Olen ihminen, joka ei jaksa mitään suhdepelejä. Haluan, että voin sanoa, jos välitän jostain ihmisestä ja että kaikista asioista voidaan keskustella. Miksi tämä on niin vaikea asia? Eikö oikeasti ole hyvä, että pyrkii selvittämään asiat puhumalla ja voi oikeasti välittää ihmisestä ja tuoda tämän esiin. Olen varmaankin liian herkkä ihminen, kun haluan, että miehenä voin naiselle kertoa, kuinka hän on minulle tärkeä. Onko utopiaa, että oikeasti löytäisin ihmisen, jonka kanssa voisimme rehellisesti puhua aivan kaikista asioista? Luulin jo löytäneeni sellaisen ja nyt taisin siinäkin pettyä.
Tämä rikkoo minua todella paljon, koska halusin vielä uskoa, että tässä oli se ihminen, jonka kanssa voisin olla aidosti mitä olen. Tietenkin hyväksyin hänen kaikki taustansa, mutta ei se varmaankaan sitten ollut riittävästi. Ehkä hän ei halua ketään elämäänsä tai sitten hän ei hyväksy jotain asioita minussa. En voi tietää, koska en saa vastausta.
Miksi ei arvosteta aitoutta
11
1622
Vastaukset
- Anonyymi
Varmaan olette jutelleet kasvotusten ja tiedätte toisistanne paljon?
- Anonyymi
Ei ole utoopiista. Väärä nainen vain oli kiikarissa.
- Anonyymi
Voi olla. Mä vain uskon, että tässä oli mahdollisuus siihen, mitä kumpikin etsi. Hän ei tainnutkaan olla valmis suhteeseen.
- Anonyymi
Ollaan juteltu kasvotusten ja juteltu varsin syvällisistä asioista. Tiedän tästä ihmisestä aika paljon nimenomaan vaikeita asioita ja siksi ajattelin, että tässä olisi jotain syvempää. Varmaankin olin väärässä.
- Anonyymi
Aivan kuin omasta kynästä, paitsi olen nainen. Harvassa tuntuu olevan aitoon ja rauhalliseen asioista keskustelemaan kykenevät ja haluavat.
- Anonyymi
Taitaa näin valitettavasti olla. Itse uskon, että kaikenlaisista asioista voi selvitä puhumalla. En kuitenkaan osaa lukea ajatuksia ja haluan, että jos toinen tarvitsee aikaa ajatella jotain tai ei halua jostain aiheesta siinä kohtaa puhua, tällaisistakin voi sanoa. Pieniä, mutta niin isoja asioita, jotka helpottaisivat kommunikointia.
- Anonyymi
Jos vastaanotto on "ei oikein kolahtanut", tottakai nainen vetäytyy. Sinun pitäisi nyt avata suusi.
- Anonyymi
Tässä nyt kävi niin, että hän ymmärsi erään asian väärin ja nyt hän haluaa paeta tilanteesta, joka alkujaan puolin ja toisin vaikutti kuitenkin potentiaalisesti sellaiselta, että voisimme rakentaa vakavan ja pitkäaikaisen suhteen. Hän ei halua uskoa omien aiempien huonojen kokemustensa vuoksi mitään, mitä hänelle sanon, eikä myöskään sitä, että hän ymmärsi väärin sen, mitä tarkoitin sanoessani erään asian. Vaikutti jo siltä, että hän olisi valmis keskustelemaan asian läpi ja selvittämään, miten voisimme jatkaa eteenpäin, mutta hän päätti, että olen paska ihminen. En todellakaan tiedä, mitä tehdä. Olen aivan rikki.
- Anonyymi
Aito ihminen on monen mielestä tylsä koska kokevat ettei aidossa ja suorassa ihmisessä ole mitään mystiikkaa tai twistiä. Samalla kun toinen paljastaa tunteensa toiselle niin se kutkuttava piirileikki ja draama loppuu. Myös, kun fiiliksensä avaa toiselle niin tälle tulee väistämättäkin olo että pallo/ vastuu on nyt hänellä.
Tää on jotenkin kierahtanut asia muutenkin sillä toisaalta valitetaan siitä, ettei kukaan enää puhu avoimesti tunteistaan tai halua osoittaa läheisyyttä. Eli siis kun niitä tunteita osoittaa niin on liian ennalta arvattava ja tylsä. Kun taas ottaa etäisyyttä niin silloin on kylmä tai estynyt josta ei ota selvää...
Tulin ite siihen lopputulokseen että kun en halua suhdepelejä niin vietän elämäni sitten yksin. Viihdyn muutenkin etupäässä itekseni, parhaat kaverit on ja nähdään sillon kun jaksetaan, muuten voi ihan hyvin kuunnella omien korvien huminaa. Mielummin ainakin kun joutuisi pelaamaan noita suhde/tinderpelejä ja kuuntelemaan jatkuvaa kauniit ja rohkeat tositeeveetä, kuka on missäkin porukassa puukottanut ketäkin selkään tai mikäkin ei ole milloin hyvin....- Anonyymi
Niin minäkin - ennemmin yksin.
- Anonyymi
Nämä suoraakin suoremmat ihmiset voivat joskus olla suoruudessaan liiankin suoria. Eli tahdittomia. Ovat antaneet itselleen luvan aukoa päätään milloin mistäkin asiasta. Sitten ihmettelevät kun ei kukaan heistä tykkää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745359Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03220Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 381643
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261520