Demojen tekeminen tietokoneella ilman ''oikeita'' soittimia

Anonyymi

Hei.

Olen tehnyt vuosien varrella omia kappaleita ja haluaisin saada niitä muidenkin kuultaviksi. Ongelmana vaan on, että ei ole mitään paikkaa missä voisi äänittää. Keksin, että josko alkaisin tekemään raaka-demoversioita kappaleistani puhtaasti tietokoneella. Tässä tulee se vaikeus vastaan, että minulla ei ole kokemusta muusta kuin kitaran ja pianonsoitosta. Ns. konemusiikkia en ole tehnyt ikinä. Eikä tarkoitus nytkään olisi tehdä varsinaista konemusiikkia, vaan simuloida ''puoliakustista'' musiikkia. Kappaleeni ovat siis tyyliltään enimmäkseen ''kitararokkia''. Haluaisin vaan yrittää tehdä sitä ilman sottimia, koska kerrostalossa on muutenkin pidettävä pientä ääntä ja kätevää olisi myös sen vuoksi, ettei tarvitsisi pelata mikrofonien ja vahvistimien kanssa, koska tilat ovat ahtaat. Tarkoitus ei olisi saada varsinaista julkaisukelpoista materiaalia aikaiseksi, vaan ainoastaan versioita, joita voisin mahdollisille tuleville bändikavereilleni soittaa havainnollistaakseni minkälaisia kappaleita olisi tarkoitus soittaa oikeilla soittimilla.

Käsittääkseni alkuun tarvitaan joku softa. Fruity Loops on nimeltä tuttu. MIDI-kiippareita en ole ikinä soittanut, mutta niiden toimintaperiaate on jokseenkin tuttu. Ilmeisesti niillä soitetaan ja äänitetään joku riffi, ja se ''sämplätään''. Olen katsellut Akain 25 koskettimista soitinta:

https://www.verkkokauppa.com/fi/pro … gq6aNFDmyZCaXyiwk2c5BY1g5jkPkqRQB5e

En usko tarvitsevani enempää koskettimia. Olen kyllä soittanut myös pianoa, mutta tällaisessa tarkoituksessahan ei ole paljoakaan yhteistä sen kanssa.

Jos olisi jotain neuvoja tai kokemuksia joista voisi olla täysin aloittelevalle ''tietokonenikkarille'' apua, niin ottaisin sellaista mielelläni vastaan.

4

947

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarviit ulkoisen äänikortin johon voi kytkeä mikin kitaran tai koskettimet. Varsin nä'ppärä
      Ja jonkun kevyen softan, kuten Studio One,,jonka saa ilmaiseksi upittua netistä.
      Toimii.

      Toki vaatii softan käyttö hieman opiskelua,,

      • Anonyymi

        On mulla interface. Mutta ajattelin hommata sellaisen USB-midi-koskettimen, jonka saa kiinni suoraan USB-liitäntään.

        t. Original Oolofi Mahe (ketjun aloittaja)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On mulla interface. Mutta ajattelin hommata sellaisen USB-midi-koskettimen, jonka saa kiinni suoraan USB-liitäntään.

        t. Original Oolofi Mahe (ketjun aloittaja)

        Joo, toimii niinkin. Itsellä kosketinsoitin kytkettynä kuulokkeiden pistokkeesta interfaceen
        Toimii, mutta jos haluaa hyödyntää ohjelman kaikkia kosketinsoitin versioita silloin midi.

        Mullakin yksi midi kosketimisto mutta eipä ole kaksinen "tuntuma" eikä liioin äänenvoimakkuuden vaihtelu-mahdollisuutta kuten esim. pianossa.


    • Anonyymi

      Ableton on vissiin ihan hyvä tommoseen. Itsellä on Ableton Standard metallimusiikin tekemiseen, kaiken tosin äänitän mikeillä. Eli ei ole konemusasta tietoa, mutta sieltä saa hyviä efektejä, soundeja jne. Ja muistaakseni 90 päivän ilmainen kokeilu.

      En ole ammattilainen eli jos muut ovat eri mieltä niin heitä kannattaa kuunnella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      31
      3627
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      129
      1468
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1351
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1068
    5. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      191
      1057
    6. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1041
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      977
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      951
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      930
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      895
    Aihe