Onneksi meillä on heimoveljiä
( joidenkien mielestä), joihin voimme luottaa, Unkari, demokratian kehto.
Lisäksi Saksalaiset. , no polttivat Lapin nää Sakut. Voisko Eu:lta saada korvauksia?
Onneksi meillä on
1
120
Vastaukset
- Anonyymi
On taas yksi historiasta tietämätön jankuttamassa sitä vanhaa lorua:
Saksalaiset polttivat Lapin ja vaatii siitä yhä korvauksia vieläpä EU:n kautta.
Etkö tiedä, että suomalaiset hyökkäsivät saksalaisten kimppuun, vastoin antamaansa lupausta, että saksalaiset saavat rauhassa vetäytyä Norjaan.
Everstiluutnantti Usko Haahti kävi sopimassa kenraalimajuri Hermann Hölterin kanssa tästä asiasta Rovaniemellä 11.9.1944.
Neuvostoliitto vaati Suomea sotimaan Saksaa vastaan.
Oli sovittu saksalaisten kanssa, että saksalaiset ilmoittavat mihin asti he olivat vetäytyneet ja suomalaiset seuraisivat perässä ihan rauhallisissa väleissä.
Saksalaiset räjäyttäisivät siltoja suomalaisten edestä, että näyttäisi siltä, että suomalaisille tulisi tästä este etteivät he saa kiinni saksalaisia. Tämä hämäystoiminta sai nimen "Syysmanööveri".
Saksalaiset toimivat jopa niin tunnontarkasti, että räjäyttivät joissakin paikoissa siltoja kahdella räjäytyspanoksella, ettei lähellä olleet talot olisivat vahingoittuneet. Kun yksi suuri panos olisi niin saattanut tehdä.
Kaksi viikkoa tämä valesota onnistui, mutta kun venäläiset vaativat nähdä suomalaisten vangitsemia saksalaisia, eihän niitä ollut näytettäväksi.
Neuvostoliitolta tuli selkeä uhkaus:
Jos suomalaiset eivät tosissaan käy saksalaisten kimppuun, niin Neuvostoliitto miehittää Suomen.
Tässä tilanteessa Suomen oli aloitettava sota Saksaa vastaan.
Saksalaiset eivät aloittaneet vihollisuuksia, sen tekivät suomalaiset.
Niistä korvauksista ei ole syytä puhua. Kun Suomi oli velkaa Saksalle sotatarvikkeista ja muusta tavarasta noin 4000 miljoonaa markkaa.
Ilman Saksasta saatua viljaa olisi Suomessa ollut nälänhätä.
Myöskin aseet ja ampumatarvikkeet joita Saksa toimitti olivat välttämättömiä.
Kun omaa tuotantoa ei ollut riittävästi. Pienenä esimerkkinä ruuti josta Suomi kykeni tekemään vain 58,4 prosenttia.
Kun otat tarpeeksi selvää asioista, et tuollaisia järjettömyyksiä kirjoittelisi:
"Voisko EU:lta saada korvauksia".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1952727Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82942604Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy412334Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1591414Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171102Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään471080- 57782
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j10771- 19699
- 55682