Kuuntelin parvekkeella, kun viereisen lastentarhan leikkipaikalla pari arabin näköistä mamumiestä keskusteli keskenään. Heidän puheensa kuulosti oudon tutulta?
Sitten tajusin sen olevan riikinruotsia!? Eli nuo mamuperheet ovat asuneet monia vuosia Ruotsissa ennen Suomeen tuloa. Näköjään ruotsi oli mamumiesten yhteinen kieli.
Siis tuleeko Suomeen matuja jo Ruotsistakin? Enkä tarkoita kauttakulkua. Onko Suomesta tullut jo mamuhyysäreiden johtamaa Ruotsia houkuttelevampi kohde matuille?
Minä en ainakaan muuta syytä keksi moiseen ” maahanmuuttoon”…
Sitten tajusin sen olevan riikinruotsia!? Eli nuo mamuperheet ovat asuneet monia vuosia Ruotsissa ennen Suomeen tuloa. Näköjään ruotsi oli mamumiesten yhteinen kieli.
Siis tuleeko Suomeen matuja jo Ruotsistakin? Enkä tarkoita kauttakulkua. Onko Suomesta tullut jo mamuhyysäreiden johtamaa Ruotsia houkuttelevampi kohde matuille?
Minä en ainakaan muuta syytä keksi moiseen ” maahanmuuttoon”…
Vastaukset 11
Vanhimmat
Onkohan Stubbido taas vieraillut Ruotsissa? Mamutulvan aikaan hän matkusti sinne salaa. Stubb sanoi Ruotsin edustajille, että he suuntaisivat Suomeen niin paljon matuja kuin mahdollista!
Se on totta
Suomeen tulee " turvapaikan " hakijoita muista eu maista
Esim somalit lähettää lapsiaan muihin maihin hakemaan " turvapaikkaa " että saavat lapsille elättäjät
Alkaahan se Ruotsin touhu olla monelle turvallisuusuhka. Ei ole yhtään ihme, jos porukkaa alkaa valuu tänne. Olen huomannut loma-aikoina saman ilmiön eli riikinruotsia puhuvia mamuja on saapunut kaupunkiin. Vierailevat täällä sukulaistensa luona. Siinähän sitten voivat vertailla, kummalla on parempi KelaGold.
Nyt rasismi lopetettava
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15813860/tolkun-julistus-maahanmuuttopuheesta
Matutulvan aikana ruotsissa asuva matu tuli 12-lapsensa kanssa suomeen ja ilmottautui turvapaikanhakijaksi. meni monta kuukautta ennen kuin akka jäi kiinni. pienet sakot eikä tarvinnut maksaa elatusta takaisin.
Ja paljonkos näitä huijauksia onkaan miten monesta maasta saavatkaan yht.aikaa rahavirtaa, nämä röyhkimykset sen tämäntaijon kyläh taitavat
Jolkeet rahamme ryöstäjät
Voihan matu muuttaa vapaasti Suomeen heti kun on saanut Ruotsin kansalaisuuden. Kannattaa, koska Suomesta saa heti hyvän asunnon pääkaupunkiseudulta ja kaikki tuet alkavat oitis juosta.
"Eli nuo mamuperheet ovat asuneet monia vuosia Ruotsissa ennen Suomeen tuloa. "
Nauruhan minulta turskahti, kun luin tämän salapoliisin viiltävän terävän johtopäätöksen.
Ei ollut miesparka kuullutkaan Suomen rannikkoalueen ruotsinkielisistä kunnista. Ei osannut miesparka ajatella sitä, että millähän kielellä kotoutus parhaiten onnistuu Närpiössä. ei ymmärtänyt rassukka sitä, että aiemmin englantia osaava henkilö oppii helposti ruotsia, koska molemmat kielet kuuluvat samaan germaaniseen kieliperheeseen.
Onko salapoliisin kuulema puhe sitten riikinruotsia. Natiivi ruotsinkielenkäyttäjä vastaa varmuudella, että ei ole. Itsekin osaan tunnistaa vain eron suomenruotsalaisten ja ruotsalaisten puhujien välillä. Pohjoisruotsalaista puhujaan en pysty erottamaan närpiöläisestä.
Epäilen suuresti että perustason maahanmuuttovastainen öyhö pystyy tarkasti tunnistamaan onko puhe riikinruotsia ( Ruotsin alueella puhuttu yleiskieli), vai Norbottenin, Suomen tai Viron alueella puhuttua kielen varianttia.
Salapoliisin keksimä fiktiivinen juttu oli surkeasti keksitty.
Ja sitten nauretaan huutonaurua.
Tyhjännauraminen siis jatkuu...
Kuules nyt neropatti!
Minä olen vanha kieliaktiivi ja tunnen HYVIN ruotsin aksentit. Riikinruotsi erottuu tästä muumiruotsistamme kuin yö ja päivä.
Monet ruotsalaiset eivät edes ymmärrä muumiruotsia. Luulevat sitä joksikin Fär- saarten kieleksi.
Muuten ihan hyvä kommentti sinulta…😉
Mitäs he sitten vantaalle tulla öyhöttivät? Se kotimaakin kutsuu. Itkettää tällainen hulluus.