäisessä autossa kannattaa ensimmäisenä etsiä vikaa bensatankin anturista. Yleensä enempää ei tarvitsekaan etsiä koska vanhassa autossa se on yleisin vikapaikka.
Ilman bensamittariakin pärjää kun tankkaa täyteen ja nollaa sitten trippimittarin. Tavanomaisessa ajossa keskikulutus on aika lähellä sama joten tripistä näkee minkä verran kilometrejä olisi vielä ajettavana. Tankatakin voi vähän tiheämmin.ei kannata yleistää, kannattaa pikemminkin aloittaa helpoimmista mahdollisuuksista, kuten onko johdot kunnolla kiinni, tuleeko virta, onko maadoitus kunnossa ja vasta sitten rueta isompiin töihin. Bensatankista haihtuu voimakkaasti bensahöyryjä, joten tankin anturin tutkinta pitää tehdä ainakin hyvin tuuletetussa tilassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 553228
- 623045
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa512909SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p512440- 632191
- 562081
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411035Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit116982Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.124964Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit38944