Nykyään saat 30 k auton alle kun otat 60 kk maksua ja ison viimeisen erän ja pari tonttua vaan käsirahaa riittää.
Mielestäni ihan hullua tämmöinen
Iso viimeinen erä
6
89
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan se hullua. Auto ostetaan sillä rahalla, jonka saa höylättyä kortilta. Paha keksiä huonompaa sijoituskohdetta velkarahalle.
- Anonyymi
So what? Itse ostin justi Skoda Enyaq täyssähköauto, maksoi just alle 50 tonnin. Osarilla siten että käsirahana 4000 eur, loput 6 v maksuajalle ja viimeinen suuri erä 13.000 eur. Täyssähköauto pitää arvonsa tulevaisuudessa eli saan varmaan jotain 25 tonnia vielä 6 v päästä.
- Anonyymi
6 vuoden päästä nyt Enyaqia vastaava sähköauto maksaa uutena luokkaa 40 tonnia. 6 vuotta vanhasta käytetystä ei silloin saa lähellekään 25 tonnia, vaan arvo on lähempänä tuota osamaksun viimeistä erää.
- Anonyymi
Viimeisen suuren erän voi neuvotella uusiksi osarieriksi, jos on hoitanut ne edelliset erät ajallaan pois. Eli voi esim. neuvotella niin, että maksaa niitä osarieriä n. 3 vuotta eteenpäin ja ei tarvitse maksaa mitään isoa erää ollenkaan. Neuvottelun voi tehdä siinä vaiheessa kun se iso viimeinen erä on tulossa maksuun. Ainakin OP-rahoituksesta on itselläni kokemusta tämän suhteen.
Minulla on ollut mahdollista rahoittaa hankintani - siis myös muut - kuin autot pankkilainalla, koska on ollut tarjota vakuutta.
Myönnän, että joskus on käynyt niin, että on syystä tai toisesta halunnut muuttaa takasinmaksusuunnitelmia.
Neuvottelut pankin kanssa ovat kuitenkin aina onnistuneet.
Neuvottelut on käytävä ennen erän erääntymistä, eikä vasta sen jälkeen.
Tässä on nyt puhuttu uudesta kalliinpuoleisesta autosta. On myös huomattava, että esim. kuuden vuoden aikana autonostajan oma elämäntilanne voi merkittävästi muuttua. Sopimusta ja kenties autoakin olisi tarpeen vaihtaa vaikkapa vain työpaikan muuttumisen vuoksi.
Siitä tulee usein päänvaivaa.
Suurimmat ongelmat rahoittajataholle tulevat siitä, ettei lyhennyksiä hoideta sopimksenmukaisesti, jolloin auto yleensä haetaan pois, ellei muuhun sopimukseen päästä.- Anonyymi
Osta sellaisesta liikkeestä, josta saat 0.9% -kororlla auton ilman käsirahaa. Turha tuollaisia paskatarjouksia on katsella, kun on parempiakin tarjolla.
Saka, Kamux ja Rinta-jouppi. Siinä on kolme yritystä, joilla osamaksukorko jää n. 16000€ autoissa n. 6-10%. (autot ovat tietysti heidän ja höynäytettyjen mielestä 10-15% halvempia kuin muualla)
Epäonniset myyntitililiikkeet joutuvat taas ottamaan riviinsä kaikenlaista paskaa.
Saapa nähdä mitä autoliikkeille käy, jos tämä hybridi-sähkö -kiima jatkaa kasvuaan. kamxu, Saka ja Rinta-jouppi ovat vielä kusessa varastojensa kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit605600KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2123711Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182478Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222395Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91318Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT671094- 911086
- 1021069
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181042Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79985