Demojen tekeminen tietokoneella ilman ''oikeita'' soittimia

Anonyymi

Hei.

Olen tehnyt vuosien varrella omia kappaleita ja haluaisin saada niitä muidenkin kuultaviksi. Ongelmana vaan on, että ei ole mitään paikkaa missä voisi äänittää. Keksin, että josko alkaisin tekemään raaka-demoversioita kappaleistani puhtaasti tietokoneella. Tässä tulee se vaikeus vastaan, että minulla ei ole kokemusta muusta kuin kitaran ja pianonsoitosta. Ns. konemusiikkia en ole tehnyt ikinä. Eikä tarkoitus nytkään olisi tehdä varsinaista konemusiikkia, vaan simuloida ''puoliakustista'' musiikkia. Kappaleeni ovat siis tyyliltään enimmäkseen ''kitararokkia''. Haluaisin vaan yrittää tehdä sitä ilman sottimia, koska kerrostalossa on muutenkin pidettävä pientä ääntä ja kätevää olisi myös sen vuoksi, ettei tarvitsisi pelata mikrofonien ja vahvistimien kanssa, koska tilat ovat ahtaat. Tarkoitus ei olisi saada varsinaista julkaisukelpoista materiaalia aikaiseksi, vaan ainoastaan versioita, joita voisin mahdollisille tuleville bändikavereilleni soittaa havainnollistaakseni minkälaisia kappaleita olisi tarkoitus soittaa oikeilla soittimilla.

Käsittääkseni alkuun tarvitaan joku softa. Fruity Loops on nimeltä tuttu. MIDI-kiippareita en ole ikinä soittanut, mutta niiden toimintaperiaate on jokseenkin tuttu. Ilmeisesti niillä soitetaan ja äänitetään joku riffi, ja se ''sämplätään''. Olen katsellut Akain 25 koskettimista soitinta:

https://www.verkkokauppa.com/fi/pro … gq6aNFDmyZCaXyiwk2c5BY1g5jkPkqRQB5e

En usko tarvitsevani enempää koskettimia. Olen kyllä soittanut myös pianoa, mutta tällaisessa tarkoituksessahan ei ole paljoakaan yhteistä sen kanssa.

Jos olisi jotain neuvoja tai kokemuksia joista voisi olla täysin aloittelevalle ''tietokonenikkarille'' apua, niin ottaisin sellaista mielelläni vastaan.

4

999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarviit ulkoisen äänikortin johon voi kytkeä mikin kitaran tai koskettimet. Varsin nä'ppärä
      Ja jonkun kevyen softan, kuten Studio One,,jonka saa ilmaiseksi upittua netistä.
      Toimii.

      Toki vaatii softan käyttö hieman opiskelua,,

      • Anonyymi

        On mulla interface. Mutta ajattelin hommata sellaisen USB-midi-koskettimen, jonka saa kiinni suoraan USB-liitäntään.

        t. Original Oolofi Mahe (ketjun aloittaja)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On mulla interface. Mutta ajattelin hommata sellaisen USB-midi-koskettimen, jonka saa kiinni suoraan USB-liitäntään.

        t. Original Oolofi Mahe (ketjun aloittaja)

        Joo, toimii niinkin. Itsellä kosketinsoitin kytkettynä kuulokkeiden pistokkeesta interfaceen
        Toimii, mutta jos haluaa hyödyntää ohjelman kaikkia kosketinsoitin versioita silloin midi.

        Mullakin yksi midi kosketimisto mutta eipä ole kaksinen "tuntuma" eikä liioin äänenvoimakkuuden vaihtelu-mahdollisuutta kuten esim. pianossa.


    • Anonyymi

      Ableton on vissiin ihan hyvä tommoseen. Itsellä on Ableton Standard metallimusiikin tekemiseen, kaiken tosin äänitän mikeillä. Eli ei ole konemusasta tietoa, mutta sieltä saa hyviä efektejä, soundeja jne. Ja muistaakseni 90 päivän ilmainen kokeilu.

      En ole ammattilainen eli jos muut ovat eri mieltä niin heitä kannattaa kuunnella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      441
      2848
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      102
      2102
    3. 167
      1672
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      92
      1574
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1546
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1258
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      147
      1114
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      52
      1100
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      962
    10. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      942
    Aihe