autossa https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008058242.html Kummallista? Naiset saattaisivat pysyä. Nainen nauraa ihmetyksestä.
Miehet eivät pysy...
Anonyymi
6784
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Olisko ollut vienti rokotukseen eikä halunnut?
Sehän tungettiin takas autoon, saattoi vähän sattuakin.
Joo, tungetttiin pakolla autoon. Minulla jäi ymmärtämättä, mistä autosta oli kyse? Ei kait se poliisiauto ollut?
Taisi se miliisi olla. :)
"POLIISI" lukee venäjäksi maijan perässä, joten taitaa se poliisiauto olla.
Miliisilaitos lakkautettiin Venäjällä jo 2010-luvulla. Sotilaspoliisi on sitten erikseen, mutta se ei enää siviiliasioita käsittele.
Älä nyt viilaa pilkkua. Miliisi ja neuvostoliitto. :)
Tarina ei kerro, pysyikö siellä. Seuraavassa ruuhkajonossa astui ulos sivuovesta?
En minäkään tiedä.
Oli varmaan niin solmussa sen tunkemisen jälkeen, että mahtoiko jalkojen hermotuskaan enää toimia. :)
Pehmeästi laittoivat. Ei sattunut.
Ei ollut. Köllähti penkille.
No kyllä se kuskina toiminut jellu runnoi poikaa, kun roskapussia autoon sisään. :(
Noinkohan vaan köllähti. :D
Poikaa! Ikäloppu ukkohan tuo oli.
13 rekkarissa saattaa kertoa myös alueen, eli Mordvan tasavalta. En ole varma poliisiautoista. Mutta täällä liikkuvista siviiliautoista suuri osa paljastuu tuone numeron perustella olevan Pietarin alueelta, mikä on varsin luonnollista.
Pyllähti sitten :)
Mikä on 10 ja 12?
On se jonkun äidin ja isän poika se vanha ukkokin.
Nippuun meni. :)
Kiepsahti :)
Rähmälleen jalkatilaan. Varmaan oli pärstä rullalla. Nyt tiedetään mistä sanonta turpa rullalle tulee. Poliisi tunkee kaverin auton tuolleen, turpa rullalle. :)
Tuon mukaan Karjala ja Mari. Pietarissa vaan on väkeä ja etenkin ostovoimaa paljon enemmän kuin Karjalassa, joten niitä näkyy Suomen puolella enemmän.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Venäläinen_rekisterikilpi
Kyllä näkyy kymppiä.
Näkyy toki kymppejä täällä, mutta on siinä ero kun ylittää rajan. Venäjän puolella autot on useammin paikallisten, mutta rajajonossa ja Suomen puolella vähän kauempaa tulevia turisteja. Samoin autojen laatu on keskimäärin parempi rajan tällä puolen, koska vanhemmilla venäläisautoilla liikutaan vain heidän omilla kylillään.
Mitä selität. Kympit ajelevat Suomen sisämaassa. Sama se on vaikka se numero olisi aasivankkurin perässä, mutta niitä on!
Mene takaisin tulliin.
❤️❤️❤️
Ihan luonnollista, että on, koska suurin osa Suomen rajan takana on Karjalan tasavaltaa. Mutta siellä on alle miljoona asukasta. Kun raja oli auki ostosmatkailulle, niin Pietarin autoja oli Suomessa enemmän.
Niin mitä sitten?
"Mene takaisin tulliin. "
Mieluummin en. Kun on tullissa selvittänyt autonsa Venäjälle ja sitten takaisin ja sitten Suomessa hankkiutunut autosta eroon, niin et enää halua joutua selvittämään venäläisille, että et ole myynyt autoa Venäjällä vaan että ne ovat itse sotkeneet autokirjanpitonsa.
Olit paras tullimies 👍
Sitä sitten, että Oltermannia autoonsa lastaavan turistin autosta näkee, meneekö juusto Pietariin vai esim. Petroskoihin tai Svetogorskiin ja aika usein menee Pietariin, kun Karjalan porukalla on sopivasti rahaa ostaa ruokansa paikallisista kaupoista.
Kuka tässä kysyi oltermannista!
Jos ei vielä kukaan kysynyt, niin voin kysyä. Mikä tekee Oltermannista niin loistavan tuotteen, että sitä kannattaa lähteä hakemaan satojen kilometrien päästä? Koska venäläisissä kaupoissa ei nykyään ole pulaa juustosta. Mutta eivät kai sitten vaan ole hyviä.
Mieluummin https://www.valio.fi/tuotteet/valio-luomu-kermajuusto-3/ tämä. Oletko maistanut? Et lopeta sen syöntiä kun olet kerran maistanut.
Pietari ei ole entisellään tämän jälkeen.
Niissä on niin paljon kasvirasvaa, etteivät maitotaloustuotteita ollenkaan. Kerran maistoin kookosrasvasta tehtyä, kuvottavaa.
Miten hemmetissä se yleensä sai oven auki? Ei Suomen "maijoista" ainakaan saa. Mutta aika vanhalta autolta toki näytti.
Ilmeisesti käänsi vain kahvasta?
Tottakai, mutta miksi kahva tms. sisäpuolella?
Oven avaamisen vuoksi.
Jos tämä tomaatinkuljetusauto suistuisi vaikka Dnepr-jokeen, kahvasta saa oven auki.
No mutta tietenkin. Miksi en heti tajunnut?🤣
Suomessa ei ole sitten moista ajateltu? Toivottavasti en ikinä enää joudu valtion taksiin.
Ahaa. Täällä on joku kokeillut.
Suomessa hoidetaan kerralla.
Pidin musiikista ja koppalakkiherran päänpuistelusta.
Mies on sihneessä.
Eikös Saranskissa kuljetettu karhua henkilöauton takapenkillä? Siitäkin oli video.
Lehmä Ladan takapenkillä oli kans aika hyvä. Hupaisinta oli, kuinka lehmä oli niin iso, että joutui pitämään päätään ulkona takasivuikkunasta ja se, kuinka lunkisti lehmä suhtautui matkantekoon. Ilmeisesti ei ollut ensimmäistä kertaa kyydissä! : )
Vilkaisin YouTubea vain todetakseni, että tämähän on aivan standardi lehmien kuljetusmuoto etenkin Venäjällä, ja kaksikin sarvipäätä SAA mahtumaan Ladan takapenkille.
https://www.youtube.com/watch?v=3NAlnhqByX4
Noissa on kyllä jo jousituskin kovilla.
Siellä osataan.
Miten kävisi Suomessa?
Oliko se Navalnyi..?
Ottakaa lähikuva. Mulla ei ole stillshottia..
Onko se joku drinkki?
Kesän kuumin. Sen saa jokainen, joka pakenee takaovesta.
Lasketaanko se jos menen takaovesta pihalle?
No jos hälyt soi?
Itse ulisee ja kissa mouruaa?
Joo, ei tule.
No perkele.. pidän sitten sytkäriä palohälyttimen alla..
Stillshotti tulee jos k_*set jalkakäytävällä.
Käväisen?
Miltäköhän tuntuisi Taser arassa paikassa, kesken lorottamisen?
No kokeileppa..
KAikki alle 2000BHP, eli Bench-Power, penkissä dunamometrilla mitattuna tehot, eivät ole autoja, ne ovat mopoja. Pitäisi poistaa liikenteestä koska vaarantavat liikenneturvallisuutta.