Miksi ei arvosteta aitoutta

Anonyymi

Olen ihminen, joka ei jaksa mitään suhdepelejä. Haluan, että voin sanoa, jos välitän jostain ihmisestä ja että kaikista asioista voidaan keskustella. Miksi tämä on niin vaikea asia? Eikö oikeasti ole hyvä, että pyrkii selvittämään asiat puhumalla ja voi oikeasti välittää ihmisestä ja tuoda tämän esiin. Olen varmaankin liian herkkä ihminen, kun haluan, että miehenä voin naiselle kertoa, kuinka hän on minulle tärkeä. Onko utopiaa, että oikeasti löytäisin ihmisen, jonka kanssa voisimme rehellisesti puhua aivan kaikista asioista? Luulin jo löytäneeni sellaisen ja nyt taisin siinäkin pettyä.

Tämä rikkoo minua todella paljon, koska halusin vielä uskoa, että tässä oli se ihminen, jonka kanssa voisin olla aidosti mitä olen. Tietenkin hyväksyin hänen kaikki taustansa, mutta ei se varmaankaan sitten ollut riittävästi. Ehkä hän ei halua ketään elämäänsä tai sitten hän ei hyväksy jotain asioita minussa. En voi tietää, koska en saa vastausta.

11

1617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varmaan olette jutelleet kasvotusten ja tiedätte toisistanne paljon?

    • Anonyymi

      Ei ole utoopiista. Väärä nainen vain oli kiikarissa.

      • Anonyymi

        Voi olla. Mä vain uskon, että tässä oli mahdollisuus siihen, mitä kumpikin etsi. Hän ei tainnutkaan olla valmis suhteeseen.


    • Anonyymi

      Ollaan juteltu kasvotusten ja juteltu varsin syvällisistä asioista. Tiedän tästä ihmisestä aika paljon nimenomaan vaikeita asioita ja siksi ajattelin, että tässä olisi jotain syvempää. Varmaankin olin väärässä.

    • Anonyymi

      Aivan kuin omasta kynästä, paitsi olen nainen. Harvassa tuntuu olevan aitoon ja rauhalliseen asioista keskustelemaan kykenevät ja haluavat.

      • Anonyymi

        Taitaa näin valitettavasti olla. Itse uskon, että kaikenlaisista asioista voi selvitä puhumalla. En kuitenkaan osaa lukea ajatuksia ja haluan, että jos toinen tarvitsee aikaa ajatella jotain tai ei halua jostain aiheesta siinä kohtaa puhua, tällaisistakin voi sanoa. Pieniä, mutta niin isoja asioita, jotka helpottaisivat kommunikointia.


    • Anonyymi

      Jos vastaanotto on "ei oikein kolahtanut", tottakai nainen vetäytyy. Sinun pitäisi nyt avata suusi.

      • Anonyymi

        Tässä nyt kävi niin, että hän ymmärsi erään asian väärin ja nyt hän haluaa paeta tilanteesta, joka alkujaan puolin ja toisin vaikutti kuitenkin potentiaalisesti sellaiselta, että voisimme rakentaa vakavan ja pitkäaikaisen suhteen. Hän ei halua uskoa omien aiempien huonojen kokemustensa vuoksi mitään, mitä hänelle sanon, eikä myöskään sitä, että hän ymmärsi väärin sen, mitä tarkoitin sanoessani erään asian. Vaikutti jo siltä, että hän olisi valmis keskustelemaan asian läpi ja selvittämään, miten voisimme jatkaa eteenpäin, mutta hän päätti, että olen paska ihminen. En todellakaan tiedä, mitä tehdä. Olen aivan rikki.


    • Anonyymi

      Aito ihminen on monen mielestä tylsä koska kokevat ettei aidossa ja suorassa ihmisessä ole mitään mystiikkaa tai twistiä. Samalla kun toinen paljastaa tunteensa toiselle niin se kutkuttava piirileikki ja draama loppuu. Myös, kun fiiliksensä avaa toiselle niin tälle tulee väistämättäkin olo että pallo/ vastuu on nyt hänellä.

      Tää on jotenkin kierahtanut asia muutenkin sillä toisaalta valitetaan siitä, ettei kukaan enää puhu avoimesti tunteistaan tai halua osoittaa läheisyyttä. Eli siis kun niitä tunteita osoittaa niin on liian ennalta arvattava ja tylsä. Kun taas ottaa etäisyyttä niin silloin on kylmä tai estynyt josta ei ota selvää...

      Tulin ite siihen lopputulokseen että kun en halua suhdepelejä niin vietän elämäni sitten yksin. Viihdyn muutenkin etupäässä itekseni, parhaat kaverit on ja nähdään sillon kun jaksetaan, muuten voi ihan hyvin kuunnella omien korvien huminaa. Mielummin ainakin kun joutuisi pelaamaan noita suhde/tinderpelejä ja kuuntelemaan jatkuvaa kauniit ja rohkeat tositeeveetä, kuka on missäkin porukassa puukottanut ketäkin selkään tai mikäkin ei ole milloin hyvin....

      • Anonyymi

        Niin minäkin - ennemmin yksin.


    • Anonyymi

      Nämä suoraakin suoremmat ihmiset voivat joskus olla suoruudessaan liiankin suoria. Eli tahdittomia. Ovat antaneet itselleen luvan aukoa päätään milloin mistäkin asiasta. Sitten ihmettelevät kun ei kukaan heistä tykkää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4939
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      192
      3860
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      191
      3669
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3309
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2999
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      2014
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1981
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      187
      1867
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1706
    10. HULLU MERSU KUSKI LIIKKEELLÄ

      Onko kukkaan pannu merkille shamppanjan väristä w211 mersua josta puuttuu taka puskuri, ajelee hirveitä nopeuksia keskus
      Kiuruvesi
      98
      1416
    Aihe