Voiko päällikkö kaapata aluksen jos omistaja vaatii reittimuitosta tai lipunvaihtoa?
Kuka määrää tankkerin rahdit jos on poikkeustila , päällikkö on velvollinen noudattamaan lakeja
11
61
Vastaukset
- Anonyymi
Päällikkö toimii kuten palkanmaksaja käskee. Laivalla on voimassa sen maan lait jonka lippu liehuu ahterissa.
- Anonyymi
Jos Nesteen laivan omistaa ulkomaalainen , voiko omistaja estää laivan tulon suomeen , vaikka laivan lippu on Suomi?
- Anonyymi
Omistaja määrää määränpään.
- Anonyymi
Nesteen pöntöt omistaa SEB Leasing Oy. Neste Shipping on vain operaattori.
Osa laivoista on omana yhtiönään. Jos yksi alus aiheuttaa esim. ison öljyvahingon, ei mene koko putiikki konkkaan.
- Anonyymi
Moni laiva saa tukea huoltovarmuuden perusteella , mutta ulkomaalaisomisteisina eivät olisi sota aikana käytettävissä. Tuki verovaroista on turhaa noille laivoille.
- Anonyymi
Tuo asia oli esillä viimmekeväänä kun tuota huoltovarmuus asiaa käsiteltiin. Toteamus oli miten kallis ja epäkäytännöllinen on tukea saava tonnisto.
Harakka SDP vaikeni asiasta ja maksoi lisätukea noille ulkomaalaisomisteisille laivoille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo asia oli esillä viimmekeväänä kun tuota huoltovarmuus asiaa käsiteltiin. Toteamus oli miten kallis ja epäkäytännöllinen on tukea saava tonnisto.
Harakka SDP vaikeni asiasta ja maksoi lisätukea noille ulkomaalaisomisteisille laivoille.''...lisätukea noille ulkomaalaisomisteisille laivoille.''
Mainitse muutama lisätukea saanut ulkomaalaisomisteinen alus.
- Anonyymi
Lakot pystyyn vaan satamiin ja kuin ahtaajien lakon aikana konsanaan , myöskin kusiruuttapartiot porteille lakkovahtien tueksi.
Eiköhän ala purra kuten silloinkin puri.
Sianliete ja kusi tekevät terää rikkurin niskassa.
Törkeimmät tapaukset hoidettiin voitelemalla rikkurin munat tärpätillä !!!
Talkoo-Taavetti- Anonyymi
Satamat ovat vaikeita paikkoja aloitteleville lakkoilijoille. Lakkoja on usein ja ensikertalaisia vähän. Satamat kun ovat täynnä luottamusmiehiä, pahimmillaan ensikertalaiselle tulee likemmäs kymmenen suolivihkijää peräkkäin.
Osa vielä vanhan liiton miehiä ketkä eivät käytä liukasteita.
- Anonyymi
Kallis jäätämurtava verovaroilla elävä tonnisto tuhoaa teollisuuden kilpailukyvyn. Tuleeko jäitä talvella , merivesi lähes kiehuu.
- Anonyymi
Rauno,, helteellä on juotava riittävästi mutta ei välttämättä keskikaljaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36912370Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2575414Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002655Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59736