Kuinka kauan sairaala säilyttää vainajaa? Tuleeko sairaalasta kehoitus siirtää pois vainaja esim seurakunnan ruumishuoneelle, jos sitä ei haeta viikon tai kahden sisällä?
Vastaukset 3
- Anonyymi
Kun omainen kuolee, esim. sairaalassa:
- He kertovat kuinka toimitaan. Saat varmasti jonkin esitteen.
- Ensimmäiseksi, jo samana kuolinpäivänä, ota yhteys valitsemaasi hautaustoimistoon. Nettihaku: Paikkakuntasi -> "Hautaustoimistoja".
-Aika pian vainaja siirretään sairaalasta esim. valitsemasi hautaustoimiston omaan kylmiöön. Kysy sairaalasta!
-Hautaustoimisto hoitaa kaiken, hautajaisjärjestelyjä myöten. Hautaustoimistossa on valittavina esim. ruumisarkku tai tuhkauurna. Myöhemmin hautakivi (kun maa haudalla on "laskeutunut"). Suosittelee jotain pitopalvelua. Kukat / seppeleet, hautajaisohjelma... Jopa testamentit ja perinnönjaot: hoitavat kaikki järjestelyt. - Anonyymi
Jos ihminen on ollut eläissään köyhä, ja jos omaisetkin sitä ovat, niin kuolema vasta kalliiksi tulee. Kantapään kautta oppineena sanon, että pysy erossa velkaisesta varattomasta kuolinpesästä, jollet halua itsellesi valtavia talousongelmia. Nk. hautausavustusta ei käytännössä saa, maksaja on se, joka pistää nimet paperiin. Eli jos vainaja on kylmiössä köyhyyden vuoksi, mene sossuun, ja sano, että irtisanoudut koko hommasta. Muussa tapauksessa maksat kaiken itse. Täyden palvelun hautaussopimuksia ei kannata ottaa, pitopalvelusta puhumattakaan, jos varoja ei ole. Kannattaa vähintäänkin käydä vainajan pankissa kysymässä, millaiseen hautaukseen varat riittävät. Hautaustoimisto on yksityinen voittoa hakeva yritys. Eivät myy halvinta arkkua mielelln, vaan aloittavat esittelyn tuhansien hintaisista. Satasten arvoinen arkku myydään nk. tiskin alta. Esillä sitä ei ole. Seurakunnan kylmäsäilytyksessä on päivätaksa.
- Anonyymi
Juu, tuokin on totta. Kukin toimii varojensa ja halunsa mukaan.
"Ihmistä ei jätetä maan pinnalle." Viimeistäänkin sossu hänet hautaa. Mutta nää kysymykset voi esittää a) sairaalassa, b) sossussa c) hautaustoimistossa ( d) poliisikin neuvoo asiassa.)
Muistotilaisuuden voi halutessaan järjestää kotonaan / missä vaan, vaikka pienellä kahvikestityksellä ihan lähipiirille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1301359
- 881242
- 81726
- 27657
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...10655- 47543
Suomessa ei anneta opiskella eikä työskennellä
Johtajat päättävät elämästäsi ja tekevät puolestasi päätöksiä. Johtajat eivät osaa kuunnella, koska ovat narsisteja.120539- 19525
- 44505
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/115499