Voitko sanoa syntyneesi viime vuosituhannella

Anonyymi

Voitko sanoa syntyneesi viime vuosituhannella, vuosisadalla vai tällä vuosikymmenellä.
2000 luvulla syntyneet eivät voi sanoa syntyneensä viime vusituhannella, eikä oikein viime vuosisadalla.
Vasta vuonna 2100 voivat 2000 luvulla syntyneet sanoa syntyneensä viime vuosisadalla.
Meikäläinen voi sanoa syntyneensä viime vuosituhannella eli 1900 luvulla.
Siinä on tiettyä arvokkuutta ja voin todeta, että viime vuosituhannella oli vielä villi länsi ja länkkärit.

19

1636

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen syntynyt viime vuosituhannella. Suurempi ikähaarukka sinne vielä mahtuu kuin tälle vuosituhannelle.

    • Anonyymi

      Voi niitä aikoja, kun pantiin naisia.

      • Anonyymi

        ???


    • Viime vuosituhannella, kuten myös vuosisadalla.

    • Olen syntynyt 60-luvulla.

      Kuten kaikki meistä parhaimmat. Mukaanlukien musiikki. 😌

    • Anonyymi

      Tottahan toki voin sanoa. Lisäksi voin sanoa tunteneeni lapsena useita ihmisiä jotka olivat syntyneet 1800-luvulla.

      • Anonyymi

        Olivatko junnuja sun silmissä silloin?


    • Anonyymi

      Kehtaako kukaan tunnustaa syntyneensä viime vuosituhannella? Vanhuksia jo tollaset on.

      • Anonyymi

        Mä olen vanhus jo ja syntynyt viime vuosituhannella. Kaikki vanhenee, aika kulkee joutuummin kuin luuletkaan, yhtäkkiä huomaat ett kymmenen vuottakin on hurahtanut ohitse ja paljon jäänyt toteuttamatta asioita mitä aioit ja haaveilit tekeväsi. Aika on armoton kaikille.


      • Anonyymi

        Niin, onhan 22:set jo ihan ikäloppuja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, onhan 22:set jo ihan ikäloppuja.

        Kaupan työpaikoissa tuo on jo tottakin, ett tuon ikäset on jo vanhoja, kun töissä on alle 18vuotiaitakin.


      • Anonyymi

        Olen syntynyt 1970-luvulla. 70-luku oli hieno vuosikymmen.
        Mielestäni 80-luvulla ja 90-luvulla parasta oli tietenkin ihanat elokuvat ja musiikki...
        Olen elänyt ja kokenut nuo ihanat vuosikymmenet...
        Tuntuu hienolta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaupan työpaikoissa tuo on jo tottakin, ett tuon ikäset on jo vanhoja, kun töissä on alle 18vuotiaitakin.

        Nykyiset alle 18-vuotiaat ovat liian nuoria muistamaan vuosisadan hienoimpia vuosikymmeniä, kuten 80-lukua ja 90-lukua.
        Nykyiset alle 18-vuotiaat eivät olleet tuolloin vielä syntyneet. Ne lapset syntyivät ja saivat alkunsakin vasta vuoden 2000 jälkeen.
        Minun käy joskus ihan sääliksi nuo nuoret..
        Ne nuoret taitavat tarvita aika paljon vertaistukea ikäisistään, jotta heillä ei olisi liian kauhea olo...


        Minä olen syntynyt 1970-luvulla. Olen saanut elää ja kokea vuosisadan hienoimmat vuodet.
        Tuntuu hienolta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen syntynyt 1970-luvulla. 70-luku oli hieno vuosikymmen.
        Mielestäni 80-luvulla ja 90-luvulla parasta oli tietenkin ihanat elokuvat ja musiikki...
        Olen elänyt ja kokenut nuo ihanat vuosikymmenet...
        Tuntuu hienolta.

        Olen syntynyt viime vuosituhannella.
        Tarkemmin sanottuna olen sukupolven X edustaja.


    • Anonyymi

      Yhdeksäntoistasataaluvulla. Nyt tuli mieleen rautasankaiset, joustosankaiset ja täyspyöreät silmälasisangat. Ja taskukellon vitjat. Ilman kelloa. Ja tukewakahvainen- ja tekoinen kävelykeppi sisäisellä paine-ilmatekniikalla. Taisi williä hurjemman lännen golden era sijoittua jonnekin kahdeksantoistasataawiisikymmentä ja kahdeksantoistasataakahdeksankymmentä väliselle ajanjaxolle ja sitten pikkuhiljaa huumaantuen idästä tuotettujen kaxilettisten mukanaantuomien unikkoviljelmien tuotosten seurauxena. - cu-

      • Anonyymi

        "Yhdeksäntoistasataaluku" kuulostaa jotenkin todella hienolta...


    • Kyllä vain. Samana vuonna tapahtui viime vuosisadan yksi ikävimmistä geopoliittisista katastrofeista, eli Neuvostoliiton hajoaminen.😕 Onneksi naapurimaamme nykyinen päämies sentään yrittää palauttaa / ylläpitää Venäjän suurvalta-asemaa parhaansa mukaan.
      Rick Mears puolestaan otti sinä vuonna uransa neljännen Indy 500-voiton, ja juhli synttäreitään samana päivänä kun mä synnyin 😃 Olisko ollut reilu nelikymppinen, en jaksa tarkistaa Wikipediasta. Formuloissa Senna otti viimeisen mestaruutensa sinä vuonna, ja Häkkinen aloitti ykkösissä Lotuksella.

      Ja tilani päärakennus, eli kotitaloni on tänä vuonna 200 vuotta vanha, aitta tiettävästi parisenkymmentä vuotta "uudempi". Jännää ajatella että kun kotiani ja aittarakennusta on aikoinaan miehet rakentaneet, niin kuinka järkyttävä homma siinä on ollut sen ajan tekniikalla 🤯 Hevosella ja reellä metsään, justeerisahalla paksuja mäntyjä nurin, kirveellä hirsien muotoilu jne. No ilmankos tehtiin kerralla lujiksi, eikä nykyisten elinkaaritalojen tapaan. Ja vielä jännempää kun miettii, että silloin suurimmat villin lännen ajat olivat vielä kaukana edessäpäin. Eikös Red Dead ykkösen lopussa kun pelataan Jack-hahmolla, niin eletään jotain 1910-lukua, niin taloni on jo silloin ollut lähes sata vuotta vanha 😂 Ja kun miettii aikaa paria sataa vuotta ennen taloni rakentamista, niin silloin todellakin päivänpolttavia aiheita oli tutkimusmatkat ja kokonaisten mantereiden löytyminen 😮

    • Anonyymi

      Olen syntynyt viime vuosituhannella. Tarkemmin sanottuna kuulun nk. milleniaaleihin.

    • Jep. Viime vuosituhannelta peräisin minäkin. Alan olla jo antiikkia tai ainakin vintagea. =D =D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4842
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3870
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1344
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1333
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1259
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe