Nykyään saat 30 k auton alle kun otat 60 kk maksua ja ison viimeisen erän ja pari tonttua vaan käsirahaa riittää.
Mielestäni ihan hullua tämmöinen
Iso viimeinen erä
6
82
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan se hullua. Auto ostetaan sillä rahalla, jonka saa höylättyä kortilta. Paha keksiä huonompaa sijoituskohdetta velkarahalle.
- Anonyymi
So what? Itse ostin justi Skoda Enyaq täyssähköauto, maksoi just alle 50 tonnin. Osarilla siten että käsirahana 4000 eur, loput 6 v maksuajalle ja viimeinen suuri erä 13.000 eur. Täyssähköauto pitää arvonsa tulevaisuudessa eli saan varmaan jotain 25 tonnia vielä 6 v päästä.
- Anonyymi
6 vuoden päästä nyt Enyaqia vastaava sähköauto maksaa uutena luokkaa 40 tonnia. 6 vuotta vanhasta käytetystä ei silloin saa lähellekään 25 tonnia, vaan arvo on lähempänä tuota osamaksun viimeistä erää.
- Anonyymi
Viimeisen suuren erän voi neuvotella uusiksi osarieriksi, jos on hoitanut ne edelliset erät ajallaan pois. Eli voi esim. neuvotella niin, että maksaa niitä osarieriä n. 3 vuotta eteenpäin ja ei tarvitse maksaa mitään isoa erää ollenkaan. Neuvottelun voi tehdä siinä vaiheessa kun se iso viimeinen erä on tulossa maksuun. Ainakin OP-rahoituksesta on itselläni kokemusta tämän suhteen.
Minulla on ollut mahdollista rahoittaa hankintani - siis myös muut - kuin autot pankkilainalla, koska on ollut tarjota vakuutta.
Myönnän, että joskus on käynyt niin, että on syystä tai toisesta halunnut muuttaa takasinmaksusuunnitelmia.
Neuvottelut pankin kanssa ovat kuitenkin aina onnistuneet.
Neuvottelut on käytävä ennen erän erääntymistä, eikä vasta sen jälkeen.
Tässä on nyt puhuttu uudesta kalliinpuoleisesta autosta. On myös huomattava, että esim. kuuden vuoden aikana autonostajan oma elämäntilanne voi merkittävästi muuttua. Sopimusta ja kenties autoakin olisi tarpeen vaihtaa vaikkapa vain työpaikan muuttumisen vuoksi.
Siitä tulee usein päänvaivaa.
Suurimmat ongelmat rahoittajataholle tulevat siitä, ettei lyhennyksiä hoideta sopimksenmukaisesti, jolloin auto yleensä haetaan pois, ellei muuhun sopimukseen päästä.- Anonyymi
Osta sellaisesta liikkeestä, josta saat 0.9% -kororlla auton ilman käsirahaa. Turha tuollaisia paskatarjouksia on katsella, kun on parempiakin tarjolla.
Saka, Kamux ja Rinta-jouppi. Siinä on kolme yritystä, joilla osamaksukorko jää n. 16000€ autoissa n. 6-10%. (autot ovat tietysti heidän ja höynäytettyjen mielestä 10-15% halvempia kuin muualla)
Epäonniset myyntitililiikkeet joutuvat taas ottamaan riviinsä kaikenlaista paskaa.
Saapa nähdä mitä autoliikkeille käy, jos tämä hybridi-sähkö -kiima jatkaa kasvuaan. kamxu, Saka ja Rinta-jouppi ovat vielä kusessa varastojensa kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1217286Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden5045439Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513355Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162651Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t502358Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681298Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431292En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771262Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111179- 1111153