Nykyään saat 30 k auton alle kun otat 60 kk maksua ja ison viimeisen erän ja pari tonttua vaan käsirahaa riittää.
Mielestäni ihan hullua tämmöinen
Iso viimeinen erä
6
95
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan se hullua. Auto ostetaan sillä rahalla, jonka saa höylättyä kortilta. Paha keksiä huonompaa sijoituskohdetta velkarahalle.
- Anonyymi
So what? Itse ostin justi Skoda Enyaq täyssähköauto, maksoi just alle 50 tonnin. Osarilla siten että käsirahana 4000 eur, loput 6 v maksuajalle ja viimeinen suuri erä 13.000 eur. Täyssähköauto pitää arvonsa tulevaisuudessa eli saan varmaan jotain 25 tonnia vielä 6 v päästä.
- Anonyymi
6 vuoden päästä nyt Enyaqia vastaava sähköauto maksaa uutena luokkaa 40 tonnia. 6 vuotta vanhasta käytetystä ei silloin saa lähellekään 25 tonnia, vaan arvo on lähempänä tuota osamaksun viimeistä erää.
- Anonyymi
Viimeisen suuren erän voi neuvotella uusiksi osarieriksi, jos on hoitanut ne edelliset erät ajallaan pois. Eli voi esim. neuvotella niin, että maksaa niitä osarieriä n. 3 vuotta eteenpäin ja ei tarvitse maksaa mitään isoa erää ollenkaan. Neuvottelun voi tehdä siinä vaiheessa kun se iso viimeinen erä on tulossa maksuun. Ainakin OP-rahoituksesta on itselläni kokemusta tämän suhteen.
Minulla on ollut mahdollista rahoittaa hankintani - siis myös muut - kuin autot pankkilainalla, koska on ollut tarjota vakuutta.
Myönnän, että joskus on käynyt niin, että on syystä tai toisesta halunnut muuttaa takasinmaksusuunnitelmia.
Neuvottelut pankin kanssa ovat kuitenkin aina onnistuneet.
Neuvottelut on käytävä ennen erän erääntymistä, eikä vasta sen jälkeen.
Tässä on nyt puhuttu uudesta kalliinpuoleisesta autosta. On myös huomattava, että esim. kuuden vuoden aikana autonostajan oma elämäntilanne voi merkittävästi muuttua. Sopimusta ja kenties autoakin olisi tarpeen vaihtaa vaikkapa vain työpaikan muuttumisen vuoksi.
Siitä tulee usein päänvaivaa.
Suurimmat ongelmat rahoittajataholle tulevat siitä, ettei lyhennyksiä hoideta sopimksenmukaisesti, jolloin auto yleensä haetaan pois, ellei muuhun sopimukseen päästä.- Anonyymi
Osta sellaisesta liikkeestä, josta saat 0.9% -kororlla auton ilman käsirahaa. Turha tuollaisia paskatarjouksia on katsella, kun on parempiakin tarjolla.
Saka, Kamux ja Rinta-jouppi. Siinä on kolme yritystä, joilla osamaksukorko jää n. 16000€ autoissa n. 6-10%. (autot ovat tietysti heidän ja höynäytettyjen mielestä 10-15% halvempia kuin muualla)
Epäonniset myyntitililiikkeet joutuvat taas ottamaan riviinsä kaikenlaista paskaa.
Saapa nähdä mitä autoliikkeille käy, jos tämä hybridi-sähkö -kiima jatkaa kasvuaan. kamxu, Saka ja Rinta-jouppi ovat vielä kusessa varastojensa kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18010976Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9210442Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2345882Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1804694Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313186- 1713175
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin391993Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981568Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61400Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161334